چرا قیمت تخم مرغ افزایش یافت

0

به گزارش ایران اکونومیست، قیمت تخم مرغ که در یکی دو هفته گذشته شانه‌ای ۹۰ هزار تومان و پایین‌تر بود به شانه‌ای ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است، در برخی مغازه ها بالای شهر از قیمت‌های ۱۴۰ هزار تومان هم خبر می‌د‌هند.

اواخر تیر و مرداد قیمت تخم مرغ به شانه ای ۷۰ هزار تومان هم رسیده بود کارشناسان می‌گفتند هوای گرم، تقاضا را کم کرده است، در هوای گرم مردم تمایل کمتری به خوردن تخم مرغ دارند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اردیبهشت امسال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد: قیمت نهایی تخم مرغ کیلویی ۵۶ هزار تومان برای مصرف کننده امروز به میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور اعلام شد.

بنابراین با احتساب هر شانه تخم مرغ ۱.۹ کیلو قیمت ۱۰۶ هزار تومان باید باشد.

*جبران ضررو زیان نیمه اول سال در نیمه دوم

ابراهیم مرادزاده کارشناس کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار فارس درباره دلیل افزایش قیمت تخم مرغ در بازار گفت: قیمت تخم مرغ در نیمه دوم سال معمولا بیشتر می شود البته در نیمه اول سال هم قیمت ها پایین است درواقع تولید کنندگان بخشی از ضرر و زیان نیمه اول را در نیمه دوم جبران می کنند.

وی ادامه داد: افزایش تقاضا عامل مهم رشد قیمت است اما تولید کنندگان معتقدند هزینه های تولیدشان بیشتر شده است، قیمت خوراک دام، کارگر،سرم و واکسن، هزینه تولید را بیشتر کرده است.

رشد قیمت تخم مرغ اندکی زودتر از نیمه دوم سال شروع شده، آیا در ماههای سرد قیمت‌ها بیشتر از این می شود؟ برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل قیمت چیست؟ اگر عرضه و تقاضا قیمت بازار را تعیین می‌کند چرا نرخ تصویب می‌شود؟

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.