کشمکش جدید بر سر صرافی ها

0

بانک مرکزی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که تنها مرجع تنظیم بازار ارز و ثبت رکورد در عملکرد صرافی‌ها است. در این اطلاعیه آمده است که صدور مجوز فعالیت برای دفاتر مبادلات ارزی در صلاحیت CBI است و انجمن اپراتورهای دفاتر تغییر نمی تواند به تنهایی مجوز صادر کند.

این اطلاعیه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه برخی از قانون‌گذاران در حال تلاش برای توقف دستورالعمل جدید CBI در مورد فرآیند تأسیس و ثبت‌نام برای دفاتر تغییر هستند، منتشر شد. نمایندگان مجلس پیشنهاد کرده اند که این بخشنامه تا زمانی که قوانین مهم تری مانند قانون CBI و قانون اصلاحات بانکی توسط مجلس تصویب نشود، به حالت تعلیق درآید.

بانک مرکزی 6 ماه پیش مقررات جدیدی را در مورد ارزفروشی ها ابلاغ کرد که بر اساس آن باید اقدامات متعددی از سوی صرافی ها انجام شود. شکایت اصلی دومی مربوط به دستور جدید صادر شده توسط CBI است که از آنها می خواهد حداقل سرمایه مورد نیاز خود را افزایش دهند.

صاحبان دفاتر سال گذشته با متقاعد کردن CBI به عقب نشینی از تصمیم خود که شرکت های صرافی را به دو دسته عمده تقسیم می کرد، برنده پرونده مشابهی شدند: دفاتر نوع یک که باید سرمایه خود را از 10 میلیارد ریال به 40 میلیارد ریال (1.3 میلیون دلار) افزایش می دادند. قبلا و دفاتر نوع دو که باید سرمایه خود را ده برابر می کردند از 20 میلیارد ریال (600000 دلار) به 200 میلیارد ریال (6 میلیون دلار).

 ویپ مداخله می‌کند

اعتراض شدید ادارات باعث واکنش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای لغو این حکم شد. انشعاب دفاتر نیز منتفی شد و در عوض صرافی ها در شهرهای بزرگ باید سرمایه خود را به 40 میلیارد ریال و در شهرهای کوچکتر به 20 میلیارد ریال افزایش می دادند.

ناظران بازار از زمان اعلام دستور جدید مخالفت خود را ابراز کرده اند. آنها معتقدند که بخشنامه جدید CBI منجر به “ایجاد انحصار در بازار ارز” می شود. آنها ادعا می کنند که CBI “تعدادی دفاتر تغییر ایجاد کرده است که مطابق میل و هوس تنظیم کننده عمل می کنند و از این رو به مزایا و پاداش ها (غیر شایسته) دسترسی دارند.”

حیدر مستخدمین حسینی، تحلیلگر ارشد روز یکشنبه به روزنامه اصلاح طلب شرق گفت که فضای کسب و کار ایران از انحصار در همه بخش ها رنج می برد. وی با اشاره به دستور جدید بانک مرکزی در خصوص صرافی‌ها گفت: آیین‌نامه جدید با واقعیت‌های زمینی بازار ارز همخوانی ندارد و نارضایتی صرافی‌ها را ایجاد کرده است. “بازار ارز نیز در انحصار و کنترل دولت است.”

حسینی با اشاره به ادارات وابسته به بانک‌ها گفت: «هیچ دلیل منطقی برای راه‌اندازی صرافی‌ها توسط بانک‌ها وجود ندارد.

 پیچیده تر

دستور جدید مقررات را در مقایسه با دستور قبلی پیچیده تر می کند. CBI این اختیار را به عهده گرفته است که به تنهایی مدیران و هیئت مدیره دفاتر مرتبط با بانک ها را بررسی کند.

او از CBI انتقاد کرد که او ادعا می کند مجوزهایی برای “افراد منتخب” صادر شده است بدون اینکه نامی ذکر کند یا پیوندهای احتمالی آنها را با بانک مشخص کند. “مجوزها برای گروه های منتخبی صادر شد که شرایط را برای فساد در سیاست های پولی ایجاد کردند.”

این بانکدار ارشد سابق خاطرنشان کرد که اگر CBI بخواهد مجوز صادر کند، باید آن را به همه افراد ذینفع و نه تعداد معدودی منتخب اعطا کند. “عملکرد به روش CBI باعث ایجاد انحصار در بازار ارز سخت می شود.”

مسعود دانشمند، رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات نیز به نقش صرافی ها در انتقال ارز به کشور در دوران تحریم اشاره کرد. وی گفت: این عادلانه نیست که اکنون که تحریم ها به نفع برخی دفاتر وابسته به بانک ها تمام شده است، صرافی ها را رسوا کنیم. او می‌گوید مجوزهای CBI فقط برای برخی صادر می‌شود در حالی که برخی دیگر در حاشیه پرتاب می‌شوند.

«فقدان بازار شفاف منجر به فساد می شود. گاهی اوقات بانک مرکزی در ازای ریال به دفاتر ارزی خاصی ارز می فروشد.»

دانشمند با اشاره به اتصال مجدد بانک های ایرانی به سامانه بین المللی حواله بین بانکی، گفت: زمانی که بانک های ایرانی دوباره به سوئیفت متصل می شوند، دیگر بهانه ای برای وجود صرافی های مرتبط با بانک ها وجود ندارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.