کمک های مالی دولت برای برنامه های پیام رسان ایرانی

0

برنامه‌های پیام‌رسان محلی ایجاد شده توسط شرکت‌های خصوصی که در جذب کاربران ایرانی موفق بوده‌اند، مشوق‌هایی از سوی دفتر علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، پرویز کرمی، مشاور این دفتر گفت: کمیته ویژه توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و میکروالکترونیک به روند توسعه و ارتقای صنایع داخلی کمک می‌کند و مشوق‌های حمایت از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان محلی در راستای این سیاست است.

برنامه‌های پیام‌رسان محلی با بیش از یک میلیون کاربر فعال، واجد شرایط دریافت ۱۰ میلیارد ریال (۲۶۴۰۰۰ دلار) خواهند بود. در صورتی که تعداد کاربران فعال به دو میلیون نفر برسد، شرکت‌ها می‌توانند ۱۰ میلیارد ریال اضافی درخواست دهند. اگر این رقم از دو میلیون به پنج میلیون برسد، صاحبان اپلیکیشن ۱۰ میلیارد ریال دیگر دریافت خواهند کرد.

به طور خلاصه، اگر یک برنامه پیام رسانی محلی از یک میلیون کاربر به ۵ میلیون کاربر فعال افزایش یابد، در مجموع ۳۰ میلیارد ریال (۷۹۰۰۰۰ دلار) دریافت خواهد کرد.

این مقام گفت: “این یک پرداخت بلاعوض است” و افزود که شرکت های دریافت کننده کمک هزینه نیازی به بازپرداخت ندارند.

در حالی که دولت در حال ارائه اقداماتی برای کمک به برنامه‌های پیام‌رسان محلی است که در بین کاربران ایرانی مورد توجه قرار گیرند، هنوز راه زیادی در پیش است تا برنامه‌های محلی بتوانند با همتایان خارجی خود برسند.

تخمین زده می شود که ۵۰ میلیون کاربر ایرانی در برنامه های پیام رسانی مانند تلگرام، واتس اپ و ایمو فعال هستند.

در اردیبهشت ۱۳۹۵، شورای عالی فضای مجازی ایران به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور، اعلام کرد که شبکه های پیام رسان محبوب آنلاین یک سال فرصت دارند تا سرورهای خود را به ایران منتقل کنند.

برنامه‌های پیام‌رسان خارجی که در کشور تقاضای زیادی دارند باید به گونه‌ای عمل کنند که کلیه ذخیره‌سازی داده‌ها و فعالیت‌های مربوط به کاربران ایرانی در داخل کشور انجام شود.

شورای عالی فضای مجازی روز شنبه وزارت مخابرات را موظف به ایجاد کارگروهی برای تعریف شرایط و ضوابط اعطای مجوز به اپلیکیشن های پیام رسان محلی با هدف ساده سازی این فرآیند و کاهش تشریفات اداری کرد.

علاوه بر این، به قوه قضاییه مهلت دو ماهه برای تعریف و ایجاد دستورالعمل برای این گونه برنامه ها داده می شود تا از جمله موارد دیگر، حریم خصوصی کاربران ایرانی را حفظ کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.