کسب‌وکارهای «فقط روسیه» در پوکت تایلند واکنش‌های شدیدی را برانگیخت

0

بانکوک، تایلند – هجوم عظیم روس ها در پوکت با واکنش مردم محلی مواجه شده است. در بحبوحه شکایات از اقتصاد رو به رشد فقط در روسیه که همه چیز را از آرایشگاه ها گرفته تا شرکت های تاکسی را پوشش می دهد.

به گفته مقامات، بیش از ۴۰۰,۰۰۰ روس بین ژانویه تا ژوئیه سال جاری وارد جزیره توریستی تایلند شدند که دو برابر تعداد بازدیدکنندگان قبل از جنگ روسیه علیه اوکراین است.

بسیاری ویزاهای اقامت طولانی مدت، خرید ملک و تاسیس کسب و کار برای فرار از آشفتگی اقتصادی و احتمال سربازگیری پس از تهاجم همه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین.

در ماه ژوئیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای افتتاح کنسولگری جدید برای رسیدگی به تعداد فزاینده شهروندانی که به دنبال کار و اوقات فراغت در جزیره هستند، از پوکت بازدید کرد.

حضور رو به رشد روسیه تغییرات سریعی را به همراه دارد.

قیمت‌های ملک افزایش یافته است، که اگرچه برای مالکان و مشاوران تایلندی یک مزیت است، اما یافتن مکانی مقرون‌به‌صرفه در جزیره را برای اجاره‌کنندگان دشوارتر کرده است.

کسب‌وکارهای فقط روسی شکل گرفته‌اند که اغلب از طریق برنامه‌های روسی زبان اجرا می‌شوند و کارکنان آن افرادی هستند که به طور غیرقانونی کار می‌کنند.

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت کارگران جنسی روسی در مرکز زندگی شبانه جاده Bangla، عمدتاً برای مشتریان روسی، وجود دارد.

“روبل ها نزد روس ها می مانند”

پرایوت تانگ موزیک، رئیس کلوپ رانندگان ون پوکت که نماینده ۲۰۰ اپراتور مینی‌بوس توریستی است، به الجزیره گفت: «ما تحت تأثیر این روس‌هایی هستیم که آمده‌اند تا کل تجارت گردشگری را اداره کنند».

“آنها وسایل نقلیه شخصی را رانندگی می کنند که در بخش حمل و نقل تایلند به عنوان وسایل نقلیه خدماتی ثبت نشده اند، گردشگرانی را که آنها را از طریق یک برنامه روسی رزرو می کنند، انتخاب می کنند و تقریباً ۲۰ درصد هزینه های ارزان تر از ما ارائه می دهند.”

Thongmusik افزود: «آنها مطمئن می‌شوند که تمام روبل‌ها نزد روس‌ها باقی بماند».

در صفحات محلی فیس بوک، پست‌ها نگرانی فزاینده مردم محلی را نشان می‌دهد که می‌ترسند شغلشان در معرض تهدید قرار گیرد و تایلندی‌ها به نمایندگی از سرمایه‌گذاران روسی صاحب کسب‌وکارهای توریستی روی کاغذ می‌شوند.

برخی پست‌ها شامل عکس‌هایی از تاکسی‌های روسی و افرادی است که گمان می‌رود کارگران روسی باشند.

یکی از کاربران فیس‌بوک گفت: «این بچه‌ها خودشان درست می‌کنند، خودشان می‌خورند». روس ها مشاغل تایلندی را می دزدند. اگر ما در بالای آن قرار نگیریم، همه چیز از کنترل خارج می شود.”

در میان نارضایتی فزاینده، نیروی پلیس پوکت ماه گذشته دستگیری تعدادی از کارگران غیرقانونی را اعلام کرد که برخی از آنها توسط مردم محلی خشمگین مورد اشاره قرار گرفته بودند.

سرهنگ ثنگچای ماتیتام به الجزیره گفت: «ما سه شهروند روسی را که پس از شکایت یک شهروند تایلندی یک آرایشگاه باز کردند، دستگیر کردیم. “ما آنها را متهم کردیم که قانون را با انجام کارهایی که فقط برای تایلندی ها اختصاص داده شده است را زیر پا گذاشته اند.”

