کشورهای اروپایی ، آسیایی مشتاق گسترش روابط اقتصادی با ایران هستند

0

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در چارچوب سفر خود به واشنگتن دی سی برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به طور جداگانه با همتایان خود از کشورهای فرانسه، دانمارک، هند و افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

کرباسیان با برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه که به تازگی منصوب شده است، گفت‌وگو کرد و وی بر اهمیت پایبندی به توافق هسته‌ای چندجانبه که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود، تاکید کرد.

به گزارش پرتال خبری رسمی وزارت اقتصاد، وزیر اقتصاد فرانسه با اشاره به اینکه از آنجایی که در گذشته چندین بار به ایران سفر کرده است، آشنایی دارد، تاکید کرد که دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور ماکرون، قصد دارد روابط با این کشور را تقویت کند.

کرباسیان به عنوان بخشی از یک هیئت عالی رتبه شامل ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، برای شرکت در نشست‌های سالانه WB/IMF که از ۱۳ تا ۱۵ اکتبر برگزار می‌شود، در واشنگتن به سر می‌برد.

لومر از تلاش‌های ایران در ارتقای شفافیت مالی و نظارت تقویت‌شده بر سیستم بانکی قدردانی کرد و خواستار اجرای استانداردهای بین‌المللی شد که برای تقویت تعاملات مالی بیشتر با جهان از جمله فرانسه کلید خواهد خورد.

کرباسیان با اشاره به اینکه تجارت ایران و فرانسه روند صعودی داشته است، گفت: ایران آماده همکاری با کشور پیشرو اروپایی در زمینه های مختلف است.

وزیر سپس به دنبال تشریح پیشرفت‌های اقتصادی ایران بود و با اشاره به اهمیت روابط بانکی با فرانسه، از روابط بانکی خبرنگاری که قبلاً برقرار شده است استقبال کرد و از تأمین مالی آینده این کشور اروپای غربی استقبال کرد.

در اواخر سپتامبر، اعلام شد که Bpifrance، بانک سرمایه گذاری دولتی فرانسه – که هیچ فعالیتی در ایالات متحده ندارد و بنابراین در معرض جریمه های احتمالی برای نقض تحریم های آمریکا نیست – پروژه های شرکت های فرانسوی در ایران را از سال ۲۰۱۸ تامین مالی خواهد کرد و تا سقف یورو را اعطا خواهد کرد. ۵۰۰ میلیون (۵۹۲ میلیون دلار) اعتبار سالانه.

تقویت روابط مالی با دانمارک

کرباسیان که به همراه محمد خزایی، رئیس سازمان سرمایه گذاری، کمک های اقتصادی و فنی (OIETA) با وزیر همکاری های توسعه دانمارک، اولا تیرنیس، در خصوص راه های گسترش روابط دوجانبه و انجام اقدامات لازم برای افزایش اعتبار دانمارک گفتگو کرد. خطوط برای ایران.

وزیر اسکاندیناوی با اشاره به رویکرد برون گرا و سازنده دولت دانمارک گفت: گسترش روابط اقتصادی برای دو طرف مفید خواهد بود و می تواند در زمینه های انرژی، محیط زیست، زیرساخت ها و مدیریت منابع آب محقق شود.

او همچنین به توافقات حاصل شده بین ایران و Eksport Kredit Fonden، بانک Exim دانمارک اشاره کرد و آن را بستر خوبی خواند که می‌توان بر اساس آن همکاری‌های آینده ایجاد کرد.

در ۲۲ سپتامبر، اندکی پس از آن که Danske Bank دانمارک یک قرارداد مالی خارجی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو (۵۹۰ میلیون دلار) برای ایران نهایی کرد، EKF با OIETA به توافق رسید.

کرباسیان در دیدار با T?rn?s گفت: با توجه به جایگاه راهبردی ایران در خاورمیانه، همکاری اقتصادی و مالی با دانمارک نیز می تواند منجر به روابط بهتر با سایر کشورهای منطقه شود.

تقویت روابط با هند، افغانستان

وزیر اقتصاد ایران همچنین با آرون جایتلی، همتای هندی خود گفت‌وگو کرد و گفت که تهران آماده میزبانی کمیسیون اقتصادی ایران و هند در اوایل سال ۲۰۱۸ است زیرا وزارتخانه تحت رهبری وی مسئولیت این کمیسیون را بر عهده دارد.

وی به تشریح دستاوردهای اقتصادی اخیر ایران پرداخت و افزود: استفاده از خط اعتباری ۴۵۰ میلیون دلاری هند برای توسعه بندر چابهار و سایر سرمایه گذاری های مشترک در راه آهن به گسترش روابط دوجانبه کمک می کند.

حل و فصل برخی مسائل مالی و واگذاری برخی پروژه ها به هند “به عنوان یک ملت قدیمی، دوست و مشتاق” به عنوان نشانه های دیگر از چشم انداز بهتر هند و ایران توسط این مقام رسمی یاد شد.

بنا به گزارش ها، جیتلی از پیشرفت های حاصل شده در بهبود روابط ایران و هند استقبال کرد، در حالی که دو وزیر همچنین در مورد حل مسائل بانکی به عنوان یک نقطه گفتگوی مهم صحبت کردند.

کرباسیان در گفتگو با عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد افغانستان، بر اهمیت نقش دو همسایه در رفع موانع اقتصادی و ضرورت تقویت روابط تاکید کرد.

کرباسیان با اشاره به اینکه صدها هزار شهروند افغانستان در حال حاضر در ایران زندگی می کنند، تلاش کرد اقداماتی را که ایران برای کمک به آنها انجام داده است، به ویژه اقداماتی که در زمینه آموزش کودکان و سازماندهی معاملات تجاری از طریق بهبود روابط گمرکی انجام می شود، بیان کند.

هر دو وزیر همچنین بر اهمیت ادامه همکاری های دوجانبه در اجرای پروژه های راه آهن تاکید کردند.

کرباسیان در پایان قول مساعدت ایران را برای حمایت از افغانستان برای دریافت وام از بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.