کارآفرینان ایران مشتاقانه منتظر سرمایه گذاری خارجی هستند

0

در حاشیه شمال شرقی تهران ساختمانی با نمای شیشه ای آبی قرار دارد که توسط پارس آنلاین، ارائه دهنده خدمات اینترنتی که توسط برادران فاتح اداره می شود، ساخته شده است.

دو سال پیش به این امید که تجارت با کمک یک شریک خارجی گسترش پیدا کند، به پایان رسید.

مانند بسیاری دیگر از ایرانیان، عبدالله و رضا فاتح از توافق هسته ای مهم کشورشان که سال گذشته با قدرت های جهانی از جمله ایالات متحده منعقد شد، تشویق شدند و در ژانویه اجرایی شد.

فاتحان می گویند که جاه طلبی آنها برای تبدیل شدن به رقیبی برای شرکت ملی مخابرات باید در دسترس باشد.

با این حال، در مقاله ای که اخیراً توسط فایننشال تایمز منتشر شده، این مسیر برای بازرگانان ثابت نمی شود. گزیده ها در ادامه می آیند:

عبدالله، مدیر عامل ۴۳ ساله ای که می تواند پیشرفت شرکت را از دسترسی به اینترنت تلفنی ارائه شده در سال ۱۹۹۹ تا برنامه های امروزی خدمات فیبر نوری، ترسیم کند، می گوید: “اکنون زمان تجمیع ارتباطات داده است.” /p>

بازار دست نخورده ۷۸ میلیون نفری آنقدر بزرگ است که بتوان آن را نادیده گرفت و فرصت‌های طلایی را برای شرکت‌های خارجی در حوزه‌هایی از نفت و گاز گرفته تا فناوری و تامین مالی ارائه می‌کند.

سرمایه‌گذاران خارجی طی سال گذشته به این کشور هجوم آورده‌اند و با صدها، اگر نگوییم هزاران یادداشت تفاهم موافقت کرده‌اند، اما قراردادهایی بین نگرانی‌های شرکت‌های خارجی که ممکن است با نقض مقررات غیرهسته‌ای آمریکا، منافع خود را در آمریکا به خطر بیندازند، گیر کرده است. تحریم ها علیه ایران.

  ایجاد اتصالات

رضا فاتح گفت: «شرکت های خارجی IT محور هستند اما زیرساخت شبکه ایران هنوز قابل اعتماد نیست.

او خاطرنشان کرد که ایران باید بخش مخابرات خود را افزایش دهد و سرعت اینترنت را بهبود بخشد، اما او از قطع شدن کابل‌ها، تاثیر بر قابلیت اطمینان و اختلال در بازارهای سهام و معاملات صحبت می‌کند.

او شکایت می‌کند: «اگر سفارش در زمان واقعی دریافت نشود، تأخیر آن می‌تواند بر خرید تأثیر بگذارد.»

از دیگر مشکلات می توان به فرهنگ بوروکراسی ایران و وجود دو نرخ ارز سخت اشاره کرد. ریال، پول ملی، در بازار رسمی در مقایسه با بازار آزاد حدود ۱۰ درصد قوی‌تر است، که برای خارجی‌هایی که مایل به سرمایه‌گذاری هستند، مسائل را پیچیده‌تر می‌کند.

مایکل مالتزوف یکی از سرمایه گذاران بازارهای نوظهور است که در سال جاری چندین بار به تهران سفر کرده است و – شور و شوق او برای این کشور – به شوخی خود را “سفیر غیررسمی ایران بدون سبد” معرفی می کند.

او می گوید که موانع نباید مانعی برای «اقتصاد در حال گذار» مانند ایران باشد. او می‌گوید ایرانی‌ها ذهنی باز دارند و این بدان معناست که آنها با مفاهیمی که هنوز در ایران به طور گسترده اجرا نشده است، موافق هستند، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی.

مالتزوف می‌گوید که می‌تواند در ایران تجارت کند و فساد «به‌اندازه کشورهایی که من در آن‌ها بوده‌ام زشت نیست، جایی که بخشی از بافت و فرهنگ است، جایی که زندگی سورئال می‌شود».

