پوتین مدت ها قبل از بمباران اوکراین جنگ تجاری به راه انداخت. کدام طرف برنده است؟

0

سال گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که دریای سیاه را به صادرات کشاورزی اوکراین می بندد.

علت ظاهراً دومین تلاش اوکراین برای فلج کردن پل کرچ، شریان اصلی روسیه به شبه جزیره کریمه و کلید تدارکات مهمات این کشور بود.

یک انفجار مهیب که دوربین در ساعات کوچک ۱۷ ژوئیه ثبت شد، بخشی از عرشه جاده را به صورت کج بر فراز دریای سیاه آویزان کرد.

در ماه دسامبر، رئیس سرویس امنیتی اوکراین (SBU)، واسیل مالیوک، تأیید کرد که SBU هواپیماهای بدون سرنشین Sea Baby مورد استفاده در این عملیات را توسعه داده است.

در اقدامی تلافی جویانه، روسیه اعلام کرد که از توافقی که اجازه می دهد محموله غلات اوکراینی از دریای سیاه خارج شود، خارج می شود، میانجی یک سال قبل توسط سازمان ملل متحد و ترکیه برای جلوگیری از گرسنگی در بین فقیرترین اقشار جهان انجام شد.

به‌عنوان عقب‌نشینی، مسکو یک شبه یک حمله موشکی به اودسا و چرنومورسک اوکراین، دو بندر از سه بندر مجاز برای صادرات غلات تحت این طرح، انجام داد و سیلوهای غلات، نفت کوره و تجهیزات بارگیری را نابود کرد.

دو روز بعد، پوتین دلیل واقعی تغییر استراتژی خود را فاش کرد.

پوتین در گفتگو با وزیر کشاورزی خود، دیمیتری پاتروشف، گفت که کشاورزان روسی ۱.۲ میلیارد دلار و تولیدکنندگان کودهای روسی ۱.۶ میلیارد دلار که تقریباً نصف حاشیه سود آنهاست، به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل، قطعات یدکی و تراکنش های مالی ضرر کرده اند. img loading=”lazy” class=”aligncenter size-arc-image-770 wp-image-2608641″ src=”/wp-content/uploads/2024/01/INTERACTIVE-WHO-CONTROLS-WHAT-IN-UKRAINE-1704896 .png?w=770&resize=770%2C770″ alt=”INTERACTIVE-WHO CONTROLS WHAT IN UKRAINE-1704891627″ data-recalc-dims=”1″/>

اوکراین نیز از هزینه‌های حمل‌ونقل بالاتر ناشی از جنگ پوتین و درگیری در غزه رنج برده است که کشتی‌های تجاری را مجبور به انحراف در سراسر آفریقا کرده است.

اما پوتین و پاتروشف این افزایش را تنها به دلیل تحریم‌های غرب مقصر دانستند.

به گفته پوتین، روسیه “معجزه استقامت و صبر” را نشان داد و امیدوار بود که همکاران خارجی خود در نهایت “پیروی کامل از پارامترها و شرایط مورد توافق و تایید شده” را آغاز کنند. او گفت در عوض، روسیه “غرور و گستاخی، وعده ها و پچ پچ های پوچ” را درو کرد.

اگرچه غرب هرگز غلات و کود روسیه را تحریم نکرد، اما استدلال پوتین این بود که تحریم‌ها بر بانک‌ها و واردات ماشین‌آلات روسیه عملاً صنایع کشاورزی را تحریم می‌کند.

او همچنین معتقد بود که ۲۰۰۰۰۰ تن کود روسی به طور غیررسمی در بنادر اروپا مسدود شده است.

روسیه نیز به دنبال استفاده از امنیت دریای سیاه برای لغو تحریم‌های کیف بود.

تیموفی میلوانوف، مدیر دانشکده اقتصاد کیف، با اشاره به خط لوله ای که در سال ۱۹۸۱، زمانی که اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، ساخته شد، به الجزیره گفت: «او می خواهد خط لوله کود از طریق اودسا بازگشایی شود. کارخانه در ۵۰۰ کیلومتری (۳۱۱ مایل) شرق مسکو به اودسا برای صادرات.

یک انفجار در ژوئن گذشته خط لوله از کار افتاده را غیرفعال کرد. روسیه اوکراین را به خرابکاری متهم کرد.

