پس از احیای پر دست انداز، اقتصاد چین در سال ۲۰۲۴ با بادهای مخالف جدی روبرو خواهد شد

0

تایپه، تایوان – پس از شروع سال ۲۰۲۳ با جهش، اقتصاد چین بهبودی پر از دست انداز داشت. سال گذشته.

به نظر می‌رسد که وضعیت نامطمئن اقتصاد چین تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد، زیرا مسائل ساختاری عمیق و تثبیت کنترل سیاسی رئیس‌جمهور چین توسط شی جین پینگ تهدیدی برای کاهش رشد است.

بازگشایی چین پس از لغو محدودیت‌های خشن “صفر کووید” در ژانویه همزمان با شرایط اقتصادی چالش برانگیز در خارج از کشور بود، زیرا تورم فزاینده باعث شد مصرف کنندگان تمایل کمتری به خرید کالاهای چینی داشته باشند.

در داخل کشور، مصرف‌کنندگان چینی نسبت به شروع مجدد هزینه‌ها پس از نزدیک به دو سال قرنطینه و بسته شدن مرزها محتاط بودند.

در ماه جولای، چین روند جهانی را کاهش داد و وارد دوره کاهش تورم شد که در نیمه دوم سال برای خروج از آن تلاش کرد.

قیمت‌ها در نوامبر نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد کاهش یافت – شدیدترین کاهش در سه سال اخیر.

بحران املاک و مستغلات در چین همچنان ادامه داشت زیرا توسعه‌دهندگان بیشتری در آستانه پیش‌فرض قرار گرفتند و فروش مسکن به نصف سطح دسامبر ۲۰۲۰ باقی ماند – مشکل املایی برای اقتصادی که در آن املاک حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می‌دهد. ) و نزدیک به ۷۰ درصد از ثروت خانوار.

در حالی که صندوق بین‌المللی پول (IMF) انتظار دارد اقتصاد چین سال را با رشد ۵.۴ درصدی به پایان برساند، اقتصاددان‌ها در بحبوحه مشکلات ساختاری مانند سطوح بی سابقه بدهی و نرخ پایین زاد و ولد، کاهش رشد را در سال ۲۰۲۴ و پس از آن پیش‌بینی می‌کنند.

>

سرمایه گذاران خارجی با جیب خود رای داده اند.

چین در سه ماه منتهی به سپتامبر ۱۱.۸ میلیارد دلار کسری سرمایه‌گذاری خارجی به ثبت رساند – اولین باری است که کسب‌وکارهای خارجی از زمان شروع ثبت‌ها، بیش از پول خود از کشور خارج کردند.

بر اساس گزارش گلدمن ساکس، خروج سرمایه در سپتامبر به ۷۵ میلیارد دلار رسید که بالاترین رقم در هفت سال گذشته است.

xi
شی جین پینگ رئیس جمهور چین قدرت را در دستان خود متمرکز کرده است [پرونده: Yoan Valat/Pool از طریق رویترز]

اگرچه چین قبلاً با کندی رشد اقتصادی روبرو بوده است، اما مقیاس چالش‌های پیش روی اقتصاد توجه را بر رهبری شی متمرکز کرده است.

شی جین‌تائو با شکستن تصمیم‌گیری مبتنی بر جمعی رهبران گذشته مانند رئیس‌جمهور قبلی، قدرت را در دستان خود متمرکز کرده، کنترل سیاسی بر اقتصاد را در اولویت قرار داده است، و خطوط بین دولت چین و حزب کمونیست حاکم را بیش از پیش محو کرده است. .

بخشی از این تغییر شامل کاهش نفوذ نخست‌وزیر چین بود، که رسماً دومین مقام عالی رتبه در نظام سیاسی چین است، که نقش او به طور سنتی شامل تعیین لحن سیاست اقتصادی بوده است.

در رهبری شی، سیاست اقتصادی بر “ثبات” و هدف “شکوفایی مشترک” برای از بین بردن شکاف بین دارندگان و فاقدان و سواحل ثروتمند و استان های داخلی تاکید کرده است.

چنگگان ژو، محقق ارشد پژوهشی در مرکز استنفورد در مورد اقتصاد و موسسات چین، می‌گوید:

چنین تصمیم‌گیری متمرکز همیشه برای اقتصاد نوید خوبی ندارد.

ژو به الجزیره گفت: «زمانی که نخست‌وزیر اقتصاد را مدیریت می‌کرد، به متخصصان در زمینه‌های مختلف تکیه می‌کرد، بنابراین این موضوع بسیار به کیفیت کارشناسان بستگی داشت.

«اما از زمان حکومت شی جین پینگ، او [دیگر] به نخست وزیر اعتماد ندارد و قدرت مدیریت مستقیم اقتصاد را در اختیار گرفت. پس متخصص کیست؟ هیچ متخصصی وجود ندارد.”

کارستن هولز، کارشناس اقتصاد چین در دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ، گفت که جو سیاسی دستیابی به درک روشنی از مشکلات اقتصادی کشور را دشوار کرده است.

