چین پس از خروج ایالات متحده از معامله هسته ای ایران به پول نقد حرکت می کند

0

مهارت چین در تجارت با ایران از طریق شرکت‌های دولتی که در معرض سیستم‌های مالی آمریکا نیستند، می‌تواند پکن را به ذینفع بزرگ اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها بر شرکت‌های خارجی که با تهران تجارت می‌کنند، تبدیل کند. /p>

در مقاله ای که توسط واشنگتن منتشر شد، آمده است: در حالی که شرکت های اروپایی بیم از دست دادن دسترسی به بازار ایالات متحده در حال لغو معاملات هستند، چین ارتباطات تجاری خود را با کشوری که گره استراتژیک استراتژی سرمایه گذاری اقتصادی خارجی پکن را اشغال کرده است، افزایش داده است. زمان پنجشنبه. در زیر متن کامل آمده است:

مقامات وزارت خزانه داری آمریکا تاکید دارند که ترامپ پس از خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. دولت تمایلی به هدف قرار دادن مستقیم شرکت‌های چینی نداشته است، زیرا ممکن است ضربه‌ای که می‌تواند بر مذاکرات تجاری با پکن تأثیر منفی بگذارد.

در عین حال، منابع امنیت ملی می گویند، تحریم های ایالات متحده ممکن است برای شرکت های چینی که به دلیل استراتژی دقیق پکن برای جدا نگه داشتن دارایی های اقتصادی کلیدی آنها از معاملات گسترده تر بازار جهانی، بی ربط باشد.

تجارت چین در ایران طی دهه گذشته دو برابر شده است. تا حد زیادی به دلیل نفت، چین بزرگترین بازار صادراتی خارجی ایران و دومین واردکننده بزرگ آن پس از امارات است. با عقب نشینی کشورهای اروپایی از ورود به بازار داخلی بزرگ اما عمدتا منزوی ایران پس از توافق هسته ای ۲۰۱۵، شرکت های چینی وارد عمل شده اند.

غول نفتی فرانسوی توتال سال گذشته قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار برای توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان امضا کرد، اما به دلیل تحریم‌های آتی ایالات متحده از آن خارج شد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته است که شرکت ملی نفت چین که در حال حاضر ۳۰ درصد از پروژه پارس جنوبی را در اختیار دارد، می تواند ۵۰.۱ درصد از سهام توتال را در اختیار بگیرد.

زنگنه ماه گذشته در بیانیه ای گفت: «اگر دولت آمریکا با ماندن توتال در ایران موافقت نکند، چین جایگزین این شرکت خواهد شد.

دیگر شرکت‌های غربی که قراردادهای معلق با ایران را لغو یا محدود کرده‌اند عبارتند از غول کشتیرانی مرسک، خودروساز فرانسوی پژو و غول هوافضای آمریکایی بوئینگ.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز جمعه در سفر به اجلاس سالانه دو روزه سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگدائو چین، اولین فرصت خود را برای گفتگو با مقامات ارشد چینی خواهد داشت.

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که علاوه بر بررسی قراردادهای انرژی و زیرساخت‌ها، مقامات مشتاق هستند تا با روحانی درباره «چگونگی مدیریت فشار بین‌المللی» در بحبوحه خروج ترامپ از توافق هسته‌ای گفتگو کنند.

گائو شانگتائو، تحلیلگر روابط خاورمیانه در کالج امور خارجه پکن، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ایران در حال حاضر در حال ارزیابی امضاکنندگان توافق هسته‌ای است تا ببیند تا چه حد می‌توانند آن را حتی پس از خروج آمریکا به طور مؤثر حفظ کنند».

به بیان صریح، اگر تهران مطمئن باشد که چین و روسیه می توانند در برابر فشار تحریم های آمریکا مقاومت کنند و به تجارت با ایران ادامه دهند، تهران به دنبال حفظ توافق خواهد بود. در غیر این صورت، بی معنی است.”

هوآ لیمینگ، سفیر سابق چین در ایران، این هفته به روزنامه دولتی چین گلوبال تایمز گفت: «برخلاف ایالات متحده، چین تعهد خود را زیر پا نمی گذارد و تضمین می کند که روابط چین و ایران تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

> تماشای از نزدیک

این نشستی است که مقامات آمریکایی و تحلیلگران خصوصی آن را از نزدیک تماشا خواهند کرد.

احمد مجیدیار، تحلیلگر امور ایران در واشنگتن گفت: پویایی خروج آمریکا از توافق [هسته‌ای] و تلاش طرف‌های اروپایی برای حفظ منافع تجاری‌شان، منجر به این شده است که ایران با چین تماس گرفته و آن را به سرمایه‌گذاری تشویق کند. مؤسسه خاورمیانه مستقر است.

