چگونه یک معامله چین خانه‌های هزاران اندونزیایی را به خطر انداخت

0

رمپانگ، اندونزی – حدود ۷۵۰۰ نفر از جزیره رمپانگ اندونزی با مهلت ۲۸ سپتامبر برای ترک خانه های خود روبرو هستند تا راه را باز کنند. برای یک اکو سیتی وسیع با یک کارخانه شیشه‌ای غول‌پیکر متعلق به چین به عنوان نمایشگاه.

بهلیل لاهادالیا وزیر سرمایه گذاری اندونزی گفته است که این پروژه حدود ۳۵۰۰۰ شغل ایجاد می کند و تا سال ۲۰۸۰ حدود ۲۶.۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد داشت، اما ساکنان محلی در این مورد تردید دارند.

آنها می گویند این توسعه با انتقال آنها به خانه های جدید دور از جامعه ماهیگیری سنتی آنها، شیوه زندگی آنها را تهدید می کند.

در هفته‌های اخیر، تنش‌ها در رمپانگ و جزایر مجاور، از جمله باتام، به عنوان ساکنان جزیره مخالف توسعه، با پلیس محلی درگیر شده اند.

در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد پروژه بحث برانگیز بدانید.

پروژه چیست؟

کارخانه شیشه بخشی از آنچه به نام Rempang Eco-City شناخته می شود – پروژه ای مشترک بین سازمان منطقه آزاد Batam اندونزی (BP Batam)، شرکت محلی اندونزیایی PT Makmur Elok Graha (MEG) و Xinyi Glass چین – خواهد بود. بزرگترین تولید کننده شیشه و پنل های خورشیدی در جهان.

Xinyi Glass حدود ۱۱.۶ میلیارد دلار برای این کارخانه متعهد شده است.

Nor (far right) standing in a sundry shop in Rempang. She is standing near a large chest freezer and there are products hanging from the ceiling. Other women are standing the other side of the freezer
نور (سمت راست) ۵۰ سال است که در Rempang زندگی می کند و نمی خواهد [الجزیره] جابه جا شود

پس از تکمیل، این کارخانه دومین کارخانه بزرگ در نوع خود در جهان خواهد بود.

پروژه گسترده‌تر Eco-City حدود ۱۷۰۰۰ هکتار (۴۲۰۰۰ هکتار) زمین را پوشش می‌دهد و قرار است مناطق صنعتی، خدماتی و گردشگری را در جزیره Rempang توسعه دهد.

شینوی گلس چگونه درگیر شد؟

در ژوئیه امسال، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، معروف به جوکووی، به چین سفر کرد تا با رئیس جمهور شی جین پینگ ملاقات کند و در مورد طیف وسیعی از فرصت های مشارکت استراتژیک بین دو کشور از جمله بهداشت، آموزش، زبان و ابتکارات سرمایه گذاری گفتگو کند. /p>

به عنوان بخشی از این سفر دو روزه، جوکووی دو پروژه کلیدی دیگر را مورد بحث قرار داد: سرمایه گذاری در پایتخت جدید اندونزی در شرق کالیمانتان و توسعه جزیره Rempang.

در ۲۷ ژوئیه، جوکووی طی جلسه ای با اتاق بازرگانی اندونزی در چین در هتل شانگری لا در چنگدو، گفت که دولت اندونزی حدود ۳۴۰۰۰ هکتار (۸۴۰۰۰ هکتار) زمین را در پایتخت جدید برای چینی ها آماده کرده است. سرمایه گذاری.

روز بعد، هیئتی از جمله جوکووی شاهد امضای چندین سند همکاری در زمینه توسعه صنعت شیشه و پنل خورشیدی در Rempang بود.

مهجیر افندی وزیر هماهنگ کننده توسعه انسانی و امور فرهنگی، لوهوت بینسار پاندجایتان وزیر هماهنگ کننده امور دریانوردی و سرمایه گذاری، رتنو مارسودی وزیر امور خارجه، باهل لاهادالیا وزیر سرمایه گذاری و سفیر اندونزی در چین رئیس جمهور را در این دیدار همراهی می کردند. Djauhari Oratmangun.

از نظر برخی ناظران، این جلسه نه به خاطر اینکه چه کسی آنجا بود، بلکه چه کسی نبود قابل توجه بود – وزیر دفاع پرابوو سوبیانتو – که اغلب در مورد سرمایه گذاری خارجی در اندونزی، به ویژه در رابطه با چین، موضع قاطعانه ای اتخاذ کرده است.

«با توجه به پیامدهای استراتژیک این پروژه و نزدیکی آن به سنگاپور و مالزی، می توان تعجب کرد که نهاد دفاعی اندونزی درباره این پروژه چه فکر می کند. به عنوان مثال، وزارت دفاع و پرابوو چقدر در برنامه ریزی برای این پروژه مشارکت داشتند؟ Jacqui Baker، یکی از همکاران مرکز تحقیقات هند و اقیانوس آرام در دانشگاه مرداک استرالیا، گفت.