Phuket
پوکت یکی از محبوب ترین جزایر تفریحی تایلند است [پرونده: خورخه سیلوا/رویترز]

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که هجوم پول روسیه با رقابت های تجاری و جنایت همراه باشد.

در ۸ ژوئن، مقامات مهاجرت پوکت یک مرد قزاق را به ظن تیراندازی به دیمیتری آلینیکوف، ۴۴ ساله، تاجر روسی در روز روشن در حالی که در ماشین خود بیرون از یک کافه شلوغ نشسته بود، دستگیر کردند.

روز دوشنبه، یک مرد ۳۱ ساله روسی در جزیره تفریحی کوه سامویی به اتهام ارتباط با کلاهبردارانی که در خارج از کامبوج فعالیت می کردند، دستگیر شد.

چندین جنایتکار روسی در حالی که در استراحتگاه‌های دیگر از جمله پاتایا پنهان شده‌اند، بازداشت شده‌اند که در سال‌های اخیر به عنوان پایگاهی برای چهره‌های فراری مافیای روسی شهرت پیدا کرده است.

در حالی که مقامات پوکت تاکید می‌کنند که اکثریت قریب به اتفاق جمعیت روس تایلند تابع قانون هستند، برخی از روس‌های پوکت نسبت به مشخص شدن ناعادلانه ملیت خود ابراز نگرانی می‌کنند.

سرگئی مالینین، مهاجر روسی، یک اپراتور تور که به مدت ۲۵ سال در تایلند زندگی می کند، به الجزیره گفت: «حتی جنایتکارانی که مردم می بینند ممکن است روس نباشند.

“از نظر مردم تایلند، همه آنها روس هستند، حتی اگر ازبک، اوکراینی، گرجی باشند.”

مالینین گفت که برخی از روس‌ها به دلیل قوانین محدودکننده تایلند در مورد کارگران خارجی به طور غیرقانونی کار می‌کنند، اما تصویر بزرگ رشد روابط فرهنگی و اقتصادی بین کشورهاست.

«بعضی از روس‌ها به دلیل نداشتن کار قانونی در تایلند مجرم می‌شوند. آنها دیگر نمی توانند ویزا بگیرند… آنها پول دارند اما شغل پیدا نمی کنند، تنها راه ماندن این است که قانون را زیر پا بگذارند.

سهم قابل توجه روس‌ها در اقتصاد محلی با توجه به بازگشت کند گردشگری پس از همه‌گیری از چین، که با کندی اقتصاد دست‌وپنجه نرم می‌کند، بسیار مهم است.

Russian in Phuket
بیش از ۴۰۰۰۰۰ روس بین ژانویه تا ژوئیه از پوکت بازدید کردند [پرونده: خورخه سیلوا/رویترز]

فروشنده قایق های لوکس Simpsonmarine Phuket گفت که بزرگترین مشتریان آن روس هایی هستند که قایق های تفریحی به ارزش میلیون ها دلار می خرند و تعداد خریداران روسی از زمان جنگ ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.

رسانه دولتی تایلند گزارش داد که در ۱۵ اوت، انجمن توریست پوکت هیئتی را برای نمایش جاده ای به سن پترزبورگ اعزام کرد که هدف آن کسب درآمد حدود ۱.۷ میلیارد دلاری از بازار شماره یک آن بود.

در همین حال، قیمت‌های املاک و مستغلات در حال افزایش است زیرا روس‌ها به دنبال خانه‌هایی به دور از درگیری‌هایی هستند که پایانی برای آنها وجود ندارد.

سوفیا مالیگاوا، یک نماینده املاک روسی مستقر در پوکت، به الجزیره گفت: «پوکت دارای مقدار محدودی زمین است، بنابراین املاک و مستغلات در جزیره بهشتی فقط قیمت خواهند داشت. برای ۲۰-۳۰ میلیون بات (۵۶۵-۸۵۰۰۰۰ دلار).

او افزود: “مشتریان از مسکو تا سیبری هستند، آنها هنوز در روسیه کسب و کار دارند یا از راه دور کار می کنند، اما آنها می خواهند خانواده آنها با بچه ها در پوکت زندگی کنند.”

“آنها می‌دانند که اینجا مکانی امن است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.