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بارها گفته است که مشکلات اقتصادی، به ویژه نرخ بیکاری جوانان در حدود ۲۶ درصد، بدون سرمایه گذاری خارجی قابل حل نیست و بر قصد باز کردن اقتصاد کشور تأکید کرده است.

  یافتن شرکا

یک سرمایه گذار اروپایی در بخش انرژی که در حال مذاکره با مقامات ایرانی برای پروژه ای در جنوب ایران بوده است، می گوید که مقامات مایل به تعامل هستند اما سخت ترین جنبه خود مذاکره است.

این تاجر که نمی‌خواهد در صورتی که نظراتش بر کارش تأثیر بگذارد، نامش فاش شود، می‌گوید: «به‌طور سنتی، ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان سرسختی هستند. او سابقه طولانی تجارت کشور در بازارها را دلیل آن ذکر می کند.

او گفت: «در بخشی مانند انرژی که ایرانیان از تخصص بالایی برخوردار هستند، حتی دشوارتر است.

«آنها می خواهند در راس امور باشند، که می تواند به دلیل نگرش یک امپراتوری قدیمی باشد. می‌خواهد قد بلند کند و نمی‌خواهد مثل یک ملت شکست خورده احساس کند.»

این سرمایه گذار گفت که سایر مسائل برای تاجران در حال حرکت قابل مدیریت است.

استانداردهای هتل بهبود یافته است و زیرساخت هایی مانند سرعت اینترنت یک مشکل است اما قابل حل است.

پیدا کردن دفاتر یکی دیگر از عوارض است. تهران یک شهر بزرگ ۱۲ میلیونی با املاک و مستغلات گران قیمت است: اجاره فضای خرده فروشی می تواند ده ها هزار دلار در ماه هزینه داشته باشد. مرکز تجاری وجود ندارد و ساختمان های تجاری به صورت خوشه های پراکنده ساخته شده اند. فضای اداری مدرن و کارآمد کمیاب است.

بسیاری از خارجی‌ها اذعان دارند که تفاوت‌های این کشور، ایران را به بازاری ناآشنا تبدیل می‌کند که در آن همکاری با شرکت‌های داخلی بهتر است.

اینجاست که تاجرانی مانند فاتح امیدوارند که برای سرمایه گذاران جذاب باشند و به سفرهای کاری منظم خود به خارج از کشور و تجربه یک شرکت خانوادگی پنج دهه ای که ریشه در زیرساخت های سنگین و ساخت و ساز دارد اشاره می کنند.

عبدالله گفت: «اگر سرمایه‌گذار یا شریک مناسب را پیدا کنیم، من نقشه راهی را می‌دانم که باید برای تبدیل شدن به رهبر بازار در ارتباطات ثابت [اتصال فیزیکی غیر بی‌سیم] دنبال شود».

پارس آنلاین برای رسیدن به هدف خود نیازمند میلیون ها دلار سرمایه گذاری است. با بیش از ۱۰۰۰ کارمند و ۲۰۰۰۰ متر مربع فضای اداری، یکی از مشاغل خانوادگی غالب در ایران است. از نظر کیفیت خدمات توسط وزارت مخابرات در رتبه اول قرار دارد – پنج برابر بهتر از میانگین بازار.

رضا گفت: «الان، ما به رشد خود ادامه خواهیم داد، حتی اگر آهسته باشد، اما با شرکای خارجی، رشد ما می تواند سر به فلک بکشد.

او از افشای گردش مالی شرکت خودداری می‌کند اما می‌گوید درآمدها در پنج سال گذشته نسبت به سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است. او می‌گوید اگر یک شریک خارجی در کشوری با جمعیت جوان و وسواس به اینترنت به آنها ملحق شود، این تجارت می‌تواند متحول شود.

ما فقط اینترنت نمی فروشیم. ما یک عامل ایجاد کننده سبک زندگی هستیم و فرهنگ مردم را غنی می کنیم.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.