کارشناسان می گویند شرکت های چینی با وجود تهدیدهای ایالات متحده در ایران خواهند ماند

0

تحلیلگران چینی در پی گزارش هایی مبنی بر اینکه ایالات متحده از چین و سایر کشورها خواسته است واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند، گفتند: شرکت های چینی پس از آغاز تحریم های آمریکا از ایران خارج نخواهند شد، اما ممکن است به دلیل فشارهای ایالات متحده با فضای تجاری سختی مواجه شوند.

گلوبال تایمز نوشت، واشنگتن پست روز سه شنبه گزارش داد، مقامات ایالات متحده به متحدان هشدار دادند که باید آماده شوند تا واردات نفت از ایران را تا نوامبر به صفر برسانند، در غیر این صورت با تحریم های ایالات متحده مواجه خواهند شد.

سی ان ان گزارش داد که مقامات ایالات متحده در هفته های اخیر به اروپا و آسیا سفر کرده اند تا از سیاست سختگیرانه تر دولت در قبال ایران حمایت کنند.

کارشناسان گفتند، با این حال، چین به همکاری عادی خود با ایران ادامه خواهد داد.

چین و ایران کشورهای دوست یکدیگر هستند. ما مبادلات و همکاری های عادی را بر اساس اجرای تعهدات خود تحت قوانین بین المللی از جمله در زمینه های اقتصاد، تجارت و انرژی حفظ می کنیم. لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز چهارشنبه گفت: این خارج از سرزنش است.

هوآ لیمینگ، سفیر سابق چین در ایران، گفت: شرکت‌های چینی در ایران، به‌ویژه آن‌هایی که در بخش‌های مرتبط با انرژی فعالیت می‌کنند، با فضای تجاری سختی مواجه خواهند شد و فعالیت‌های آنها تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر حدود ۱۰۰ شرکت چینی در صنایعی مانند انرژی، زیرساخت ها و خودروسازی در ایران سرمایه گذاری می کنند.

ایالات متحده ممکن است مسیرهای حواله را قطع کند تا مبادلات بین چین و ایران تحت تأثیر قرار گیرد.

چین بزرگترین مشتری نفت ایران است.

بر اساس اعلام اداره کل گمرک، چین در ماه می ۳۹ میلیون تن نفت خام وارد کرده است و کل نفت خام وارداتی چین از ژانویه تا می امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۲ درصد افزایش داشته است.

هوآ اعلام کرد که شرکت های چینی از شرکت های اروپایی برای خروج از تجارت خود در ایران پیروی نمی کنند.

بلومبرگ گزارش داد که نزدیک به دوازده شرکت اروپایی قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری با ایران را پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه مه لغو یا تعلیق کرده اند.

لی شائوسیان، رئیس موسسه تحقیقات عرب در دانشگاه نینگ شیا، گفت: شرکت های چینی از سال ۲۰۱۲ که دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا تحریم ها علیه تهران را تشدید کرد، فعالیت های تجاری خود را در ایران عادی نگه داشته اند و این بار شرکت های چینی بیشتر خواهند شد. مصمم به ادامه عملیات خود در ایران هستند.

اما هم لی و هم هوآ هشدار دادند که بانک‌ها و شرکت‌های چینی باید خود را برای ضررهای مالی احتمالی آماده کنند.

هوآ گفت: برای جلوگیری از ضرر احتمالی مالی در بازار آمریکا، شرکت‌های چینی به‌ویژه آن‌هایی که در آمریکا شعبه دارند یا در بورس آمریکا فهرست شده‌اند، باید منافع خود را در حین فعالیت در ایران بسنجید. فروش فناوری ایالات متحده به ایران.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.