“محیط تقریباً هرج و مرج در دو دهه گذشته منجر به ویژگی هایی مانند بخش دارایی بیش از حد بدهکار، سیستم مدیریت ثروت تا حدی ورشکسته، امور مالی تیره دولت محلی، وام بانک های تجاری با کیفیت مشکوک شده است، هولز به الجزیره گفت: و یک نخبۀ استثمارگر از کارآفرینان گرفته تا مدیران شرکت‌های «دولتی» و کادرهای دولتی و حزبی.

«هیچ مقامی نمی‌تواند تمام مشکلات اقتصادی فردی را درک کند، چه رسد به وابستگی‌های متقابل آنها».

China
اقتصاد چین به شدت به املاک و مستغلات وابسته است [پرونده: Aly Song/Reuters]

در چند سال گذشته، شی همچنین بر سرکوب نظارتی گسترده بر صنایع مختلف از فناوری تا خدمات مالی و آموزش خصوصی نظارت داشته است.

یک تغییر عمده در سال ۲۰۲۳، تأسیس اداره تنظیم مقررات مالی ملی بود که مستقیماً تحت نظارت کابینه چین است تا نقش کمیسیون تنظیم مقررات بانکداری و بیمه چین را در تنظیم صنعت مالی بر عهده بگیرد.

گری نگ، اقتصاددان در Natixis در هنگ کنگ، گفت که چنین اصلاحاتی برای پر کردن “مناطق خاکستری” نظارتی ضروری بوده است.

با این حال، تغییرات دیگری سرمایه‌گذاران را به هم ریخته است، از جمله قانون ضد جاسوسی که سؤالاتی را در مورد قانونی بودن کسب‌وکارهای خارجی که کار مشاوره و اطلاعات تجاری انجام می‌دهند، ایجاد کرده است.

در اوایل سال جاری، چین شرکت‌های مشاوره Bain & Company و Mintz Group را مورد بررسی قرار داد – جریمه ۱.۵ میلیون دلاری دومی در ماه اوت به دلیل “عملیات تجاری غیرقانونی”.

«این یک توتالیتاریسم کمونیستی است. این بدان معناست که حزب کمونیست همه چیز، از جمله شرکت های خصوصی، از جمله شرکت های خارجی را کنترل می کند.

«دلیل اینکه شرکت‌های خارجی قرار است تصفیه شوند، دقیقاً به این دلیل است که می‌ترسند این شرکت‌ها توسط [حزب] کنترل نشوند. اگر کاملاً تحت کنترل آنها تسلیم شوید، می توانید عمل کنید.”

نگ گفت:

در زمان شی، پکن همچنین سعی کرده است جهت صنایع اصلی خود را تعیین کند و به طور فزاینده ای برندگان و بازندگان را به جای واگذاری آن به بازار انتخاب کند.

“Tencent و Alibaba در گذشته به دلیل نعمت تنظیم‌کنندگان اجازه رشد داشتند، اما در حال حاضر، من فکر می‌کنم در واقع رویکرد دولتی قوی‌تری برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چین چه صنعتی می‌خواهد وجود دارد [و] منابع اجتماعی یا عمومی اقتصادی کجا باید مستقر شوند.

مشارکت رو به رشد پکن در اقتصاد همچنین برای سرمایه‌گذاران در زمینه بحران‌های ژئوپلیتیکی مانند تایوان، که شی متعهد شده است تا سال ۲۰۴۹ با چین “اتحاد مجدد” کند، نگران کننده است.

کریس بدور، معاون مدیر تحقیقات چین در Gavekal Research، گفت که حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های بعدی بر مسکو زنگ خطری در مورد خطرات ژئوپلیتیکی بوده است.

بدور به الجزیره گفت: «این یک تظاهرات زنده برای سرمایه گذاران غربی است.

«اصولاً وقتی دولت ایالات متحده کشوری را دوست ندارد، چه اتفاقی می‌افتد، و این بدان معناست که شما باید سریع خود را کنار بکشید، و احتمالاً [پیدا خواهید کرد] پول زیادی در این فرآیند وجود دارد، و کاملاً دردناک است.”

semi
صنعت نیمه هادی چین برای رسیدن به رقبای خود در کره جنوبی و تایوان تلاش کرده است [پرونده: Kim Kyung-Hoon/Reuters]< /figcaption>

برای شی، یافتن محرک‌های جدید رشد اقتصادی یک چالش بزرگ خواهد بود.

بر اساس گزارش Nomura، یک بانک سرمایه گذاری ژاپنی، تخمین زده می شود ۶۰ تا ۸۰ میلیون آپارتمان در سراسر چین خالی هستند و ۲۰ میلیون دیگر نیز ناتمام هستند.

طبق گزارشی از موسسه بروکینگز، اقتصاد چین به قدری به املاک و مستغلات متکی است که اگر قرار بود این بخش یک سوم کاهش یابد، ۱۰ درصد از تولید چین باید با فعالیت‌های جدید جایگزین شود.

