کاهش ۴.۴ درصدی تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در بهار ۱۴۰۲

0

به گزارش ایران اکونومیست ، مرکز آمار نرخ تورم تولیدکننده در بهار امسال را منتشر کرد. نرخ تورم تولیدکننده که به عنوان شاخص پیش‌نگر برای تورم مصرف کننده مورد توجه است، طبق اعلام مرکز آمار در بهار امسال کاهشی بود.

بر اساس این گزارش در بهار امسال میانگین قیمت دریافتی تولیدکنندگان به ازای تولید در داخل کشور نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۲.۴ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم تولیدکننده در فصل قبل ۴۶.۸ درصد بود.

در بهار امسال بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه خدمات با ۶۱.۹ درصد و کمترین آن مربوط به گروه صنعت با ۲۵.۶ درصد است.

نرخ تورم سالیانه تولیدکننده کاهشی بود

در بهار امسال نرخ تورم تولیدکننده در چهار فصل منتهی به بهار ۱۴۰۲ برابر ۴۲.۹ درصد است که نسبت به فصل قبل ۱.۴ واحد درصد کاهش داشته است. نرخ تورم سالیانه زمستان ۱۴۰۱ برابر ۴۴.۳ درصد بود.

در این فصل بیشترین تورم سالیانه تولیدکننده مربوط به گروه کشاورزی با ۶۰ درصد و کمترین مقدار این شاخص مربوط به گروه معدن با ۲۵ درصد است.

نرخ تورم فصلی تولیدکننده افزایشی شد

نرخ تورم فصلی تولیدکننده در بهار امسال ۱۲.۴ درصد است که نسبت به فصل قبل ۲.۵ واحد درصد رشد داشته است. در دوره مذکور بیشترین تورم فصلی با ۳۱.۸ درصد مربوط به گروه «تولید، انتقال و توزیع برق» و کمترین تورم فصلی با ٩.٣ درصد مربوط به گروه «صنعت» است.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.