چشم انداز تولید، صادرات مس نیمه ساخته

0

چشم انداز تولید و صادرات محصولات نیمه ساخته مس ایران توسط سعد عبدی، مدیر برنامه ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران در چهل و هشتمین نشست بین المللی مس ارائه شد. گروه مطالعه در پرتغال اواخر سال گذشته.

NICICO و سایر تولیدکنندگان ایرانی قصد دارند با توجه به کاهش تقاضا در داخل، تولید و صادرات خود را تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهند. به نظر می‌رسد بیشتر تولیدکنندگان بازارهای منطقه‌ای را هدف قرار داده‌اند، در حالی که کارخانه‌های جاه‌طلبانه‌تر چشم‌انداز خود را به سایر قاره‌ها دورتر کرده‌اند.

ایران دارای مزایای قابل توجهی در بخش معدن است. دسترسی آسان به مواد خام دارد زیرا چندین معدن در سطح جهانی را اداره می کند، از نزدیکی استراتژیک به کشورهای دارای تقاضای بالای مواد معدنی، به ویژه مس برخوردار است، از انرژی نسبتاً ارزان استفاده می کند و جمعیت زیادی از نیروی کار جوان و متخصص دارد.

ICSG یک سازمان بین دولتی است که در خدمت افزایش شفافیت بازار مس و ارتقای همکاری های بین المللی در مورد مسائل مربوط به مس است. این تنها انجمنی است که صرفاً به مس اختصاص دارد که در آن صنعت، انجمن‌ها و دولت‌های آن می‌توانند با یکدیگر ملاقات کرده و در مورد مشکلات و اهداف مشترک بحث کنند.

  پیش‌بینی تولید و صادرات

NICICO کل نیمه تولید مس ایران را در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰۰۰۰۰ تن پیش بینی می کند که از حدود ۲۶۸۰۰۰ تن در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

قرار است سهم قابل توجهی از محصولات با توجه به عدم تقاضای قوی محلی برای مس به کشورهای حاشیه خلیج فارس، چین، کشورهای شمال آفریقا مانند چاد، مصرف کنندگان اروپایی مانند فرانسه و آمریکای شمالی صادر شود.

محصولات نیمه ساخته مس و آلیاژ مس ایران به چهار گروه مفتول میله RBS (میله، میله و مقاطع)، لوله (لوله و لوله) و PSSF (صفحه، ورق، نوار و فویل) تقسیم می شوند.

در صنایع پایین دستی مس، مفتول ها بیشترین سهم تولید و مصرف را دارند. تا سال ۲۰۱۵، تولیدکنندگان ایرانی ظرفیت تولید ۶۴۷۰۰۰ تن مفتول در سال را داشتند.

شرکت NICICO با ۱۷۰۰۰۰ تن در سال در صدر قرار گرفت و پس از آن شرکت جهان مس با ۱۰۷۰۰۰ تن، شرکت صنایع مس کاوه با ۸۸۰۰۰ تن، شرکت مصبر کاوه با ۲۵۰۰۰ تن، شرکت مسکاران آلیاژ کیمیا با ۱۹،۰۰۰ هزار تن آلیاژ و شرکت ۰۰۰۰۰ تن آلیاژ با ۱۹،۰۰۰ تن آلیاژ، ۰۰۰۰ تن آلیاژ و ۰۰۰۰ تن در رتبه های بعدی قرار گرفتند. شرکت های دیگر با ۲۲۸۰۰۰ تن.

صادرات مفتول در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است، زیرا بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ ۱۰۰۰۰ تن افزایش یافت و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ به ۲۷۰۰۰ تن برسد.

مس RBS، همچنین به عنوان Busbar شناخته می شود، عمدتا برای مقاصد الکترونیکی در صنایع انرژی، مهندسی و ساخت و ساز استفاده می شود. مصرف آنها به ویژه در تولید برق زیاد است.

تولیدکنندگان اصلی RBS ایران، شرکت محصولات نیمه تمام مس و آلیاژهای مس (معروف به شرکت مس شهید باهنر)، شرکت مصبر کاوه و شرکت الکترومس هستند.

NICICO روند کاهشی صادرات RBS را پیش‌بینی می‌کند که از میانگین خوب حفظ شده ۴۵۰ تن در ۱۰ سال گذشته به ۲۷۶ تن در سال ۲۰۲۰ می‌رسد.

