پیش بینی برای ایران قبل از جلسه FATF رشد می کند

0

گروه ویژه اقدام مالی – نهادی جهانی که بر پولشویی در سراسر جهان نظارت می‌کند – هنگامی که برای جلسات عمومی و کارگروه آتی خود در ۱۸ ژوئن تشکیل می‌شود، ایران را سرلوحه خود خواهد داشت. مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی اعلام کرد.

انتظار می رود این گروه تصمیم بگیرد که آیا پیشرفت ایران در اجرای برنامه اقدام خود برای مبارزه با هرگونه تلاش احتمالی در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم مطابق وعده داده شده بوده است یا خیر.

نشست FATF از ۱۸ ژوئن آغاز خواهد شد و به مدت ۶ روز در والنسیا اسپانیا ادامه خواهد داشت و در آن گروه ضربت پیشرفت ایران را در زمینه پایبندی به مبارزه با پولشویی/مبارزه با تامین مالی تروریسم در نرم افزار و سخت افزار اندازه گیری خواهد کرد. به گزارش ایرنا، حسین یعقوبی نیز گفت: بخش ها

نمایندگان ۱۹۸ کشور عضو به همراه مقامات سازمان ملل متحد، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بنا بر گزارش ها در این نشست ها شرکت خواهند کرد.

FATF بین دولتی که نهاد جهانی تنظیم استاندارد برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، بیانیه ای عمومی در ۲۴ فوریه صادر کرد و خاطرنشان کرد که در ژوئن ۲۰۱۶، از پذیرش و تعهد سیاسی سطح بالا ایران به یک برنامه اقدام برای رسیدگی به هرگونه راهبردی استقبال کرد. کمبودهای AML/CFT و تصمیم آن برای درخواست کمک فنی در اجرای طرح.

این امر منجر به تعلیق اقدامات متقابل به مدت ۱۲ ماه برای نظارت بر پیشرفت ایران در اجرای برنامه اقدام شد، اما اگر FATF تشخیص دهد که ایران در پایان آن دوره پیشرفت کافی در اجرای برنامه اقدام نداشته است، درخواست FATF برای مقابله با این گروه در بیانیه خود گفت: تدابیر مجدد اعمال خواهد شد.

با این حال، این گروه تاکید کرد که اگر ایران به تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام در این دوره عمل کند، FATF اقدامات بعدی را بررسی خواهد کرد.

یک نتیجه متفاوت

یعقوبی خاطرنشان کرد: اگر گزارش FATF در مورد بهبود ایران مثبت باشد، تعداد زیادی از محدودیت‌های بانکی و مسائل بین‌المللی ایران حل خواهد شد.

وی افزود: یکی از دلایل مهم خودداری بانک‌های بین‌المللی از همکاری با ایران این است که ما همچنان در لیست سیاه FATF هستیم و امیدواریم پس از خروج کامل کشور از فهرست کشورهای غیرهمکار، این مشکلات برطرف شود. >

حسین قزوینی، معاون وزیر اقتصاد، درباره اقداماتی که ایران تاکنون برای انطباق با استانداردهای بین‌المللی در خصوص ابتکارات مبارزه با پولشویی و مقابله با پولشویی انجام داده است تا FATF برای پایان دائمی همه اقدامات متقابل علیه کشور کافی باشد، توضیح داد.

او گفت: «با توجه به استدلال‌های قوی‌ای که ما ارائه کردیم، FATF احتمالا متقاعد خواهد شد که اقدامات متقابل علیه ایران را برای همیشه حذف کند.

اگرچه تصمیمات FATF از نظر قانونی الزام آور نیست، اما سایر کشورها را از تعامل با کشورهای پرخطر تعیین شده باز می دارد.

قزوی خاطرنشان کرد: تنها چیزی که مانع از مواضع FATF طرفدار ایران می‌شود، «مسائل سیاسی و کارشکنی تعدادی از کشورهای متخاصم» است و امیدوار است در رویداد پیش رو چنین اتفاقی رخ ندهد.

FATF بین دولتی در سال ۱۹۸۹ برای مبارزه با پولشویی تأسیس شد، اما وظایف آن برای اقدام در زمینه تأمین مالی تروریسم در سال ۲۰۰۱ گسترش یافت.

در مارس ۲۰۱۶، مجلس ایران قانونی را برای مبارزه با تامین مالی تروریسم تصویب کرد و تعهد سیاسی در سطح بالا را برای اجرای برنامه اقدام مرتبط اعلام کرد.

مقامات ایرانی درخواست ارزیابی صندوق بین المللی پول از رژیم AML/CFT در برابر استانداردهای FATF کرده اند که در اواخر سال ۲۰۱۸ انجام خواهد شد.

ایران همچنین یکی از ناظران گروه AML/CFT اوراسیا شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.