پس از محدود شدن واردات میوه از ایران، صادرکنندگان پاکستان از اقدام متقابل هراس دارند

0

محدودیت‌های اخیر پاکستان بر واردات میوه‌های تازه از ایران، این نگرانی را در میان صادرکنندگان پاکستانی برانگیخته است که ایران ممکن است با اعمال محدودیت‌های مشابه بر محموله‌های پاکستانی، اقدام تلافی جویانه کند.

این را روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبون اعلام کرد. در زیر متن کامل آمده است:

از زمان اقدامات محدودکننده پاکستان، ورود میوه های تازه ایران تا ۹۰ درصد کاهش یافته است. تقاضا برای میوه های ایرانی در پاکستان و کشورهای همسایه به دلیل کیفیت بهتر آنها افزایش یافته است.

اکنون که پاکستان موفق به کاهش واردات شده است، باید با مقامات ایرانی برای طراحی طرح جدیدی برای افزایش منافع تجاری متقابل مشورت کند. صادرکنندگان بر این باورند که دو کشور می توانند تجارت دوجانبه را بدون هدف قرار دادن منافع تجاری یکدیگر به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

با این حال، به گفته منابع، سیاستگذاران ایرانی از اقدامات سختگیرانه پاکستان نگران بوده اند. این در زمانی اتفاق می افتد که صادرات پاکستان به ایران به سرعت در حال رشد است و یک محیط تجاری ناسالم برای همسایه ایجاد می کند.

یک صادرکننده اظهار داشت: «اگر ایران محدودیت‌های خود را پیش ببرد، پاکستان ممکن است ضررهای زیادی را از دست بدهد، زیرا صادرات رو به رشد آن نه تنها به ایران، بلکه از طریق ایران به کشورهای آسیای مرکزی نیز در معرض تهدید قرار خواهد گرفت».

ایران معمولاً با رعایت مقررات و استانداردهای قرنطینه، مواد غذایی را از پاکستان وارد می‌کند. به دلیل رفتار ترجیحی، صادرات پاکستان به ایران در ۹ ماه گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است در حالی که صادرات ایران تنها ۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار ایران، صادرات پاکستان به ایران در ۹ ماه گذشته ۳۸۴ میلیون دلار در مقایسه با واردات ۶۳۰ میلیون دلاری از ایران بوده است. دو کشور، طبق توافقنامه ای که در سال ۲۰۱۶ امضا شد، انتظار دارند تا سال ۲۰۲۱ تجارت دوجانبه را به ۵ میلیارد دلار برسانند.

نه تنها وزارت کشاورزی ایران از محدودیت های تجاری ناراضی است، بلکه واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی نیز از رفتاری که در هنگام درخواست ویزای پاکستان با آنها مواجه می شوند، ناراحت هستند.

شرط داشتن دعوتنامه از اتاق بازرگانی در پاکستان قبل از اخذ ویزا و الزام به ارائه نسخه چاپی مدارک مورد نیاز، بازرگانان ایرانی را از سفر به پاکستان منصرف کرده است.

حتی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پاکستان و ایران باید هر سه ماه یکبار به ایران برگردد و درخواست ویزا بدهد.

با در نظر گرفتن موانع تجاری، هدف تجاری ۵ میلیارد دلاری سالانه غیرممکن به نظر می رسد. دو کشور هنوز توافقنامه تجارت ترجیحی امضا شده در سال ۲۰۰۶ را به طور کامل اجرا نکرده اند که بر اساس آن عوارض بر ۶۴۰ کالا کاهش یافت.

با این حال، آنها موافقت کرده اند که PTA را به یک توافق تجارت آزاد تبدیل کنند که برای آن سه دور مذاکره قبلاً برگزار شده است.

یکی از موانع اصلی تجارت دوجانبه فقدان کانال های بانکی بین دو همسایه است. به منظور رفع ضعف ارتباط بانکی، هر دو توافق کرده‌اند که شعبه‌های بانکی باز کنند و برای ارتقای تجارت، قرارداد مبادله ارزی را امضا کنند.

بانک ملی ایران و بانک ملی پاکستان شعبه های خود را در کشور یکدیگر افتتاح خواهند کرد، اما تاکنون پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است.

بانک دولتی پاکستان در تحولی مهم، قراردادی را با بانک مرکزی ایران برای انجام رسمی معاملات تجاری دوجانبه امضا کرده بود. با این حال، علی‌رغم این توافق، هیچ بانک خصوصی در پاکستان حاضر به گشایش اعتبار اسنادی برای تجارت با ایران که با تحریم‌های آمریکا مواجه است، نیست.

دو کشور همچنین اخیرا اتاق بازرگانی پاکستان و ایران را تأسیس کرده اند که در حال کار بر روی امکان استفاده از ارزهای محلی در تجارت دوجانبه است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.