کاهش ۳۳۲۳ واحدی شاخص بورس تهران

0

‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش ایران اکونومیست، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند آرام و کاهشی قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات با از دست دادن ۱۶ صدم درصد نسبت به روز قبل به رقم ۲ میلیون و ۹۷ هزار و ۷۱۱ واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با افزایش ۷۷۷ واحد به رقم ۷۱۷ هزار و ۳۷۱ واحد رسید.

امروز معامله‌گران در بورس بیش از ۶.۵ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۳۱۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۴۷۴۸ میلیارد تومان دادوستد کردند. شاخص کل و شاخص قیمت امروز نسبت به روز گذشته ۱۶ صدم درصد افت کردند. این دو شاخص با معیار هموزن ۱۱ صدم درصد افزایش یافت. شاخص آزاد شناور یک دهم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس با ۲۳ صدم درصد کاهش و شاخص بازار دوم بورس با ۷ صدم درصد کاهش همراه شد.

نمادهای مپنا و زامیاد امروز بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای ملی مس، گل گهر، فولاد مبارکه، ایران خودرو و چادرملو بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

در فرابورس ایران شاخص کل امروز بدون تغییر نسبت به روز قبل ۲۶ هزار و ۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۲۳ هزار میلیارد تومان شد. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۴۹ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۴.۲ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۹۰ هزار معامله و به ارزش ۱۳ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول و ایران خودرو دیزل بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای مالی سپهر صادرات، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان، بیمه پاسارگاد و پخش البرز به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس بدون تغییر ماندند اما این دو شاخص با معیار هموزن ۲۲ صدم درصد تقویت شدند. شاخص بازار اول فرابورس یک دهم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس ۴ صدم درصد عقب نشست.

به گزارش فارس، برای تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس باید قوانین مرتبط با بازار سرمایه از یک ثباتی برخوردار شوند و دخالت مدیران دولتی در تصمیم‌گیری های مرتبط با شرکت‌های بورسی و فرابورسی به حداقل کاهش پیدا کند چون وعده پیش‌بینی‌پذیر بودن اقتصاد بارها از سوی وزیر اقتصاد و رئیس جمهور اعلام شده است و در عمل باید این وعده محقق شود.

سرمایه گذاری در بورس چون بلندمدت است، بنابراین قوانین مرتبط با بازار سرمایه هم باید از یک ثبات برخوردار شوند و نمی‌توان با قوانین زودگذر و سیلقه‌ای در مورد بازار تصمیم‌ گیری کرد و از طرف دیگر انتظار داشت که مردم سرمایه‌های خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در بازار سرمایه و بورس سرمایه‌گذاری کنند.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.