کشورهای عضو BRICS رتبه ریسک ایران را ارتقا می دهند

0

معاون صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: کشورهای عضو BRICS ، انجمن پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور ، هر یک رتبه خطر ایران را به سطح قبل از تحمیل ارتقا داده اند.

آراش شاهرنی همچنین به Tribune گفت: “آژانس های اعتباری صادراتی برزیل ، روسیه ، هند ، چین و آفریقای جنوبی هر کدام رتبه بندی ایران را در طبقه بندی ریسک خود بهبود بخشیده اند زیرا توافق هسته ای [در ژانویه ۲۰۱۶] اجرا شد.”

این مقام با اشاره به داده های ارائه شده توسط آژانس های اعتباری صادرات کشورهای BRICS ، خاطرنشان کرد که شرکت بیمه صادرات و اعتبار چین ، شرکت اصلی دولتی که به عنوان Sinosure نیز شناخته می شود ، به ایران امتیاز ۵ ریسک BB را از مقیاس نه داده است. < /p>

آژانس بیمه صادرات روسیه ، که به عنوان Exiar شناخته می شود ، رتبه ریسک چهار از هفت را به ایران تعیین کرده است در حالی که این کشور موفق شده است B+ یا سه از هفت را از شرکت طولانی مدت ضمانت اعتبار صادرات هند (ECGC) به دست آورد. در سال ۱۹۵۷ تاسیس شد.

شهرآئینی اضافه کرد که شرکت بیمه اعتبار صادرات آفریقای جنوبی، طبقه بندی ریسک ایران را پنج از هفت طبقه بندی کرده است.

این مقام ، که همچنین در هیئت مدیره EGFI خدمت می کند ، هیچ گزارش داخلی تأیید شده در مورد جایگاه کشور با Agencia Brasileira de Fundos Garantidores E Garantias ، که بهتر به عنوان آژانس تضمین برزیل شناخته می شود ، ندارد ، اما اطلاعات مربوط به وب سایت رسمی آنها نشان می دهد که رتبه ریسک شش از هفت به ایران اختصاص داده شده است.

برای چشم انداز همه چیز ، شهر آئینی خاطرنشان کرد که Sinosure 375 میلیارد دلار ارزش صادرات ۲.۳ تریلیون دلاری چینی ، به استثنای خدمات ، سال گذشته در حالی که ECGC 42 میلیارد دلار از ۲۶۴ میلیارد دلار صادرات سالانه هند را پوشش می داد.

رویکرد OECD

اما در حالی که کشورهای عضو BRICS به طور فزاینده ای از نظر طبقه بندی ریسک که مستقیماً بر جریان و هزینه امور مالی خارجی مورد نیاز به کشور تأثیر می گذارد ، علائم ایران از آینده ای روشن تر را نشان می دهند ، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هنوز همان هوای را به نمایش نمی گذارد تایید.

نهاد بین المللی رتبه ریسک ایران را از هفت تا شش مورد در ژوئن سال گذشته ارتقا داد ، اما همانطور که بسیاری از مقامات و اندیشه های ایرانی انتظار داشتند ، آن را بیشتر بهبود نیافته است.

شاه-آئینی با بیان اینکه اعضای BRICS با افزایش جمعیت ۳.۶ میلیارد یا نزدیک به ۴۵ ٪ از جمعیت ، گفت: “اگرچه این تنها سازمان رتبه بندی ریسک است که اخبار آنها در رسانه های ایران برجسته شده است ، اما OECD تمام جهان نیست.” جمعیت جهان در حالی که بیش از ۲۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی ۱۷ تریلیون دلار را تشکیل می دهد.

همانطور که در این مقام رسمی بیان می شود ، OECD در هر سال چهار جلسه برگزار می کند در حالی که معمولاً در جلسه ژانویه خود به امور خاورمیانه و شمال آفریقا متمرکز می شود ، این بدان معنی است که در حالی که یک جلسه آینده در ماه اکتبر برگزار می شود ، احتمالاً ایران قادر نخواهد بود از خطر دیگری برخوردار باشد ارتقا رتبه قبل از سال ۲۰۱۷ تمام شده است.

اما حتی اگر او معتقد است که ملت طبقه بندی ریسک خود را حداقل با یک امتیاز به عنوان بخشی از جمع آوری OECD بعدی بالا خواهد برد ، معاون EGFI خاطرنشان کرد که عوامل کیفی بر خلاف موارد کمی دلیل عدم بهبود در ایران است رتبه بندی واقعی ریسک اقتصادی.

در چارچوب مدل ارزیابی ریسک کشور (CRAM) که توسط OECD به کار گرفته شده و با در نظر گرفتن ارزش‌های صرفا اقتصادی، ایران در حال حاضر دارای رتبه ریسک سه از هفت خواهد بود، اما عوامل سیاسی یعنی احتمال خروج آمریکا از برجام. توافق، رتبه را پایین نگه داشته اند.” او می گوید.

ارزش های اقتصادی عمده در نظر گرفته شده توسط CRAM عبارتند از نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی و بدهی به صادرات، همراه با میزان دارایی یک کشور.

به گفته شهر-آئینی ، با کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بدهی ، رشد تولید ناخالص داخلی دو رقمی در سال گذشته و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ثبت شده است ، همه اینها دسته بندی هایی هستند که در آن ایران هر تست را با رنگ های پرواز می گذرد و “در بین بهترین ها قرار می گیرد. در جهان”.

اما در حالی که جهان چند روز پیش با ناراحتی نظاره گر آن بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور جنگ طلب ایالات متحده در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل، کره شمالی را تهدید به نابودی کرد، او همچنین نسبت به رویکرد خود نسبت به برجام – نام رسمی توافق هسته ای تردید بیشتری ایجاد کرد. – زمانی که اکتبر ضرب الاجل دیگری را به همراه دارد که در آن ایالات متحده باید تصمیم بگیرد که آیا ایران به تعهدات خود وفادار مانده است یا خیر.

در حالی که ترامپ با رویکرد منتظرانه خود در مورد برجام و ایجاد ناراحتی بسیاری از رهبران در اجلاس سازمان ملل، شکاف عمیقی بین کاخ سفید و متحدان اروپایی آن ایجاد کرده است، شهرآئینی خوشبین است.

او گفت: “اروپا انتخاب خود را برای همکاری با ایران انجام داده است.”، که به وضوح خود را در قالب دو قرارداد مالی خارجی به ارزش ۱.۵ میلیارد یورو (۱.۸ میلیارد دلار) نشان می دهد که در روز پنجشنبه با Oberbank اتریش و Danske Bank دانمارک منعقد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.