A sandy beach in Rempang. There are coconut palms and waves lapping at the beach.
این پروژه از جزایر مجاور ماسه گرفته تا در کارخانه شیشه استفاده شود [الجزیره ]

باتام کمتر از یک ساعت با کشتی در جنوب سنگاپور فاصله دارد. این مکان برای اولین بار انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) بود رزمایش مشترک اوایل این ماه.

بیکر افزود: «پرابوو در حال حاضر به عنوان یک نامزد ریاست‌جمهوری نامزد می‌شود و فعالانه به دنبال تأیید ریاست‌جمهوری است، با این حال سخنرانی کلاسیک بی‌قلم او فوق‌العاده ملی‌گرایانه است و تاکید می‌کند که چگونه قدرت‌های بزرگ تلاش می‌کنند اندونزی و مردم آن را تضعیف کنند.

چرا اندونزی می خواهد سرمایه گذاری را از چین تضمین کند؟

در سال ۲۰۲۲، ارزش تجارت بین اندونزی و چین بیش از ۱۳۳ میلیارد دلار بود که این کشور را بالاتر از سنگاپور، ژاپن و ایالات متحده به بزرگترین شریک تجاری اندونزی تبدیل کرد.

این مجمع الجزایر میزبان ده ها پروژه زیرساختی است که تحت ابتکار کمربند و جاده چین انجام شده است – یک طرح توسعه زیرساخت جهانی که توسط شی یک دهه پیش راه اندازی شد. رئیس جمهور اندونزی همچنین مجموعه ای از پروژه ها و اهداف توسعه بلندپروازانه دیگر را در سراسر کشور با هدف افزایش سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) اندونزی به ۲۵۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۴۵ اجرا کرده است.

از این نظر، معامله با شیشه شینی برای ناظران تعجب آور نیست.

تریسیا ویجایا، محقق ارشد دانشگاه Ritsumeikan در کیوتو، ژاپن، به الف گفت: «با چین، تضمین سرمایه‌گذاری آسان‌تر و کارآمدتر است، زیرا شرکت‌های دولتی چین (SEO) جرات تزریق سرمایه به اندونزی را دارند. جزیره.

«در چین، بازیگران شرکت‌های دولتی چینی هستند که به اندازه کافی شجاع هستند تا نسبت بدهی به سهام را تا حد ممکن بالا ببرند. در همین حال، ژاپن و تایوان همگی شرکت های خصوصی هستند که بر کارایی تاکید دارند. در مورد شرکت‌های آمریکایی، روش کار آنها بیشتر ژئواستراتژیک است، که با رویکرد عمل‌گرایانه جوکووی در مواجهه با «انجام کارها» مطابقت ندارد.

Protesters face off with police in riot gear amid clouds of tear gas,
تنش‌ها پیش از پایان مهلت اخراج با اعتراضات گسترده در رمپانگ و باتام مجاور [پرونده] بالا گرفته است. : Andaru/AFP]

ویجایا گفت که “دلیلی” نمی بیند که اندونزی با پروژه ای مانند Rempang مخالفت کند.

پروژه استراتژیک ملی چیست؟

پس از نشست جوکووی در چین، شهر اکو ریمپانگ در اسناد رسمی مورخ ۲۸ اوت به عنوان “پروژه استراتژیک ملی” نامگذاری شد.

برای بهبود بهره‌وری اندونزی و رقابت‌پذیری جهانی، دولت می‌خواهد زیرساخت‌های این کشور از جمله راه‌آهن، بنادر، جاده‌ها و فرودگاه‌ها و همچنین مناطق توسعه صنعتی را توسعه دهد.

برخی از ۲۴۵ پروژه، از جمله راه آهن سریع السیر تحت حمایت چین راه آهن سریع السیر از جاکارتا به باندونگ، پروژه های استراتژیک ملی تعیین شده اند.

چنین پروژه‌هایی در اختیار رئیس‌جمهور قرار می‌گیرند و از آنجایی که از نظر ملی اهمیت دارند، مقامات این اختیار را دارند که زمین‌هایی را برای ساخت و ساز آنها تصرف کنند، حتی اگر به این معنی باشد که ساکنان مجبور به جابجایی باشند.

طبق وب سایت وزارت دارایی اندونزی، “پروژه توسعه زیرساخت یک پروژه استراتژیک ملی خواهد بود با توجه به اینکه این پروژه استراتژیک و مهم است که در مدت زمان کوتاهی تکمیل می شود و هدف آن افزایش رشد و توسعه عادلانه است. به منظور بهبود رفاه جامعه و توسعه منطقه ای.

چگونه معامله شیشه شینی همه چیز را تغییر داد؟

مقامات محلی در باتام به الجزیره گفتند که طرح اولیه برای Rempang با کارخانه شیشه‌ای جدید و Eco-City که دولت اکنون در حال انجام آن است، بسیار متفاوت است.

تابا اسکندر، که در سال ۲۰۰۴ رئیس شورای قانونگذاری مردم منطقه ای باتام بود، به الجزیره گفت که در آن زمان، دولت منطقه ای یادداشت تفاهمی برای توسعه بیش از ۵۰۰۰ هکتار (۱۲۳۰۰ هکتار) جزیره Rempang امضا کرد. به عنوان بخشی از پروژه ای برای تمرکز بر صنعت گردشگری با مشارکت PT MEG.

