چشمان عمان بازار ایران در میان افزایش واردات

0

Ithraa، آژانس سرمایه‌گذاری داخلی و توسعه صادرات عمان، اخیراً یک کارگاه آموزشی یک روزه در مرکز آموزش هوانوردی غیرنظامی برگزار کرد تا چالش‌هایی را که صادرکنندگان عمانی در انجام تجارت در ایران با آن مواجه هستند، بررسی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری تجارت آنلاین Trade Arabia مستقر در بحرین، ایران همچنان یک هدف جذاب برای کسب و کارهای عمانی با فرصت های بین بخشی بسیار مطلوب است.

ایران با داشتن یک طبقه متوسط ​​رو به رشد، اشتهای دیرینه ای برای خدمات و کالاهای با کیفیت دارد و به شرکت های مستقر در عمان فرصت های تجاری بالقوه ای را ارائه می دهد.

ایران دیگر فقط بازار جمعیت نزدیک به ۸۰ میلیونی خود نیست. به دلیل موقعیت مکانی آن باید به عنوان بازاری با بیش از ۳۰۰ میلیون نفر دیده شود که امکان دسترسی به کشورهای عربی در جنوب و غرب را فراهم می کند. آسیای مرکزی در شمال؛ نسیمه البلوشی، مدیر کل توسعه سرمایه گذاری و توسعه صادرات ایتراء گفت: و افغانستان و پاکستان در شرق.

طبقات متوسط ​​به بالا ایران به طور بالقوه می تواند بازاری کلیدی برای صادرکنندگان غیرنفتی عمانی باشد. تحقیقات انجام شده توسط متخصصان تحقیقات بازارهای نوظهور، On Device Research، حاکی از آن است که ۷۳ درصد از مصرف کنندگان ایرانی علاقه مند به خرید محصولات خارجی به محض در دسترس قرار گرفتن آنها هستند. آنچه بیشتر مورد علاقه مصرف کنندگان ایرانی است، فرصت دسترسی به محصولات با کیفیت بهتر است.

عماد الشکیلی، مدیرکل دفتر همکاری های اقتصادی عمان در بندرعباس، گفت: «در حالی که بخش نفت و گاز توجه زیادی را به خود جلب می کند، اقتصاد متنوع ایران در حال جذب شرکت ها در صنایع مختلف است. این کشور بزرگترین صادرکننده سیمان و همچنین پسته، زعفران و خاویار در جهان است. حمل و نقل یکی دیگر از درآمدهای بزرگ است. به ویژه، نزدیک به ۸۰ میلیون جمعیت جوان، تحصیل کرده و شهرنشین ایران، فرصت های بسیار هیجان انگیزی را به صادرکنندگان غیرنفتی عمانی ارائه می دهد.»

مفسران تجاری انتظار دارند ایران شبکه ریلی، بنادر خود را ارتقا دهد و سرمایه گذاری در زیرساخت ها را افزایش دهد. صنایع خودروسازی، مخابرات، داروسازی و هوافضا آن نیز به دنبال گسترش خواهد بود، در حالی که در بخش خدمات نیز پتانسیلی برای تجارت عمانی در خرده فروشی، خدمات حرفه ای و گردشگری وجود دارد.

الشکیلی نتیجه گرفت: «ایران خانه تقریباً نامحدودی از فرصت‌ها برای صادرکنندگان عمانی است.

ایران طی شش سال گذشته به طور متوسط ​​سالانه ۶۲ میلیون دلار کالا از عمان وارد کرده است. از سوی دیگر، صادرات جمهوری اسلامی به این کشور کوچک خلیج فارس با روندی کلی در طول سال‌های گذشته قابل توجه‌تر بوده است. صادرات در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) به ۵۴۴ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد افزایش داشت. با این وجود، سهم ایران از کل واردات عمان ناچیز است.

به گفته مریم خزایی، معاون مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، واردات عمان در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار بوده است که ایران تنها سهم ناچیزی معادل ۳ درصد از آن داشته است.

به گفته آناهیتا فرزام، دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عمان، عمده صادرات ایران به عمان شامل میوه و سبزیجات، نان، لبنیات، تخم مرغ، گوشت خام، دام و آهن و واردات فرآورده های نفتی و خودرو (صادرات مجدد از کشور) است. کشورهای دیگر) از کشور همسایه.

شایان ذکر است، ایران اولین محموله گندم خود را در ژوئن امسال به عمان صادر کرد. این محموله ۲۹۶۳۰ تنی از بندر امام خمینی (ره) شهرستان ماهشهر در جنوب استان خوزستان ارسال شده است.

خزاعی آینده اقتصاد عمان را بر صنعت، حمل و نقل، لجستیک، گردشگری، ماهیگیری و معدن متمرکز کرد و افزود: سرمایه گذاری در تولید مواد پتروشیمی مانند پلی اتیلن از برنامه های کلان اقتصادی عمان است.

وی گفت: «در چارچوب برنامه پنج ساله هفتم توسعه عمان (۲۰۱۶-۲۰۲۰)، دولت قصد دارد با قرار دادن تجارت غیرنفتی در سرلوحه برنامه خود برای تنوع بخشیدن به اقتصاد، تغییرات بزرگی ایجاد کند.

به گفته خزاعی، تحلیل سیاست‌های اقتصادی عمان نشان می‌دهد که توسعه خطوط کشتیرانی، راه‌آهن و جاده‌ها تسریع می‌شود.

وی گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به بازار عمان را باید یک فرصت تجاری بزرگ تلقی کرد.

مسعود طاهریمهر، دبیر میز عمان در وزارت کشورهای عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران معتقد است که تقاضای زیادی در بازار عمان برای مصالح ساختمانی، فولاد، کاتد مس، محصولات کشاورزی و غذایی، شیرینی، شکلات، آجیل، ماهی و میگو وجود دارد. /p>

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.