پیش‌بینی بازار سهام هفته/ جدال شاخص‌ها با سطوح حساس

0

به گزارش اقتصادنیوز ، معاملات سهامی بازار سرمایه چندین ماه اخیر را در اسارت رکود بوده است. ارزش معاملات خرد روزانه بورس تهران در روز‌هایی که سیگنال‌های حمایتی پشت شاخص‌های سهامی را می‌گرفتند؛ حداکثر به سطح ۷ همتی می‌رسد و در شرایط ضعف تقاضای سهام تا سطح ۳ همتی ریزش دارد. ارزش معاملات خرد ۳ همتی در تراز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل، نشان از رکود بحرانی معاملات سهامی دارد. دلیل عدم توانایی بازار سهام در مقابله با رکود معاملاتی را می‌توان ضعف چشم‌انداز‌های بازار سهام در کنار قیمت بالای سهم‌ها دانست. زیرا اگر تنها مشکل ضعف چشم‌انداز‌ها مطرح بود؛ اصلاح مصوبه نرخ گاز صنایع می‌توانست بازار سهام را از رکود معاملاتی فاصله دهد اما تنها واکنش بورس تهران به این اصلاح، رشد تراز اندک شاخص‌های سهامی بود. روند اصلاح قیمتی و رکود معاملاتی، از نیمه دوم اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و همچنان ادامه دارد. با وجود گذشت بیش از ۴ ماه از این شرایط، همچنان بازار سهام در جدال با بحران رکود معاملاتی قرار دارد و ارزش معاملات خرد روزانه در کم‌ترین میزان امسال خود قرار گرفته است.

بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد خروج پول حقیقی از سهام که به چهارمین روز پیاپی خود رسیده بود مواجه شد. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته سوم شهریورماه تراز ۵ همتی را تجربه کرده بود و در انتهای هفته  قبل به سطح ۳ همتی بازگشت؛ در روز ابتدایی این هفته تا سطح ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومانی کوتاه آمد. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۱.۲۵ درصد افت به نسبت هفته قبل تا سطح ۴ هزار و ۱۸ میلیارد تومانی پایین آمد. برآیند جریان پول حقیقی در هفته سوم شهریور ماه منفی هزار و ۸۳۷ میلیارد تومان بود و در هفته آخر شهریور تا منفی ۸۷۴ میلیارد تومان کاهش داشت. این معیار در اولین هفته مهرماه به منفی ۹۱۱ میلیارد تومان رسید. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل دو میلیون و ۱۲۱ هزار واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح ۲ میلیون و ۹۷ هزار واحدی ریزش داشت و بازدهی منفی ۱۰۹ صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته چهارم شهریور ماه بازدهی معکوس شاخص کل داشت و در این هفته ۴۴ صدم درصد ریزش تراز یافت و عملکردی مقاومتی از خود به نمایش گذاشت.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز دومین هفته مهرماه

بورس تهران هفته دوم مهرماه را با سطح مقاومتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی ۷۱۸ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. در صورتی که روز شنبه هشتم مهرماه، شاخص‌های سهامی با افت تراز مواجه شوند؛ هفته دوم مهرماه از بازپسگیری تراز ۲ میلیون ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل دور می‌شود اما با ثبت رشد تراز در روز ابتدایی، احتمال گذر از سطح ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل و تراز ۷۳۰ هزار واحدی هم‌وزن افزایش می‌یابد.

با این تفاسیر، همچنان اصلی‌ترین سیگنال برای تشخیص آغاز روند صعودی قدرتمند شاخص‌های سهامی جهش ارزش معاملات خرد است. بازار سهام منتظر واکنش دلار به روابط بین الملل کشورمان است. در این هفته یکی از عواملی که اثرگذاری بالایی بر روند بازار سهام خواهد داشت؛ تقاضای دلار خواهد بود.  تحلیل‌گران همچنان بر این باورند که با ثبات نرخ دلار بازار آزاد در سطح ۵۰ هزار تومانی، ارزش معاملات خرد روزانه از ۹ همت فراتر نمی‌روند.

آزادسازی سوئیفت برای انتقال ۶ میلیارد دلار ایران، تغییر نرخ ارز مبنای محاسباتی قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات شرکت های پالایش نفت و پتروشیمی در بورس های کالایی و مبنا قرار‌دادن دلار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران به عنوان نرخ ارز مبنا، تحرکات جریان پول حقیقی در صنعت خودرو و ساخت قطعات و صنعت انبوه‌سازی بورس تهران، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، تبادل زندانیان، صحبت‌های اعضای سازمان ملل متحد ، ادعای رئیس جمهور آمریکا در جهت افزایش تحریم‌ها علیه ایران و تحدیدهای هسته‌ای علیه ایران در کنار کش مکش های سیمان و فولاد در بورس کالا از سیگنال‌های ترند این روز‌های بازار سهام به شمار می‌روند.

در این شرایط پیش بینی می‌شود هفته آتی، سطح ارزش معاملات خرد در مدار ۳ تا ۶ همتی قرار گیرد و با جابه‌جایی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در میان معامله‌گران با تغییرات پیش آمده در چشم‌انداز صنایع، بورس تهران با افزایش تراز کند و اندک شاخص‌های سهامی مواجه باشد.

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.