کاهش قیمت نفت به ۹۲ دلار در هر بشکه

0

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از رویترز، با وجود کمی عرضه در بازار نفت اما به علت نگرانی در مورد تقاضا برای سوخت که به دنبال ادامه روند افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی بزرگ در جهان برای مدت طولانی‌تری ایجاد شده است، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۸۶ سنت کاهش ۹۲.۴۳ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۸۷ سنت کاهش ۸۸.۸۱ دلار معامله شد.

تینا تنگ، تحلیلگر بازارهای سی‌ام‌سی گفت: «به علت افزایش سوددهی اوراق قرضه آمریکا به دنبال موضع تند فدرال رزرو در هفته گذشته در مورد نرخ بهره، ترس از رکود اقتصادی احتمالا بار دیگر بازار نفت را فرا می‌گیرد.»

سیاست‌گذاران بزرگ اقتصادی جهان، فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا، طی روزهای اخیر بر تعهد خود برای مبارزه با تورم تاکید کرده‌اند و این نشان‌دهنده این موضوع است که سیاست‌های سختگیرانه ممکن است برای مدت طولانی‌تری از آنچه پیش از این پیش‌بینی می‌شد ادامه داشته باشد. افزایش نرخ بهره، رشد اقتصادی را کاهش می‌دهد و با کاهش رشد اقتصادی تقاضا برای نفت کم می‌شود.

موسسه رتبه‌بندی مودی دیروز اعلام کرد، تعطیلی دولت آمریکا به اعتبار این کشور آسیب می‌زند؛ این هشدار یک ماه پس از آن که موسسه رتبه‌بندی فیچ به دلیل بحران سقف بدهی، رتبه این کشور را یک درجه کاهش داد، منتشر شده است.

تنگ افزود، مشکلات چین در بخش املاک نیز بر بازار تاثیر گذاشته است و سرمایه‌گذاران نسبت به این بخش بدبین شده‌اند، بخشی که خود یکی از عوامل رشد اقتصادی این کشور محسوب می‌‌شود.

از طرفی، عرضه در بازار همچنان کم است زیرا روسیه و عربستان کاهش تولید و عرضه خود را تا پایان سال تمدید کردند. همچنین مسکو با هدف ثبات بازار داخلی، ممنوعیت صادرات بنزین و گازوئیل را به صورت موقت اعلام کرد.

روسیه به صورت موقت صادرات بنزین و گازوئیل به همه کشورهای خارج از دایره چهار کشور شوروی سابق را برای تثبیت بازار داخلی سوخت ممنوع کرده است. هیچ تاریخی برای پایان این ممنوعیت اعلام نشده است.

در عین حال، با شروع تعطیلات در چین از روز یکشنبه، افزایش سفرها و در نتیجه رشد تقاضا برای فرآورده‌های نفتی در دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان می‌تواند سبب افزایش قیمت نفت خام شود.

قیمت نفت خام در نیمه سال بیشتر به علت کمی عرضه در بازار، در حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

بادن مور، رئیس بخش کالاهای اساسی در بانک ملی استرالیا گفت: «ما برای سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ قیمت ۹۴ دلار در هر بشکه را پیش‌بینی‌ می‌کنیم که بیشترین افزایش تا پیش از کم کردن محدودیت‌های عرضه از سوی اوپک است.»

اما بانک مورگان استنلی پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت را افزایش داده و اعلام کرده است، بازار همچنان برای چند فصل (سه ماهه) با کمی عرضه مواجه خواهد بود به ویژه پس از اینکه عربستان و روسیه تولید و عرضه را کاهش داده‌اند.

 به گفته این بانک، به نظر می‌رسد قیمت‌ها بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه ادامه داشته باشند.

بانک گلدمن ساکس نیز در یادداشتی اعلام کرده است، رشد تقاضا برای نفت و کاهش تولید تمدید شده، بازار را به سوی کمبود سوق داده و به اوپک این امکان را می‌دهد تا قیمت نفت برنت را در سال آینده بین ۸۰ تا ۱۰۵ دلار در هر بشکه نگه دارد.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.