چری تولید Tiggo7 در Bam Sez

0

ماشین‌ساز چینی چری تولید جدیدترین و گران‌ترین شاسی‌بلند خود Tiggo7 را در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید در جنوب ایران در نزدیکی بم در استان کرمان آغاز کرده است.

چری پس از سه سال ورود به کشور به طور پیوسته در بازار ایران افزایش یافته است. این شرکت تاکنون یک SUV و یک سدان کوچکتر راه اندازی کرده است.

بر اساس گزارش اسب بخار، انتظار می رود اولین Tiggo7 تولید داخلی در روزهای آینده رونمایی شود.

این احتمالاً با سایر شاسی بلندهای سایز متوسط ​​مانند هیوندای سانتافه و کیا اسپورتیج روبرو خواهد شد – دو برند کره جنوبی در بازار ایران نسبتاً محبوب هستند.

گران‌تر در مقایسه با چین

بر اساس گزارش‌های قبلی در رسانه‌های محلی، قیمت این SUV بین ۱ تا ۱.۳ میلیارد ریال (۲۶۵۰۰ تا ۳۴۰۰۰ دلار) تخمین زده می‌شود. در چین، این خودرو با قیمت ۹۷,۹۰۰ یوان و قیمت تمام شده آن در مدل با بار کامل ۱۵۳,۹۰۰ (۱۴,۶۰۰ تا ۲۳,۰۷۰ دلار) به پایان می رسد.

تاسیسات بم به عنوان بخشی از سرمایه گذاری مشترک این شرکت برای واردات تجهیزات تولیدی خود به عنوان بخشی از قرارداد انتقال فناوری گسترده تر چین و ایران ایجاد شد.

چری می‌گوید انتظار دارد در سال اول ۱۰۰۰۰ دستگاه Tiggo7 تولید کند که این تعداد احتمالاً در سال‌های بعد افزایش خواهد یافت.

یکی از مقامات مطبوعاتی این شرکت به وب‌سایت خودروی محلی گفت: “این یک نقطه عطف نه تنها برای چری، بلکه برای صنعت خودرو در ایران است.”

Tiggo7 درست بالای Tiggo5 در خط تولید Chery جای می گیرد.

با کمال تعجب، Tiggo7 با موتور کوچکتری نسبت به برادر کوچکتر خود عرضه می شود. مدل ۷ دارای موتور ۱.۵ لیتری توربو با ۱۵۲ اسب بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتن متر است، در حالی که Tiggo5 دارای موتور ۲.۰ لیتری بزرگتر با قدرت کمتر در ۱۲۲ و ۱۸۰ نیوتن متر است.

نسخه دستی این خودرو به احتمال زیاد به ایران نمی آید، زیرا این شرکت اعلام کرده است که گیربکس های CVT و DCT خود را در واحدهای ایرانی خود نصب خواهد کرد.

در بازار بین‌المللی، Tiggo7 جوانان را هدف قرار می‌دهد، در حالی که  Tiggo5 بازار بالغ‌تری را هدف قرار می‌دهد که موتورهای بزرگ‌تر را به تقویت توربو ترجیح می‌دهد.

بر اساس گزارش‌هایی از چین، Tiggo7 اولین چری است که بر اساس پلتفرم ماژولار جدید T1X این شرکت ساخته شده است که با کمک جگوار لندرور توسعه یافته است.

 منطقه تولید ویژه خودرو بم

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم، جایی که این خودرو در حال ساخت است، در پی زلزله فاجعه بار بم در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد که بسیاری از شهر باستانی را ویران کرد و هزاران نفر را بیکار کرد.

SEZ به طور خاص برای میزبانی شرکت‌های خودروسازی بین‌المللی برای کمک به بازسازی منطقه و ایجاد شغل برای بسیاری از افرادی که پس از از دست دادن همه چیز خود در زلزله قاتل باقی مانده‌اند و می‌خواهند از صفر شروع کنند، ایجاد شده است.

Arg SEZ مشوق هایی را به خودروسازان ارائه می دهد تا آنها را متقاعد کند که تاسیسات خود را در این منطقه راه اندازی کنند.

تخمین زده می شود که ۲۰۰ شرکت کوچک، متوسط ​​و بزرگ خودرو و قطعات خودرو در منطقه ارگ ​​جدید فعالیت می کنند، از جمله چری، بام خودرو و کرمان خودرو.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.