میلوانوف گفت: «هیچ راهی وجود ندارد که اوکراین هر نوع ترانزیت هر نوع کالای روسی را از طریق اوکراین بازگشایی کند. روسیه در یک جنگ تمام عیار با ما است و آنها می خواهند از طریق ما تجارت کنند. این فقط ممکن نیست.”

میلوانوف معتقد بود که دلیل اصلی روسیه برای موافقت با ابتکار غلات کاهش سرعت صادرات اوکراین بود.

بر اساس این ابتکار، روسیه حق بازرسی کشتی‌های غلات را داشت، اما به گفته سازمان ملل، میانگین بازرسی روزانه از ۱۱ به ۵ در اوایل سال گذشته کاهش یافته بود که باعث شد صادرات اوکراین از ۴.۳ میلیون تن در اکتبر به ۱.۳ میلیون تن در ماه می کاهش یابد. .

میلوانوف گفت:

این صرفاً آخرین تاکتیک در جنگ تجاری بود که مدتها قبل از جنگ زمینی روسیه بود.

او گفت: “پوتین از اوایل سال ۲۰۱۲ شروع به ایجاد … موانع برای تجارت محصولات کشاورزی اوکراین از غلات گرفته تا لبنیات کرد.” روسیه “تعرفه های خاصی را اعمال می کند و آنها را خودسرانه کنار می گذارد”.

INTERACTIVE-WHO CONTROLS WHAT IN UKRAINE-1704891627
کشاورز Vitalii Kistrytsya، ۴۵ ساله، در حالی که حمله روسیه به اوکراین ادامه دارد، در منطقه Dnipropetrovsk، در کنار غلات در انبار غلات خود راه می رود [پرونده: Alkis Konstantinidis/Reuters]
میلوانوف گفت که پوتین با انجام این کار، ابهامات را برای فلج کردن تصمیم‌گیری در شرکت‌های کشاورزی و انکار سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌ها به کار گرفت.

ساخت پل کرچ ممکن است بخشی از این جنگ تجاری بوده باشد.

این پل اساساً از [دسترسی] تانکرهای با حجم بالا جلوگیری می‌کرد، بنابراین بنادر دریای آزوف در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۹ برای اوکراین در دسترس نبود. ما مجبور شدیم مسیرهای راه آهن خود را برای عبور از اودسا بازسازی کنیم، بنابراین کشاورزان در شرق از این موضوع آسیب دیدند.

به نظر می رسید هیچ یک از تاکتیک های پوتین کارساز نبود. کالاهای اوکراین، عمدتاً کشاورزی، روز به روز رقابتی‌تر با روسیه می‌شدند. داده های بانک جهانی نشان داد که صادرات از ۳۳.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۶۳.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

فقط تهاجم در مقیاس کامل آن را تغییر داد.

جنگ پوتین برای اقتصاد اوکراین ۲۹ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) و ۱۴ درصد از جمعیت آن هزینه داشت. صادرات کالاهای آن به ۴۰.۱ میلیارد دلار کاهش یافت.

اما کشاورزی اوکراین با برداشت رکورد ۸۰ میلیون تن – ۵۸ میلیون تن از آن غلات – اکنون در حال بازگشت است. روسیه بیش از دو برابر غلات – ۱۲۳ میلیون تن – برداشت کرد، اما خشکی آن ۲۸ برابر بیشتر از اوکراین و جمعیت آن پنج برابر بیشتر است. اوکراین بسیار بالاتر از وزن روسیه است.

این مهم است زیرا افزایش صادرات کشاورزی ممکن است اکنون بهترین امید اوکراین برای پیگرد قانونی جنگ باشد.

کیف در سال جاری با کسری بودجه ۴۳ میلیارد دلاری مواجه است که کمک های مالی تنها تا حدی به آن رسیدگی می کند و با موانع سیاسی در بروکسل و واشنگتن مواجه است. کیف باید درآمدهای صادراتی را به حداکثر برساند و روسیه در تلاش است تا آن را گرسنه نگه دارد.

«اوکراین، همانطور که رویدادهای امروز نشان می دهد، نمی تواند تنها به کمک های مالی و وام های بین المللی تکیه کند. اولگ سوسلوف، سردبیر روزنامه اودسا، به الجزیره گفت.

