پیشروی بورس و ورود پول حقیقی به بازار سهام با تغییر نرخ ارز پتروشیمی‌ها

0

به گزارش ایران اکونومیست، بازار سهام امروز عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت و تقاضا در کلیت بازار نسبت به عرضه چیرگی داشت و منجر به رشد شاخص‌های بورسی شد.

بورس تهران امروز شرایط به مراتب بهتری را نسبت به روزهای گذشته داشت و قدرت روند صعودی تا حد خوبی افزایش یافت به طوری که بخش عمده‌ای از نمادها در محدوده مثبت دامنه نوسان روزانه به کار خود پایان دادند و در این میان برخی گروه‌ها توانستند اغلب نمادهای خود را حتی به صف خرید نیز برسانند.

* نامه رئیس کل بانک مرکزی به وزیر نفت

امروز محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی، در نامه ای به وزیر نفت نوشت: «در خصوص نرخ تسعیر ارز محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ نمایند تا نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه بورس کالا قرار گیرد.»

بدین ترتیب نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برای محصولات و نرخ خوراک پتروشیمی ها کنار گذاشته شد و نرخ ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومانی جایگزین آن شد. تغییری که در مجموع اثر مثبت بر بازار سهام داشت.

به نظر می رسد در روزی که بانک مرکزی از سیاست ارزی خود عقب نشینی کرده است، شاخص های بورس به پیشروی به سمت کانال ۲.۲ میلیون واحدی ادامه دادند.

* دولت برای بازگشت اعتماد به بورس تلاش کند

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌و‌گو با ایران اکونومیست، گفت: امروز به دلیل اخباری که در خصوص نرخ ارز تسعیر محصولات پتروشیمی در بورس کالا منتشر شد، بازار روند صعودی خوبی به خود گرفت، اما به نظر می‌رسد مشکل بازار همچنان حجم پایین معاملات و خروج سرمایه است که می‌توان آن را رکود مزمن نامید.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: رکود در بازار به ثبات قیمتی در بازار ارز و بی اعتمادی به سیاست گذار مربوط بوده و ریسک‌های سیستماتیک بازار موجب احتیاط سهامداران حقیقی شده است.

وی افزود: بازار به اعتماد‌سازی و سیاست‌گذاری شفاف نیازمند است، تا زمانی که این موضوع اتفاق نیفتد نباید انتظار زیادی از بورس جهت رشد و تعادل داشت.

* رشد شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس ۲۴ هزار و ۴۹۳ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۴۲ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۱.۱۶ درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۷ هزار و ۲۶۳ واحد در رقم ۷۲۰ هزار و ۹۰۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۱.۰۲ درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۲۱۸ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۵۷۲ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افزایش هزار و ۲۱۱ واحدی به سطح ۱۲۹ هزار و ۴۵۵ واحد رسید.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام پس از ۲ روز بار دیگر مثبت شد و ۳۵۷ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شاوان (پالایش نفت لاوان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای خودرو (ایران خودرو)، نوری (پتروشیمی نوری) و وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۳۸ هزار و ۷۹۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۲۶ هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۲۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان رسید.

* افزایش ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، ۵۳۹ نماد با رشد قیمت و ۲۵۴ سهم نیز با کاهش قیمت مواجه شدند.

در معاملات دوشنبه، ۱۰۰ نماد صف خرید داشتند و ۴۰۰ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۱۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۵۹ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۷ درصدی به ۳۱۴ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۳۲.۴ میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۲۲.۸ میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.