چین پس از تهدید ترامپ از روابط تجاری ایران دفاع می کند

0

پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند از ورود به ایالات متحده منع می شوند، وزارت خارجه چین روز چهارشنبه گفت که روابط تجاری چین با ایران باز، شفاف و قانونی است.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران علی‌رغم درخواست‌های متحدان واشنگتن اعمال شده است.

ترامپ امسال تصمیم گرفت از این توافق خارج شود و درخواست‌های سایر قدرت‌های جهانی را که از این توافق حمایت کرده بودند، از جمله متحدان اصلی اروپایی واشنگتن: بریتانیا، فرانسه و آلمان، و همچنین روسیه و چین، نادیده گرفت.

پکن روابط تجاری نزدیکی با تهران به ویژه در بخش انرژی ایجاد کرده است.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای فکس به رویترز، در پاسخ به سؤالات درباره تحریم های جدید آمریکا و تهدیدات ترامپ علیه شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند، گفت: «چین به طور مداوم با تحریم های یکجانبه و صلاحیت مسلحانه طولانی مخالفت کرده است».

در این بیانیه آمده است: «همکاری تجاری چین با ایران باز و شفاف، منطقی، عادلانه و قانونی است و هیچ یک از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض نمی‌کند.

“حقوق قانونی چین باید محافظت شود.”

چین، بزرگترین مشتری نفت ایران، تقریباً ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری می کند که معادل ۷ درصد از کل واردات نفت خام چین است. با نرخ فعلی بازار، ارزش واردات حدود ۱۵ میلیارد دلار (۱۱.۶ میلیارد پوند) در سال است.

شرکت‌های دولتی انرژی CNPC و Sinopec میلیاردها دلار در میادین نفتی مهم ایران مانند یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نفت را به چین ارسال کرده‌اند.

کشورهای اروپایی که امیدوارند تهران را برای ادامه احترام به توافق هسته‌ای متقاعد کنند، قول داده‌اند که تلاش کنند ضربه تحریم‌ها را کاهش دهند و از شرکت‌های خود بخواهند که از این توافق خارج نشوند.

اما این کار دشواری نشان داده است و شرکت های اروپایی با این استدلال که نمی توانند تجارت آمریکایی خود را به خطر بیندازند، ایران را ترک کرده اند.

تعداد کمی از شرکت‌های آمریکایی در ایران تجارت می‌کنند، بنابراین تأثیر تحریم‌ها عمدتاً از توانایی واشنگتن در ممانعت از تجارت شرکت‌های اروپایی و آسیایی ناشی می‌شود.

از جمله شرکت‌های بزرگ اروپایی که برنامه‌های سرمایه‌گذاری در ایران را به حالت تعلیق درآورده‌اند، شرکت بزرگ نفتی توتال فرانسه و خودروساز بزرگ آن، پژو هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.