«روسیه نیز این را درک می کند. او گفت که هدف این کشور برای از بین بردن زیرساخت‌های بندری، کاهش جریان درآمد صادراتی به اوکراین است، به این امید که این وضعیت اقتصادی داخلی را بی‌ثبات کند و باعث ایجاد وحشت در بین مردم شود.

میلوانوف گفت:

راهبرد بلندمدت ژئوپلیتیکی است.

“آنها می خواهند اوکراین را از بازار خارج کنند تا … بتوانند موقعیت های انحصاری را به دست آورند و بعداً بتوانند آنها را مسلح یا سیاسی کنند. برای خاورمیانه، نگرانی‌های زیادی مربوط به امنیت غذایی است… اگر شریک تجاری اصلی شما فقط روسیه است، پس آنها مقداری اهرم دارند.

روسیه تلاش می کند تا تحریم خود را اجرا کند

روسیه علاوه بر حمله به بنادر دریای سیاه اوکراین، پهپادها و موشک‌هایی را برای از بین بردن جرثقیل‌ها و سیلوها در بنادر دانوبی رنی، ازمیل و ویلکووه اوکراین فرستاد و به کامیون‌ها در گذرگاه کشتی اورلیوکا آسیب رساند.

سوسلو گفت: «از این طریق، روسیه سعی کرد نشان دهد که با افتتاح یک کریدور جدید غلات بدون مشارکت خود موافق نیست.

طبق برآوردهای دولت اوکراین، روسیه از آگوست تا پایان سال ۲۰۲۳ حدود ۱۸۰ تأسیسات زیرساخت بندری و ۳۰۰۰۰۰ تن غلات را به طور کامل یا جزئی تخریب کرد.

سوسلوف گفت: “برای تکمیل همه چیز، روسیه شروع به استخراج کانال دریایی [از بنادر اوکراین تا رومانی] با بمب های هوایی قابل تنظیم کرد.”

روسیه نیز اجبار را امتحان کرد.

این کشتی در ۱۴ اوت به سمت کشتی تجاری سوکرو اوکان با پرچم پالائو شلیک کرد، در حالی که تلاش می کرد به بندر سولینا رومانی نزدیک شود – یک نقطه اصلی تخلیه بار برای محموله های شناور در دانوب. وقتی این کار جواب نداد، با استفاده از هلیکوپتر Ka-29 سوار آن شد.

اوکراین با در خطر بودن راه حیات مالی خود، تحریم روسیه را با موفقیت خیره کننده عقب نشینی کرد.

در ۴ آگوست، پهپادهای نیروی دریایی این کشور به کشتی فرود اولنگورسکی گورنیاک، یک کشتی فرود کلاس روپوچا، درست خارج از بندر نووروسیسک حمله کردند، ظاهراً بندری امن که روسیه پس از غرق شدن کشتی پرچمدار خود در دریای سیاه، روسیه بسیاری از ناوگان خود در سواستوپل را به آنجا منتقل کرده بود. در ماه می.

فیلم‌های نور روز نشان می‌دهد که Olenegorsky Gornyak به شدت به بندر در حال یدک‌کشیدن به بندر است. شب بعد، اوکراین سوراخی در موتورخانه یک تانکر سوخت روسی درست در جنوب پل کرچ ایجاد کرد.

از آنجایی که هر دوی این حملات در سواحل دریای سیاه روسیه اتفاق افتاد، ادعای اوکراین را ثابت کرد که می‌تواند ناوگان دریای سیاه روسیه را مسدود کند، روسیه را از دسترسی به آب‌های سرزمینی خود محروم کند و یک کریدور امن برای حمل و نقل کالا تا رسیدن به آب‌های سرزمینی ناتو فراهم کند. خارج از رومانی و بلغارستان.

وقتی یک کشتی کانتینری آلمانی، جوزف شولت، همراه با چهار کشتی تجاری دیگر، در ۱۵ تا ۱۷ اوت به سلامت از بنادر اوکراین به استانبول سفر کردند، اوکراین آن را به عنوان دلیلی بر موفقیت عملیات دریایی ستایش کرد.

تا پایان سال ۲۰۲۳، اوکراین ۱۵ میلیون تن کالا از طریق کریدور صادر کرده است که دو سوم آنها کشاورزی بوده است، در حالی که این رقم برای کل سال ۳۳ میلیون تن بوده است. معامله سر جایش بود به عبارت دیگر، خروج روسیه از طرح غلات دریای سیاه عملاً هیچ تأثیری نداشته است.