«به PT MEG پنج سال مهلت داده شد تا منطقه Rempang را آماده کند و به یک مکان موقت در جزیره داده شد. با این حال، از سال ۲۰۲۲، PT MEG هیچ فعالیت یا توسعه ای در این منطقه انجام نداده است.

Environmental activists outside the Chinese embassy in Jakarta. They are standing in a row facing the camera and each holding a sign, urging the government to respect human rights, and return the land to the people.
فعالان محیط زیست در ماه جاری در مقابل سفارت چین در جاکارتا تظاهرات کردند و خواستار پایان دادن به آن شدند. به پروژه [پرونده: Yasuyoshi Chiba/AFP]

طبق توافقنامه ۲۰۰۴، که الجزیره دیده است، “روستاهای قدیمی و میراث فرهنگی Rempang حفظ و نگهداری خواهند شد”.

اسکندر گفت: این تعهد زمانی که Rempang به عنوان یک پروژه استراتژیک ملی نامگذاری شد، کنار گذاشته شد و آخرین پیشنهادات را “بسیار متفاوت” با آنچه در ابتدا پیش بینی شده بود توصیف کرد.

او گفت: “پروژه فعلی می خواهد روستاهای قدیمی و جامعه مالایی را در جزیره Rempang جابجا کند.”

چرا جزیره Rempang؟

جزیره Rempang دارای موقعیت استراتژیک مهمی است.

به مالزی و سنگاپور همسایه نزدیک است و توسط چندین جزیره محلی کوچکتر احاطه شده است.

Boy Sembiring، رئیس انجمن اندونزی برای محیط زیست برای Riau، گفت که احتمالاً دقیقاً به این دلایل انتخاب شده است.

او گفت: “Rempang توسط جزایر کوچک و دریا احاطه شده است که حاوی ماسه سیلیس و ماسه کوارتز است که مواد اولیه برای ساخت شیشه و پانل های خورشیدی هستند.”

او افزود که این امر احتمالاً هزینه زیادی برای محیط زیست خواهد داشت.

بخش‌های دیگر استان جزایر ریاو، از جمله کریمون، که برای صادرات ماسه به سنگاپور استخراج شده است. ، قبلاً دچار تخریب شدید شده‌اند.

«وجود کارخانه شیشه نه تنها Rempang بلکه جزایر کوچک اطراف آن را نیز تهدید می کند. اگر این شرکت به ویژه فعال باشد، ما پیش‌بینی می‌کنیم که احتمال دارد سایت‌های معدنی زیادی در جزایر مجاور ایجاد شود که مناطق ماهیگیری ماهیگیران محلی و ایمنی آن جزایر کوچک را تهدید می‌کند.

A view of wooden houses built on stilts at the water's edge. Narrow wooden boats are tied up outside some of the houses. There are palm trees behind.
همه ساکنان موجود رمپانگ، که بسیاری از آنها از دریا امرار معاش می کنند، جابجا شود. خانه های جدید آنها در داخل [الجزیره]

است

مردم محلی چه احساسی دارند؟

به ساکنان، که بسیاری از آنها نسل‌ها در Rempang زندگی می‌کردند، تنها در ابتدای ماه گفته شد که باید تا ۲۸ سپتامبر خانه‌های خود را ترک کنند.

بسیاری به الجزیره گفته اند که نمی خواهند آن را ترک کنند.

برخی به تظاهرات توده‌ای علیه این پروژه پیوسته‌اند، با گاز اشک‌آور پلیس و ماشین‌های آب پاش شجاعانه.

دولت گفته است که خانه های جدیدی در باتام به ارزش ۷۸۰۰ دلار با مساحت ۵۰۰ متر مربع (۵۳۸۲ فوت مربع) در اختیار آنها قرار می دهد.

اما از آنجایی که ساختمان ها همچنان در حال ساخت هستند، خانواده ها ابتدا باید به محل اقامت موقت نقل مکان کنند (کرایه آنها توسط دولت پرداخت خواهد شد).

نه، یک فروشنده تنقلات در یک مدرسه محلی در جزیره Rempang، ۵۰ سال است که در آنجا زندگی می کند و می گوید که از برنامه های جابجایی می ترسد.

او از رئیس جمهور می خواهد که مداخله کند. جوکووی در سال ۲۰۱۹، همزمان با مبارزات انتخاباتی خود برای دومین دوره ریاست جمهوری، قول داد که گواهینامه رسمی مالکیت زمین ساکنان رمپانگ را تضمین کند.

“من به جوکووی می گویم، “خواهش می کنم آقا، از سرزمین ما محافظت کنید. اگر اینجا خانه شما بود چه احساسی داشتید؟ شما نیازی به ساخت کارخانه در اینجا ندارید، لطفاً به فکر فرزندان ما باشید.» نور گفت.

“ما نمی خواهیم حرکت کنیم.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.