مجیدیار در مصاحبه اخیر خود گفت: “چین به دنبال پر کردن خلاء شرکت های در حال خروج است.” اما آنها با یک دوراهی روبرو هستند: چگونه روی تحریم ها یا شرایط جدید مانور خواهند داد؟ باید دید.”

کارلتون گرین، یک مقام بلندپایه سابق تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: «کاملاً محتمل است که چین بتواند از کاهش رقابت شرکت‌های اروپایی که از فرصت‌های تجاری در ایران فرار می‌کنند به دلیل تهدید اعمال مجدد تحریم‌ها سود ببرد.

اما شرکت‌های چینی باید مراقب باشند که با «تحریم‌های ثانویه» که دولت ترامپ در مورد شرکت‌های خارجی که می‌خواهند در ایران تجارت کنند و در عین حال دسترسی به بازار بسیار بزرگ‌تر آمریکا و سیستم مالی ایالات متحده را از دست ندهند، وعده داده است، دچار نشوند.

گرین گفت: “این بستگی به این دارد که دولت ترامپ چقدر مایل به اعمال تحریم هایی است که به طور خاص شرکت های خارجی و به ویژه شرکت های چینی را هدف قرار می دهد.”

مقامات ایالات متحده در زمینه اعمال تحریم‌های ثانویه علیه اهداف چین سابقه خویشتنداری دارند، به‌ویژه زمانی که ترامپ به دنبال کمک پکن در بحران هسته‌ای کره شمالی است و تلاش می‌کند موانع تجاری و سرمایه‌گذاری چین را از بین ببرد.

این وزارتخانه تعداد زیادی از نهادها و افراد چینی را به دلیل حمایت از فعالیت های مالی غیرقانونی کره شمالی در ژوئن ۲۰۱۷ هدف قرار داد، اما تنها یک بانک چینی را از دسترسی به سیستم مالی جهانی مسدود کرد.

تقریباً هیچ سابقه ای برای هدف قرار دادن مستقیم شرکت های چینی برای معامله با ایران از سال ۲۰۱۲ وجود نداشته است، زمانی که دولت قبلی ایالات متحده، به عنوان بخشی از فشار برای ایجاد تحریم جهانی نفت خام ایران، تحریم هایی را علیه بانک کونلون چین اعمال کرد.

>

> واسطه ها

اگر واشنگتن خیلی تهاجمی به دنبال بانک های چینی باشد یا یک نهاد بزرگ چینی را با روابط عمیق با بازارهای سهام و معاملات تجاری ایالات متحده هدف قرار دهد، پکن ممکن است از این اقدام به عنوان فرصتی با اقدام متقابل استفاده کند که می تواند به اقتصاد ایالات متحده و اقتصاد جهانی آسیب برساند.

چین همچنین می‌تواند از «شرکت‌های واسطه» برای انجام تجارت با ایران استفاده کند.

گرین در یک رویداد این هفته که به میزبانی بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن برگزار شد، گفت که اگر چنین نهادهای واسطه ای در استفاده از هر یک از بانک های بزرگ چین با قرار گرفتن در معرض عمیق سیستم های مالی ایالات متحده دستگیر شوند، آنگاه دولت ترامپ با یک دوراهی مواجه خواهد شد. /p>

“شما به یک نقطه تصمیم خواهید رسید که باید بگویید، “آیا ما یکی از چهار بانک بزرگ جهان را تعیین می کنیم؟” با تجارت ایالات متحده با چین که به آن بانک ها بستگی دارد، چه می کند؟» مقام سابق خزانه داری گفت.

وزارت خزانه داری از اظهار نظر درباره این مقاله خودداری کرد، اما سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی، این هفته گفت که دولت ترامپ قصد دارد تحریم ها را به شدت اعمال کند.

مندلکر در رویدادی به میزبانی بنیاد دفاع از دموکراسی ها گفت: «ما فشار مالی بی سابقه ای را بر رژیم ایران اعمال خواهیم کرد.

تحلیلگران می گویند که دولت ترامپ ممکن است مستقیماً شرکت های چینی را دنبال کند، اما چالش پکن درگیر شدن در نوعی بازی پوسته ای برای ایجاد شرکت های دولتی که هیچ گونه تماسی با سیستم مالی ایالات متحده ندارند، باقی خواهد ماند.

در دوره ای که دولت قبلی ایالات متحده بر جهان فشار می آورد تا اقتصاد ایران را تحریم کند تا تهران را به پای میز مذاکره سوق دهد، چین به عنوان شریک اصلی تجاری ایران ظاهر شد، رابطه ای که تنها با لغو تحریم ها با توافق هسته ای شتاب گرفت.

بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، تجارت دو طرفه از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده و به ۲۸ میلیارد دلار رسیده است که بیشترین بخش از صادرات نفت ایران – حدود ۱۱ میلیارد دلار در سال – به چین می رسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.