و اوکراین تنها به دریای سیاه تکیه نکرده است. آگوست گذشته، یک گذرگاه مرزی جدید را به رومانی در امتداد رودخانه تیسا باز کرد و موارد بیشتری در پی خواهد داشت.

در ماه اکتبر، رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی یک مسیر صادراتی جدید از طریق ریل از طریق مولداوی و رومانی را اعلام کرد. از آنجایی که حریم هوایی ناتو در برابر حملات روسیه مصون بود، رومانی همچنین پیشنهاد کرد غلات را در بنادر دانوبی بریلا و گالاتی خود در کشتی‌هایی تخلیه کند که آن را به بندر کنستانتا در دریای سیاه می‌برد و می‌توان آن را دوباره روی کشتی‌های اقیانوس پیما بارگیری کرد.

مقام بندر کنستانتا گفت که به لطف غلات اوکراینی به بالاترین میزان صادرات غلات خود در سال گذشته رسیده است.

روسیه شکست را نپذیرفت. این کشتی با موشک به کشتی ها حمله کرد تا نرخ حمل و نقل را افزایش دهد.

یکی از این حملات در نوامبر گذشته به یک نفتکش با پرچم لیبریا باعث کشته شدن یک ملوان شد و یک شبه نرخ ها را ۲۰ دلار در هر تن افزایش داد. بریتانیا به کمک آمد و با ۱۴ شرکت بیمه کشتیرانی در مورد مکانیسم ویژه ای برای تخفیف بیمه خطر جنگ مذاکره کرد.

اوکراین هنوز از مزرعه ذرت خارج نشده است.

کاروان‌های کامیون‌های آن به بنادر اتحادیه اروپا با مخالفت‌های محلی کشاورزان و کامیون‌داران مواجه شده است که با رقابت کالاها و خدمات ارزان‌تر اوکراینی روبرو هستند. موفقیت اوکراین در صادرات غلات باعث شده قیمت های جهانی کاهش یابد و این کشور قربانی موفقیت خود شود. وزارت کشاورزی اوکراین گفت که کشاورزان گندم اوکراین با ضرر ۳۶ دلار در هر تن کار می کنند. و شروع زمستان ممکن است مشکلات مکانیکی و مرتبط با آب و هوا را برای ظرفیت صادرات به همراه داشته باشد.

با این وجود، افزایش سهم اوکراین از بازار جهانی به این معنی است که علیرغم تحریم، در برابر جنگ تجاری روسیه پیروز شده است. وزارت کشاورزی اوکراین گفت که صادرات کلی این کشور در سال گذشته ۷ درصد از نظر ارزش در مقایسه با سال ۲۰۲۲ بیشتر بوده و به ۲۳ میلیارد دلار رسیده است و صادرات غلات از ۳۷ میلیون تن به ۴۳ میلیون تن افزایش یافته است.

«[اوکراین] به یک بازیگر رقابتی تبدیل شده است و اگر به سیر تحول سهم صادرات جهانی نگاه کنید، اوکراین قبلاً ۱-۲ درصد داشت و اکنون در ۵ غلات برتر ۵، ۸ گاهی اوقات ۱۳ درصد است. میلوانوف گفت.

نتایج ممکن است بر خوش بینی اوکراینی تأثیر بگذارد. سوسلوف گفت: «بسیاری فکر می‌کردند که جنگ در سال ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد.

“با این حال، امیدی وجود دارد. اوکراینی ها به نیروهای مسلح خود اعتقاد دارند، آنها به دفاع هوایی اعتقاد دارند. آنها به حمایت شرکا اعتقاد دارند. و آنها امیدوارند که تلفات نیروی انسانی و تجهیزات نظامی که روسیه تا پایان سال دوم جنگ دریافت کرد، سرانجام به آن ارزش های حیاتی برسد که متجاوز را وادار کند به خود بیاید و کشتار را متوقف کند.

Farmer Vitalii Kistrytsya, 45, walks next to grain at his grain storage facility, as Russia's attack on Ukraine continues, in Dnipropetrovsk region, Ukraine, July 30, 2022. REUTERS/Alkis Konstantinidis
کشاورز میکولا ترشچنکو غلات را در انبار دانه گندم در منطقه چرنیهیو نگه می دارد [پرونده: Valentyn Ogirenko/Reuters]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.