چرا کارگران چینی «اندیشه شی جین پینگ» را مطالعه می کنند؟

0

کارگران چینی مدت‌هاست که به خاطر گذراندن روزهای طولانی در دفتر شناخته شده‌اند، اما اکنون با مجموعه‌ای از مسئولیت‌ها روبرو هستند: مطالعه نوشته های رئیس جمهور شی جین پینگ.

از آنجایی که پکن در اوایل سال جاری یک حرکت تبلیغاتی جدید را آغاز کرد، گزارش شده است که فکر شی جین پینگ به موضوعی رایج در میان کارمندان شرکت‌های دولتی و مشاغل خصوصی، از جمله شرکت‌های خارجی تبدیل شده است.

«فکر شی جین پینگ» چیست؟

اندیشه شی جین پینگ درباره سوسیالیسم با ویژگی های چینی برای عصر جدید، یا به اختصار اندیشه شی جین پینگ، مجموعه ای از نوشته ها و سخنرانی های رهبر چین درباره سیر توسعه چین است.

هدف اعلام شده نوشته ها “جوان سازی بزرگ ملت چین” است.

در ماه آوریل، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌پی) کمپین جدیدی را برای مطالعه و اجرای اندیشه شی جین‌پینگ راه‌اندازی کرد.

از آن زمان، این کمپین در دنیای تجارت گسترش یافته است.

رسانه‌ها، از جمله بلومبرگ و نیکی آسیا، حساب‌های ناشناس بانکداران و سایر کارمندان را گزارش کرده‌اند که جلسات و بحث‌های طولانی درباره کارهای شی را شرح می‌دهند.

برخی از محل‌های کاری که گزارش شده است شامل شرکت‌های جهانی با دفتر مرکزی در خارج از کشور است.

در زمان شی، دومین اقتصاد بزرگ جهان به سمت خلوص ایدئولوژیک بیشتر بر اساس ریشه‌های مارکسیستی-لنینیستی حزب و کیش شخصیت او چرخش کرده است.

در میان سایر اقدامات برای تقویت تلقین، شی نوشته‌های خود را در قانون اساسی ح‌ک‌چ و برنامه درسی ملی مدارس گنجانده است.

نظریه مارکسیست-لنینیستی چه ربطی به تجارت و بانکداری دارد؟

در حالی که ممکن است ایدئولوژی کمونیستی فوراً به بانکداری یا امور مالی و تجارت بین‌المللی مرتبط به نظر نرسد، بانک‌ها و شرکت‌های دولتی چین با پکن در هم تنیده هستند و تحت نظارت و نفوذ شدید قرار دارند.

به طور مشابه، عضویت شهروندان چینی در حزب کمونیست چین، که رسماً از دولت جدا است، غیرمعمول نیست – اگرچه این تمایز در دوران شی از بین رفته است.

سال گذشته، کل اعضای ح‌ک‌چ رسماً به ۹۶.۷۱ میلیون نفر رسید – حدود ۷ درصد از جمعیت کشور.

به گفته کارستن هولز، استادیار علوم اجتماعی در دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ، مطالعه نوشته‌های شی یک روش مداوم در سراسر سلول‌های ح‌ک‌چ است.

xi
شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، قدرت و کنترل را تا حدی بیشتر از هر رهبر دیگری از زمان مائو تسه تونگ [جیانلوئیجی گورچیا/پول از طریق رویترز] تثبیت کرده است.

هولتز گفت که بانکداران ارشد و سایر کارمندان سطح بالا احتمالاً اعضای حزب هستند، به این معنی که آنها احتمالاً فکر شی جین پینگ را حتی قبل از دستورالعمل آوریل مطالعه می کردند.

“بانک ها عمدتاً مؤسسات مالی دولتی هستند و بزرگترین آنها به معنای واقعی کلمه بخشی از دولت بودند. یک تحلیلگر بخش خصوصی مستقر در هنگ کنگ به شرط ناشناس ماندن به الجزیره گفت: آنها می دانند که بیشتر به بوروکرات های دولتی شبیه هستند تا بانکداران سنتی.