گیاهان ایرانی لوله های مسی را به شکل پنکیک، کویل زخمی سطحی یا لوله مستقیم تولید می کنند.

تولیدکنندگان لوله عبارتند از: شرکت مس قائم، شرکت مس مهر اصل، CSP و شرکت لوله های مسی شهربابک (از زیرمجموعه های NICICO).

صادرات لوله مسی در چند سال گذشته روند مثبتی را تجربه کرده است. نیروی ترکیبی چهار تولیدکننده همراه با کسری عرضه در منطقه، تولیدکنندگان ایرانی را قادر ساخت تا سهم قابل توجهی در بازارهای منطقه به دست آورند. مقصد اصلی محموله های تیوب ترکیه است و بیشترین صادرات توسط مس قائم و مهر اصل انجام می شود.

به گزارش NICICO، شهربابک همچنین قصد دارد صادرات لوله مسی را به کشورهای حاشیه خلیج فارس با تقاضای بیش از ۴۰ هزار تن افزایش دهد.

پیش‌بینی می‌شود صادرات لوله‌های مسی از حدود ۱۲ هزار تن در سال ۲۰۱۵ به ۱۷۳۳۰ تن در سال ۲۰۲۰ برسد. با این حال، صادرات لوله‌های آلیاژی به دلیل تولید محدود نزدیک به صفر است و احتمال رشد آن کم است.

صفحات، ورق‌ها، نوارها و فویل‌های مسی نام‌های رایج محصولاتی هستند که از طریق فناوری‌های نورد تولید می‌شوند. PSSF چهارمین کالای نیمه ساخته مس پرمصرف در جهان است.

دو تولید کننده اصلی ورق در ایران CSP و صنایع متالورژی یزد هستند. پیش بینی می شود صادرات ورق تا سال ۲۰۲۰ به ترتیب به ۴۳۰۰ و ۴۶۰۰ تن برای ورق های مس و آلیاژ برسد.

بر اساس برآورد NICICO، مجموع صادرات کل نیمه مس در سال ۲۰۲۰ به ۵۳۵۰۰ تن خواهد رسید.

علاوه بر این، تقاضای داخلی برای نیمه مس قرار است در سال ۲۰۲۰ به ۲۹۲۵۰۰ تن برسد که معادل ۲۶۲۹۰۰ تن محتوای مس است. پیش بینی ها حاکی از کاهش تقاضای میله سیم و ورق آلیاژی در کشور است، در حالی که سایر کالاها در حال افزایش خواهند بود.

  نمایه صنعت مس ایران

برخی از نقاط ایران بر روی کمربند متالوژنیک تتیان، یکی از بزرگترین کمربندهای معدنی جهان که بیش از ۱۲۰۰۰ کیلومتر امتداد دارد، قرار دارد. از رومانی، صربستان، بلغارستان، ترکیه، ایران، افغانستان، پاکستان، فلات تبت چین، برمه، اندونزی و ایران می گذرد.

شرکت ملی صنایع مس ایران هم اکنون عملیات اکتشافی گسترده ای را در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و یزد که کمربند متالوژنیک از آن می گذرد، دنبال می کند.

بابک بابایی، رئیس اکتشافات NICICO اخیراً اعلام کرد که اکتشاف انگلو امریکن مستقر در کانادا و دانشگاه بریتیش کلمبیا عملیات اکتشاف مس را در ۲۲ منطقه معدنی واقع در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان آغاز کرده‌اند. قرار است این عملیات تا ۱۶ مه ادامه یابد.

کارشناسان کانادایی برای اولین بار در آگوست ۲۰۱۶ برای اکتشافات اولیه از این مناطق بازدید کرده بودند.

از سال ۲۰۱۴، NICICO نهمین شرکت بزرگ جهان از نظر ذخایر مس بود، زیرا ۳.۴۸ درصد از ذخایر جهانی این ماده معدنی را کنترل می کرد. به‌عنوان شرکت و هلدینگ اولیه معدن مس ایران، تقریباً تمامی تولیدکنندگان در کشور زیر سایه آن فعالیت می‌کنند.

