کلید معافیت مالیاتی برای جذب FDI

0

بر اساس تجربه کشورهایی که موفق به جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی شدند ، مشوق هایی از قبیل معافیت مالیاتی ، ضمانت سرمایه گذاری و تسهیل گمرک نقش مهمی در تشویق سرمایه گذاران خارجی دارند.

براساس برنامه ششمین توسعه پنج ساله (۲۰۱۷-۲۲) ، برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ ٪ ، ایران به ۱.۳ چهارگانه ریال (۳۴.۶ میلیارد دلار) سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد ، که ۲۲.۲ ٪ از کل منابع مورد نیاز برای تأمین مالی اقتصادی مختلف را تشکیل می دهد. بخش ها.

گزارش اخیر موسسه مطالعات و تحقیقات تجاری (وابسته به وزارت صنایع ، معدن و تجارت) نشان می دهد که ترکیه ، هند ، چین ، برزیل ، مصر ، قطر و مالزی در جذب سرمایه گذاری های خارجی به طور قابل توجهی موفق بوده اند.

این کشورها اهداف خود را بر روی جذب سرمایه گذاری و در نتیجه تسهیل انتقال فناوری و گسترش منطقه ای تعیین کرده اند.

در همین راستا، موسسه تعدادی از اقدامات را برای حمایت و تشویق سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد کرد.

ابتدا، تمدید معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی با هدف پروژه‌های پتروشیمی، شیمیایی و پلاستیک را توصیه می‌کند. همچنین برای افزایش تولید کالاهای صادراتی و پشتیبانی از راه اندازی ها و پروژه های تحقیقاتی ، همان تسهیلات را برای پروژه های معدن و شیلات تجویز می کند.

سرمایه گذاری های خارجی که پتانسیل های جدید صادرات را ایجاد می کنند و کالایی را تولید می کنند بیش از ۵۰ ٪ از آنها صادر می شود باید از کاهش مالیات ۵۰ ٪ بهره مند شود.

شرکت های راه اندازی خارجی که در ایران سرمایه گذاری می کنند نیز باید از مالیات و گمرک و همچنین امتیازات صادراتی مطابق با مقررات اجرایی برای حمایت از شرکتهای نوپا بهره مند شوند.

براساس توصیه های این گزارش ، محدودیت سرمایه گذاری خارجی در هر بخش اقتصادی باید از ۲۵ ٪ به ۵۰ ٪ و در شرکتهای تابعه بخش ها از ۳۵ ٪ به ۶۰ ٪ افزایش یابد.

جریان تدریجی سرمایه گذاری

جذب سرمایه گذاری خارجی یک فرایند وقت گیر است ، اما به گفته رئیس اداره سرمایه گذاری خارجی در سازمان سرمایه گذاری ، کمک های اقتصادی و فنی ایران ، پس از اجرای توافق هسته ای در ژانویه ۲۰۱۶ ، حجم خارجی سرمایه گذاری ها به طور مداوم در حال افزایش است.

“احمد جمالی):” به عنوان منبع رسمی اطلاعات سرمایه گذاری خارجی ، داده های ما نشان می دهد که بیش از ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در چهار ماه گذشته تصویب شده است و ما موفق شدیم بیش از ۳ میلیارد دلار در طول سال تا ۲۰ مارس ۲۰۱۷ جذب کنیم. ” همچنین در گفتگو با Ayandeh Negar – یک مجله اقتصادی ماهانه منتشر شده توسط اتاق بازرگانی تهران ، صنایع ، معادن و کشاورزی.

بر اساس گزارشی که OIETAI در اوایل آوریل منتشر کرد، پس از اجرای توافق هسته ای با قدرت های جهانی، ایران برای دریافت ۵۰ میلیارد دلار منابع مالی خارجی مذاکره کرده است که انتظار می رود در آینده قابل پیش بینی به کشور سرازیر شود.

جمالی خاطرنشان کرد: در کمتر از یک سال و نیم از امضای توافق هسته‌ای، حجم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری خارجی به کشور سرازیر شده است که می‌توان آن را شروع خوبی دانست.

وی گفت: “سرمایه گذاران خارجی ماه های اول پس از توافق هسته ای را صرف یافتن شرکای تجاری مناسب و کسب مجوز برای سرمایه گذاری در ایران کردند. سپس شروع به انتقال پول از طریق بانک ها و واردات ماشین آلات و مواد اولیه خود کردند.”

این مقام مسئول در OIETAI وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: تقریباً همه بخش‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کرده‌اند، اما سهم عمده آن به پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر می‌رسد و داروسازی و خودروسازان نیز مبلغ مناسبی دریافت کرده‌اند.

وی افزود: اکثر سرمایه گذاران اروپایی عمدتا از آلمان، فرانسه، ایتالیا و سوئیس بودند، اما کشورهای آسیایی مانند چین، کره جنوبی و امارات نیز در بازار ایران سرمایه گذاری کرده اند.

امیدها به جذب منابع مالی خارجی از زمان اجرای توافق هسته‌ای در ژانویه ۲۰۱۶ تقویت شده است، اما مجموعه‌ای از عوامل، از جمله رتبه‌بندی ریسک بالا برای ایران و ترس بانک‌های بین‌المللی با تحریم‌های آمریکا، تا حد زیادی به سرمایه‌گذاران خارجی کمک کرده است. با احتیاط از ایجاد هجوم.

جمالی خاطرنشان کرد: پس از توافق هسته‌ای، سرمایه‌گذاران خارجی سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خود را به خارج از کشور منتقل نکردند، بلکه خواستار افزودن آن به سرمایه‌گذاری‌های قبلی خود شدند که از آنجایی که سرمایه در چرخه اقتصاد ایران باقی مانده است، اتفاق بزرگی است. /p>

ایران به منظور تشویق و حمایت از سرمایه گذاران خارجی، قراردادهای متعددی را با کشورهای ژاپن، روسیه، سنگاپور، اسلواکی، جمهوری چک و لوکزامبورگ با هدف جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی، پوشش ریسک و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور منعقد کرده است. کشور،” او گفت.


منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.