پیمایش در ناشناخته: شرکت‌های انگلیسی برای تحریم‌های آمریکا علیه ایران آماده می‌شوند

0

پس از اینکه دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، اوایل ماه مه، توافق هسته ای ایران را لغو کرد، بسیاری از جهان از این اقدام انتقاد کردند، زیرا می ترسیدند این اقدام برای تجارت بین المللی مضر باشد.

برنامه جامع اقدام مشترک، نام رسمی توافق هسته ای، که توسط اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل (ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) و آلمان تعیین شده است، در ژوئیه ۲۰۱۵ به تصویب رسید. /p>

در ژانویه ۲۰۱۶، تحریم‌های ایران را در ازای محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای تهران کاهش داد. اکنون، پرزیدنت ترامپ تحریم‌های شدید علیه ایران را بازگردانده و از سایر طرف‌های توافق فاصله گرفته است.

با این حال، در حالی که سایر طرف‌های برجام همچنان به توافق پایبند هستند، تحریم‌های ایالات متحده ممکن است معاملات آتی آنها با جمهوری اسلامی را مختل کند. در مقاله ای که اخیرا توسط گلوب پست منتشر شده است، آمده است که بریتانیا، به ویژه، نگرانی خود را در مورد فرصت های تجاری آینده، که پس از کاهش محدودیت های تجاری ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته بود، ابراز کرده است. متن کامل به شرح زیر است:

بلافاصله پس از خروج آمریکا، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در تماسی تلفنی با ترامپ در مورد خطراتی که ممکن است تحریم ها بر روی قراردادهای تجاری قبلی بریتانیا داشته باشد، گفت. سخنگوی می گفت: “نخست وزیر موضع دولت در قبال توافق هسته ای ایران را تکرار کرد و خاطرنشان کرد که ما و شرکای اروپایی ما قاطعانه متعهد به اطمینان از حفظ توافق هستیم.”

می تأثیر بالقوه تحریم های ایالات متحده بر شرکت هایی را که در حال حاضر در ایران تجارت می کنند، مطرح کرد. شرکت هایی مانند وودافون، رولز رویس، بریتیش پترولیوم و شل از زمان لغو تحریم ها معاملات خود را در ایران افزایش داده اند.

رونق پس از برجام

بر اساس ارقام یورواستات، ارزش سالانه صادرات بریتانیا به ایران از ۱۲۲ میلیون یورو در سال ۲۰۱۵ به ۲۵۷ میلیون یورو تا سال ۲۰۱۷ یا از ۷۶ میلیون کیلوگرم کالا به ۲۴۶ میلیون رسید. واردات یک سال پس از تحریم ها از ارزش ۳۲ میلیون یورو به ۵۵ میلیون یورو (۳۶۴ میلیون کیلوگرم به ۴۹۶ میلیون یورو) رسید.

هنوز دقیقاً مشخص نیست که شرکت‌های بریتانیایی چگونه تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و هیچ گزارشی مبنی بر تغییر قابل توجهی گزارش نشده است، با این حال افراد درون شرکت‌ها می‌گویند که نسبت به چشم‌انداز آینده محتاط هستند.

به گفته یک سخنگوی، رولز رویس، سازنده بریتانیایی خودرو و موتورهای هوا، از لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ سود برده بود، زیرا موتورهایی را برای خطوط هوایی ساخت که پس از آن اجازه پرواز به آنجا را داشتند.

او به گلوب پست گفت که با توجه به تحولات اخیر، رولزرویس اکنون در حال بررسی این اعلامیه و پیامدهای احتمالی آن است.

رولز رویس با بریتیش ایرویز کار کرده بود که تحریم ها می توانست بر آنها نیز تاثیر بگذارد. این شرکت پرواز در ژانویه ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که پروازهای مستقیم از هیترو لندن به تهران را ارائه خواهد کرد.

