کاهش قیمت نیمه صادراتی در بازار جهانی با روند نزولی

0

صادرکنندگان ایرانی محصولات فولادی نیمه‌تمام پس از تعطیلات سال نو در اواخر ماه گذشته با کاهش قیمت‌هایی که روند بازارهای جهانی را دنبال کرد، به بازار بازگشتند.

ارزیابی قیمت هفتگی متال بولتن برای صادرات بیلت ایران در ۴ آوریل به ۵۰۰-۵۱۵ دلار در هر تن فوب از محدوده قبلی ۵۱۵-۵۳۰ دلار در هر تن فوب کاهش یافت.

تولیدکنندگان داخلی فولاد خوزستان و فولاد خراسان مناقصه بیلت محموله جولای را در محدوده ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در هر تن فوب باز کردند که ۱۵ دلار در هر تن نسبت به محدوده قبلی کاهش یافته است.

هیچ رزرو جدیدی در زمان انتشار (چهارشنبه) شنیده نشد زیرا انتظار می رفت که مناقصه ها در روز جمعه بسته شوند.

تاجران بیلت ایرانی را با قیمت ۵۲۵ دلار در هر تن سی اف آر، معادل ۵۰۰ دلار در هر تن فوب، به مشتریان مصر عرضه کردند. هنوز مشخص نیست که آیا رزرو نهایی شده است یا خیر زیرا برخی از فعالان بازار انتظار داشتند که بیلت با مبدا CIS به زودی به همان قیمت برسد.

ارزیابی قیمت صادراتی ایران برای اسلب فولادی در ۴ آوریل به ۵۳۰-۵۵۰ دلار در هر تن فوب افزایش یافت، در حالی که هفته گذشته ۵۴۵-۵۵۰ دلار در هر تن فوب بود.

فولاد خوزستان در مناقصه اخیر خود با اشاره به بهبود تقاضا در بازار آسیای جنوب شرقی قیمت هر تن فوب اسلب را ۵۵۰ دلار در نظر گرفته است. اما فعالان بازار گفتند که قیمت قابل اجرا باید حدود ۵۲۰-۵۳۰ دلار در هر تن فوب باشد.

مشتریان منطقه به دنبال قیمت ۵۸۰-۵۹۰ دلار در هر تن سی اف آر برای مواد غیر ایرانی بودند. مواد ایرانی به‌دلیل مشکلات پرداخت، به‌طور سنتی با قیمت‌های ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر تن کمتر از مواد منشأ دیگر معامله می‌شوند.

در همین حال، Gunung اندونزی مناقصه ای را برای ۲۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ تن اسلب منتشر کرد و امیدوار بود به قیمت ۵۶۰ دلار در هر تن CFR دست یابد.

هزینه تخمینی حمل و نقل از ایران به آسیای جنوب شرقی بسته به اندازه محموله بین ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر تن متغیر است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.