“آنها تقریباً مطمئناً قبل از این آموزش ایدئولوژیک داشته اند. بنابراین [اکنون]، شاید بیشتر از قبل باشد و بیشتر حول یک نفر متمرکز شده است، اما قطعاً اولین بار نیست که به اصطلاح در این بازی شرکت می‌کنند.

در این جلسات مطالعه چه می گذرد؟

اندی موک، پژوهشگر ارشد در مرکز چین و جهانی شدن در پکن، گفت: در حالی که جلسات مطالعه اندیشه شی جین پینگ مشابه واقعی در جهان غرب ندارند، اما تا حدودی شبیه به فعالیتی مانند مطالعات کتاب مقدس عمل می کنند. >

موک اندیشه شی جین پینگ را تلاقی بین یک “چارچوب اخلاقی” و “دین دولتی”، منهای عناصر خرافی توصیف کرد، بنابراین شرکت کنندگان در جلسات مطالعه در مورد چگونگی اعمال نوشته ها در زندگی و شیوه های تجاری خود بحث می کنند.

در مورد بانکداری، او گفت، این رویه بی شباهت به بسیاری از کشورهای اسلامی نیست که در امور مالی اسلامی پیشگام بوده اند.

“چرا بانک های چینی فکر شی جین پینگ را مطالعه می کنند؟ من فکر می‌کنم یک دلیل این است که اندیشه شی جین پینگ، البته، یک ایدئولوژی سیاسی است، اما ممکن است عمیق‌تر و گسترده‌تر از آن باشد.» “این در واقع یک فلسفه زندگی است.”

اما هولز گفت که ظهور تفکر شی جین پینگ می تواند نشانه ای از تلاش رهبر چین برای تحکیم قدرت و کنترل در حدی باشد که از زمان مائو تسه تونگ مشاهده نشده است.

«من این جلسات مطالعه را به عنوان تشریفات تعبیر می کنم. هولز گفت، این تشریفات در درجه اول در خدمت تضمین وفاداری مستمر به رهبر رژیم است.

“آنها همچنین به محافظت در برابر تفکر مستقل کمک می کنند زیرا ظرفیت مغز درگیر اصول جزمی رهبر است و هرگونه علاقه به بحث های فکری به دلیل نیاز به ظاهر مطابق با عقاید رهبر خفه می شود.”

نظر بانکداران و مدیران اجرایی در مورد این جلسات مطالعه چیست؟

بیشتر شواهد در مورد احساس کارکنان نسبت به مطالعه ایدئولوژی شی حکایتی است – اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این روند همیشه مورد استقبال قرار نگرفته است.

در گزارش اخیر Nikkei Asia، یکی از کارمندان ناشناس ناراحتی خود را از صرف ۹۰ دقیقه از یک جلسه تجاری دو ساعته برای بحث درباره نوشته‌های شی توصیف کرد.

سایر موارد ذکر شده در گزارش از این که چنین فعالیت‌هایی وقت و منابع ارزشمند کارمندان را به خود اختصاص می‌دهند، شکایت داشتند و برخی از مدیران ارشد بنا به گزارش‌ها برای شرکت در جلسات مطالعاتی چند هفته‌ای استخدام شدند.

تحلیلگر مستقر در هنگ کنگ گفت: در حالی که جلسات مطالعه ممکن است وقت گیر باشد، کمپین موازی شی برای “شکوفایی مشترک” بیشتر نگران کننده برای بانکداران و مدیران است.

او گفت که اصل اندیشه شی جین پینگ، که خواستار برابری اقتصادی و اجتماعی بیشتر است، در عمل می تواند به معنای کاهش شدید حقوق کارکنان با عملکرد بالا باشد و روحیه را تضعیف کند.

هولز گفت که نگران است اندیشه شی جین پینگ بتواند بانک ها و شرکت های دولتی چین را از مهم ترین وظیفه ای که در دست دارد – یعنی بازگرداندن اقتصاد به مسیر اصلی خود در حالی که بهبودی پس از همه گیری آن در میان چالش هایی از جمله کاهش تورم دچار مشکل می شود، منحرف کند. بحران املاک و نرخ پایین تولد.

او گفت: «مشغول شدن به دگم رهبر به طور مستقیم و منفی بر تبادل آزاد ایده ها و نوآوری آزادانه که باعث رشد اقتصادی می شود، تأثیر می گذارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.