کالاهای میانی برای سهم شیر از واردات حساب می کنند

0

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ نزدیک به ۲۹.۳ میلیون تن کالای واسطه ای به ارزش بیش از ۲۸.۰۲ میلیارد دلار وارد کرده است. گمرک ایران.

کالاهای واسطه ای به ترتیب ۸۷.۶ درصد و ۶۴.۲ درصد از کل واردات ایران را از نظر وزنی و ارزشی به خود اختصاص داده اند.

کالای واسطه ای محصولی است که برای تولید کالای نهایی یا محصول نهایی استفاده می شود. این کالاها بین صنایع برای فروش مجدد یا تولید کالاهای دیگر فروخته می شوند. به عنوان مثال می توان به فولاد، چوب، شیشه، طلا و نقره اشاره کرد.

پس از این کالاهای سرمایه ای، واردات آن بالغ بر ۸۲۰ هزار تن به ارزش ۸.۵۲ میلیارد دلار بوده که به ترتیب ۲.۴۶ درصد و ۱۹.۵ درصد از کل واردات سال گذشته را از نظر تناژ و ارزش تشکیل می دهد.

کالاهای سرمایه‌ای دارایی‌های مشهودی مانند ساختمان‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات، وسایل نقلیه و ابزارهایی هستند که یک سازمان برای تولید کالاها یا خدمات برای تولید کالاهای مصرفی و کالاهایی برای سایر مشاغل استفاده می‌کند.

گزارش منتشر شده در سایت ایریکا همچنین نشان می دهد که در همین مدت بیش از ۳.۳ میلیون تن کالای مصرفی به ارزش ۷.۱۳ میلیارد دلار به ایران وارد شده است که به ترتیب ۹.۹ درصد و ۱۶.۳ درصد از حجم و ارزش کل واردات در این مدت را به خود اختصاص داده است.

کالاهای مصرفی برای مصرف توسط مصرف کننده متوسط ​​خریداری می شود. کالاهای مصرفی که کالاهای نهایی نامیده می شوند، نتیجه نهایی تولید و ساخت هستند و همان چیزی هستند که مصرف کننده در قفسه فروشگاه می بیند. پوشاک، غذا و جواهرات همگی نمونه هایی از کالاهای مصرفی هستند.

ایران در سال مالی گذشته ۴۳ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار کالا وارد کرد که نسبت به سال قبل ۵.۱۶ درصد رشد داشت. ذرت مزرعه، سویا، خودرو، قطعات خودرو و برنج عمده واردات ایران در سال مالی گذشته بوده است.

صادرکنندگان عمده به ایران در این دوره عبارتند از: چین با ۱۰.۷۳ میلیارد دلار صادرات به ایران، امارات با ۶.۴ میلیارد دلار، کره جنوبی با ۳.۴۶ میلیارد دلار، ترکیه با ۲.۷۳ میلیارد دلار و آلمان با ۲.۵۳ میلیارد دلار.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.