در حالی که یکی از سخنگویان بریتیش ایرویز پیشنهاد نکرد که آیا آنها باید پروازهای خود را کاهش دهند یا نه، او گفت که این شرکت دائماً شبکه خود را بررسی می کند “تا مطمئن شود مسیرهای ما مطابق با نیازهای مشتریان ما هستند و از نظر تجاری قابل دوام هستند”.

سخنگوی افزود: “ما به طور منظم با وزارت امور خارجه و مشترک المنافع در تماس هستیم.”

یک شرکت انگلیسی دیگر به نام ایرباس بلافاصله پس از لغو تحریم ها تجارت خود را با ایران آغاز کرد. سخنگوی ایرباس پیشنهاد کرد که ممکن است پس از تحریم‌ها، معاملات آتی با مشکل مواجه شود.

سخنگوی گفت: “ما در حال تجزیه و تحلیل وضعیت و تأثیر اعلامیه بر تمام توافقات قراردادی خود هستیم و سپس ابتدا با مشتریان خود بحث خواهیم کرد.”

ایرباس ممکن است مجبور شود معامله بیش از ۱۰۰ هواپیما به ارزش ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار از ایران را پس از اینکه ایالات متحده اعلام کرد ممکن است مجوز فروش هواپیما به ایران را لغو کند، مجبور شود.

شل ممکن است بماند

حتی اگر تحریم‌ها بر برخی از تجارت‌های بریتانیا تأثیر بگذارد، دیگران ممکن است بتوانند با ایران تجارت کنند. یکی از سخنگویان به گلوب پست گفت، شرکتی که هنوز در ایران قبل از برجام در سال ۲۰۱۵ فعالیت می کرد، رویال داچ شل بود.

در حالی که این سخنگوی گفت که آنها هیچ فکری در مورد آینده ندارند، تحریم ها ممکن است تجارت این شرکت با تهران را به طور کامل متوقف نکند. تحت تحریم‌های قبلی، شل می‌توانست به‌طور قانونی نفت ایران را وارد کند، زیرا این محدودیت وجود نداشت.

از آنجایی که ایران چهارمین ذخایر گازی بزرگ را دارد، شرکت های نفت و گاز به طور قابل درک همچنان قصد دارند از ذخایر طبیعی غنی خود که دولت بریتانیا آن را از نظر اقتصادی مفید می داند، سرمایه گذاری کنند.

باب دادلی، مدیر اجرایی بریتیش پترولیوم، با این حال، هشدار داد که تحریم‌ها ممکن است صادرات نفت ایران را محدود کند و تجارت را برای واردکنندگان چند ملیتی سخت‌تر کند.

به نظر می رسد خروج ایالات متحده از توافق، آغاز مذاکره باشد. این بر فروش نفت ایران بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۱ میلیون بشکه در روز تأثیر خواهد گذاشت. دادلی گفت.

با هدف دور زدن تحریم ها

بریتانیا همچنان قصد دارد تا محدودیت‌های آتی را به بیشترین میزان ممکن محدود کند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، به بازرگانان بریتانیایی و اروپایی اطمینان داد که هدف بریتانیا تضمین تجارت با ایران است.

جانسون گفت: “ما در مورد اینکه چه کاری می توانیم برای کمک به شرکت های بریتانیایی انجام دهیم، صحبت خواهیم کرد، شرکت های اروپایی اطمینان دارند که هنوز هم می توانند تجارت کنند.”

اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد که اقداماتی را برای جلوگیری از تحریم‌های ترامپ علیه ایران آغاز خواهد کرد که تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را محدود می‌کند.

با این حال، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و مدافع سرسخت لغو این توافق، به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که ظرف چند ماه ایران را ترک کنند، در غیر این صورت آمریکا آنها را نیز تحریم خواهد کرد. چنین اقدامی می‌تواند در آینده به تجارت بریتانیا آسیب برساند.

پیش از لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵، طبق گزارش‌ها، واشنگتن شرکت‌های بریتانیایی را برای امتناع از صادرات به ایران، از جمله مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی «قلدری» کرده بود.

وزارت خارجه بریتانیا به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این داستان پاسخی نداد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.