چرا ایران ایر پیشنهاد بوئینگ را برای دو ۷۴۷-۸ رد کرد

0

در مذاکرات بوئینگ با ایران ایر پس از امضای توافق هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۵، این هواپیماساز آمریکایی پیشنهاد فروش دو فروند هواپیمای پهن پیکر ۷۴۷-۸ را به شرکت حامل پرچم داد، اما شرکت هواپیمایی از بردن آنها امتناع کرد.

این جفت هواپیمای جامبو بین قاره ای در اصل برای شرکت هواپیمایی روسیه OJSC Transaero ساخته شد که در سال ۲۰۱۵ ورشکست شد.

سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک فرد ناشناس که در جریان موضوع بود گزارش داد، این شرکت آمریکایی سعی کرد هواپیماها را در قراردادی که بعداً در دسامبر ۲۰۱۶ با ایران ایر منعقد کرد، قرار دهد – پیشنهادی که شرکت ایرانی آن را رد کرد.

لغو تحریم های هسته ای بین المللی علیه ایران در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران ایر اجازه داد ۸۰ هواپیما به بوئینگ و همچنین ۱۰۰ هواپیما به ایرباس سفارش دهد.

این شرکت هواپیمایی تاکنون سه فروند هواپیمای ایرباس را دریافت کرده است که سفارش آنها توسط مشتریان اصلی لغو شده است. ایران گفته است این تحویل‌ها به تسهیل تعامل این کشور پس از تحریم با جامعه جهانی کمک کرده است.

به همین ترتیب، تحویل زودهنگام بوئینگ یک پیشرفت بزرگ خواهد بود، زیرا بسیاری از بانک‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ تعامل با ایران را در بحبوحه عدم اطمینان در ایالات متحده در نتیجه مخالفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ایران، متوقف کرده‌اند.

اولین تحویل بوئینگ در آوریل ۲۰۱۸ به ایران تحویل داده می شود، زیرا بسیاری از مشتریان قبل از ایران ایر در صف ایستاده اند.

پس چرا ایران ایر شانس دریافت دو هواپیمای موجود را از دست داد؟ این شرکت هواپیمایی می‌گوید که آنها را نمی‌توان به سرعت تحویل داد.

«آنها پیشنهاد دادند. در این زمینه ارزیابی هایی انجام دادیم و مذاکراتی انجام دادیم. فرهاد پرورش، مدیرعامل اسبق ایران ایر – معروف به هما – به فایننشال تریبون گفت: هواپیماها مشکلاتی داشتند که تحویل آنها حداقل یک سال و نیم به تعویق می افتاد.

او بدون توضیح بیشتر در مورد «مشکلات» هواپیماها افزود: «بنابراین هما نمی‌توانست آنها را با چنین برنامه‌ای تحویل بپذیرد».

ایران ایر برای برآوردن تقاضای خود برای جت های پهن پیکر، هواپیماهای ۷۷۷ را انتخاب کرد. سفارش ۱۷ میلیارد دلاری آن شامل ۵۰ فروند هواپیمای باریک بدنه ۷۳۷MAX-8، ۱۵ فروند هواپیمای پهن پیکر ۷۷۷-۳۰۰ER و ۱۵ فروند هواپیمای ۷۷۷-۹ است که قرار است طی ۱۰ سال به ایران ایر تحویل داده شود.

این شرکت هواپیمایی در قرارداد ایرباس خود هواپیماهای A330 و A350 دوربرد را سفارش داده است. اگرچه در یک معامله اولیه، آنها بزرگترین هواپیمای هواپیماساز اروپایی A380 را گنجانده بودند، این جت عظیم بعداً از لیست خرید خط خورد.

A380 رقیب بوئینگ ۷۴۷-۸ است. هنگامی که ایرباس برنامه فوق جامبو خود را در دهه ۱۹۹۰ راه اندازی کرد، بوئینگ تصمیم گرفت تا ۷۴۷ جامبو جت را که بزرگترین هواپیمای تجاری در آن زمان بود، “کشش دهد”.

ساج احمد، تحلیلگر ارشد در تحقیقات استراتژیک هوانوردی مستقر در دبی، به فایننشال تریبون گفت، اما B747-8 چیزی نیست که ایران ایر بر اساس طرح توسعه ناوگان خود بخواهد.

ایران ایر هرگز به هواپیماهای ۷۴۷ علاقه مند نبود. همیشه ۷۷۷ می خواستم. حتی اگر بوئینگ آنها را پیشنهاد داده باشد، ایران ایر هرگز موظف نبود آنها را به عنوان بخشی از قرارداد چند میلیارد دلاری برنامه ریزی شده خود بپذیرد. درک من این است که ایران ایر در واقع ۷۷۷-۳۰۰ER و ۷۷۷-۹ را ترجیح می دهد، به همان روشی که امارات با هدف تقلید از مدل کسب و کار خود برای به دست آوردن رشد از طریق هاب تهران انجام می دهد. همانطور که با کاهش نرخ اخیر در A380 که ایران ایر نیز آن را رد کرد، می بینیم که هواپیماهای کواد جت برای آن انجام می شوند.

احمد گفت که نپذیرفتن هواپیماهای ۷۴۷-۸ توسط ایران ایر نشان دهنده تغییر مسیر از چهار هواپیماهای بزرگ به هواپیماهای ۷۷۷ برای تشکیل ستون فقرات نهایی ناوگان آن است، بدون اینکه اجازه دهد نگرانی ها در مورد تایید دولت ایالات متحده برای تحویل بر برنامه های توسعه آن تأثیر بگذارد.

وی گفت: «بوئینگ اعلام کرده است که اولین تحویل هواپیماهای ۷۷۷-۳۰۰ER ایران ایر در سال آینده انجام خواهد شد، بنابراین احتمال و امیدواری است که دولت ترامپ در نهایت این قرارداد را امضا کند و اجازه ادامه آن را بدهد.

“بوئینگ، البته، به دولت ایالات متحده خواهد گفت که از دست دادن این فرصت به معنای واگذاری بازار بزرگی به ایرباس است و به مشاغل ایالات متحده آسیب می رساند.”

دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل بوئینگ اخیراً گفت که بوئینگ “به پیشرفت مداوم” در مورد تجارت خود در ایران ادامه می دهد.

“همه اینها توسط سیاست دولت ایالات متحده اداره می شود و ما به طور کامل در پروسه صدور مجوز می مانیم و از دروازه ها عبور می کنیم. او در ۲۶ ژوئیه به خبرنگاران گفت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.