NICICO دومین معدن بزرگ مس جهان و بزرگترین معدن روباز مس خاورمیانه، سرچشمه را اداره می کند. این معدن دارای بیش از ۸۲۶ میلیون تن ذخایر اثبات شده و ۱.۲ میلیارد تن تخمینی ذخایر مس، در کنار مقادیر قابل توجهی مواد معدنی مانند مولیبدن، طلا و فلزات کمیاب است.

این معدن اولین بار در سال ۱۹۲۸ کشف شد، اما تقریباً ۴۰ سال بعد پروژه های اکتشافی دقیق انجام نشد. در سال ۱۳۴۶ شرکت صنایع مس کرمان با مشارکت یک شرکت انگلیسی تأسیس شد که منجر به کشف ۴۰۰ میلیون تن ذخایر مس شد. این معدن فاقد ابزار و توانایی مالی برای بهره برداری از معدن بود و بنابراین توسط دولت خریداری شد.

در اوایل دهه ۱۹۷۰، شرکت دولتی معادن مس سرچشمه مالکیت این معدن را در دست گرفت و با شرکت آمریکایی معدن مس آناکوندا تماس گرفت تا از تخصص خود در معدن مس استفاده کند.

مجتمع مس تأسیس شد و تولید آن تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ آغاز شد که منجر به ملی شدن دارایی های SCMC و Anaconda و تأسیس NICICO شد.

از دیگر معادن NICICO می توان به معدن مس سونگون در شمال غربی ایران، معادن تفت، میدوک، چاهمیسی و چاهفیروزه در مرکز ایران، معدن دارالو در جنوب و معدن چهلکوره در جنوب شرقی اشاره کرد.

کارخانه های آن در استان کرمان شامل کارخانه های تغلیظ سرچشمه و میدوک با ظرفیت ۸۰۰۰۰۰ تن در سال، کارخانه سرچشمه مولیبدن با ۷۰۰۰ تن در سال، کارخانه سرچشمه و میدوک SX-EW با ظرفیت ۱۳۰۰۰ تن در سال، سرچشمه و کارخانه ۵۰ خاتون آباد۰۰ می باشد. ظرفیت سالیانه کارخانه اسید سولفوریک سرچشمه با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ تن در سال، پالایشگاه سرچشمه با ظرفیت ۲۴۰۰۰۰ تن در سال، پالایشگاه خاتون آباد با ظرفیت ۲۰۰۰۰۰ تن در سال، مفتول، دال و بیلت سرچشمه با ظرفیت ریخته گری ۱ تا ۸۰ سال.

و در منطقه آذربایجان، NICICO کارخانه تغلیظ مس سونگون با ظرفیت ۳۰۰۰۰۰ تن در سال و کارخانه مولیبدن سونگون با ظرفیت ۳۳۰۰ تن در سال را راه اندازی می کند.

  پیش‌بینی بازار جهانی مس

طبق گزارش ICSG، پس از رشد تقریباً ۶ درصدی در سال ۲۰۱۶ به دلیل ظرفیت های جدید و توسعه یافته که عمدتاً در مکزیک و پرو وارد جریان شده است و فراوانی کم اختلالات عرضه، انتظار می رود تولید سنگ مس جهان در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱ درصد کاهش یابد. اساساً در سال ۲۰۱۸ یکسان باقی می ماند.

این کاهش بیشتر به دلیل عدم تولید قابل توجه پروژه‌ها یا توسعه‌های جدید و کاهش تولید استخراج‌کنندگان بزرگ و همچنین اختلالات عرضه است که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ در شیلی، اندونزی و پرو رخ داد.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود تولید مس تصفیه‌شده جهان در سال ۲۰۱۷ حدود ۲ درصد افزایش یابد و رشد کمتری در حدود ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی می‌شود، زیرا چین همچنان بزرگترین سهم جهان در رشد تولید جهانی در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ است.

همچنین انتظار می‌رود که استفاده از تصفیه‌شده ظاهری جهان در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ حدود ۲ درصد افزایش یابد. انتظار می‌رود رشد پایدار تقاضا ادامه یابد، زیرا مس برای فعالیت‌های اقتصادی و حتی بیشتر برای جامعه فن‌آوری مدرن ضروری است.

توسعه زیرساختی در کشورهای عمده مانند چین و هند به رشد تقاضای مس ادامه خواهد داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.