در حالی که پکن از کمک مالی بزرگ به سبک غربی برای این بخش اجتناب کرده است، و ظاهراً راضی به شکست برخی از شرکت‌ها به عنوان یک داستان هشداردهنده است، نشانه‌هایی از تغییر سیاست اخیر در میان گزارش‌هایی مبنی بر قرار گرفتن ۵۰ توسعه‌دهنده در فهرستی برای این بخش وجود دارد. پشتیبانی دولت.

«منطقه‌ای که می‌توانید رد انگشت [شی] بر اقتصاد را ببینید، تمرکز بر سیاست صنعتی است، و چشم‌اندازی که سیاست‌گذاران اقتصادی ارائه کردند مبنی بر اینکه ما به دارایی نیاز نداریم، شاید حتی به صادرات هم نیازی نداشته باشیم. بیشتر،” بدور گفت.

«اینها محرکهای قدیمی رشد هستند. و در عوض، چیزی که ما به دنبال آن هستیم، محرک های جدید رشد، به ویژه در فناوری است.»

تلاش شی برای کاهش اتکای چین به دارایی نتایج متفاوتی داشته است.

صنایع خودروهای برقی و انرژی سبز چین پیشرفت هایی داشته اند، در حالی که سایر بخش ها مانند نیمه هادی ها برای پیشرفت تلاش کرده اند.

در تلاشی برای خنثی کردن تأثیر تحریم‌های ایالات متحده، پکن در سال ۲۰۱۹ ۲۹ میلیارد دلار به صنعت نیمه‌رساناهای خود سرازیر کرد – اما هجوم ناگهانی بودجه با گزارش‌هایی درباره فساد و ناکارآمدی گسترده خدشه‌دار شد.

سرکوب بعدی تعداد زیادی از مدیران مرتبط با صندوق سرمایه گذاری نیمه هادی چین را به دام انداخت.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، سطوح عظیم بدهی دولت محلی – بالغ بر ۱۲.۶ تریلیون دلار یا ۷۶ درصد تولید اقتصادی در سال ۲۰۲۲ – چالش دیگری است که سیاست‌گذاران در سال ۲۰۲۴ با آن روبرو هستند.

در ماه سپتامبر، مقامات به دولت‌های محلی اجازه دادند تا ۱۳۷ میلیارد دلار اوراق قرضه را برای پرداخت بدهی منتشر کنند و هفته‌ها بعد، به بانک‌ها دستور دادند که وام‌هایی را که در سال ۲۰۲۴ سررسید می‌شد با نرخ‌های بهره پایین‌تر منتشر کنند.

Ng’s Natixis گفت که چین ابزارهای زیادی برای مقابله با مشکل بدهی دولت محلی دارد، از جمله نرخ پس انداز بالا و قدرت دولت مرکزی برای “تجهیز منابع دولتی” که در سایر کشورها به راحتی قابل دسترسی نیست.

moody's
مودیز اخیراً رتبه اعتباری پکن را از پایدار به منفی کاهش داده است [پرونده: مایک سگار/رویترز]

سایر موارد، از جمله آژانس رتبه‌بندی مودی، کمتر مثبت هستند.

در اوایل این ماه، مودیز رتبه اعتباری پکن را از ثبات به منفی کاهش داد، با استناد به کمک مالی دولت‌های محلی بدهکار، بحران املاک و کاهش جمعیت کشور.

طبق گزارش فایننشال تایمز، بنابر گزارش فایننشال تایمز، طبق گزارشات، آژانس رتبه بندی به کارمندان خود در چین گفته است که قبل از اعلام این خبر در خانه بمانند.

یک چیزی که اکثر تحلیلگران اقتصادی می توانند روی آن اتفاق نظر داشته باشند این است که اقتصاد چین برای جبران کندی نیاز به اصلاحات اساسی دارد.

هولز، اقتصاددان، گفت که این امر تحت کنترل شدید شی بر اقتصاد دشوار خواهد بود.

«از نظر اقتصادی می‌توان انتظار داشت که در سال ۲۰۲۳ چیزهای بیشتری را ببینیم: اقدامات محرک مالی و پولی جزئی، تلاش‌های زیادی برای حل مشکلات اقتصاد خرد از طریق مداخلات احتیاطی دولت، و تا حد زیادی تلاش‌های ناموفق برای برتری مشکلات فردی،” Holz گفت.

او با استفاده از نام اختصاری جمهوری خلق چین گفت: «کاهش ترس خارجی از ملی‌گرایی و نظامی‌گرایی چین برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و افزایش صادرات نیز در حال حاضر دوباره در دستور کار است. اما اساساً سیستم گیر کرده است. اصلاحات و توسعه به دلیل ترس از مشکلات بزرگی که از گوشه های غیرمنتظره اقتصاد ظاهر می شوند، نمی توانند به جلو حرکت کنند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.