کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه برای تشکیل

0

سیزدهمین نشست کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه در تاریخ ۱۳ دسامبر در تهران برگزار می شود. 

به گزارش ایرنا، دو طرف راه های تقویت همکاری های دوجانبه را در طیف گسترده ای از جمله انرژی، کشاورزی، بانکداری، حمل و نقل، آموزش و هوافضا بررسی خواهند کرد.

نشست قبلی کمیسیون مشترک در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ در مسکو برگزار شد، زمانی که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه که ریاست مشترک این نشست را بر عهده داشتند چندین توافقنامه در زمینه انرژی، دریایی و بانکی امضا کردند. مشارکت.

واعظی در خلاصه ای از سفر خود به روسیه گفت: «این تفاهم نامه ها مربوط به جستجو و نجات هوایی-دریایی، مبارزه با آلودگی دریایی، اکتشاف منابع آب، تأمین مالی بین بانکی و همکاری در تولید برق از جمله موارد دیگر بود».

حدود ۲۸۰ سازمان و شرکت روسی و ۶۰ نماینده بخش دولتی و خصوصی ایران در حاشیه کمیسیون مشترک از ۱۰ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ جلساتی را برگزار کردند.

به گفته وزیر ایرانی، دو طرف متعهد شدند بر اساس نقشه راهی که در روز پایانی طراحی شد، تجارت دوجانبه را به نرخ بلندپروازانه ۴۰ میلیارد دلار در سال برسانند.

در سفر واعظی به مسکو، سایر موضوعات کلیدی از جمله طرح روسیه برای افتتاح خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری برای ایران، ایده تاسیس بانک مشترک، عضویت ایران در بانک توسعه اوراسیا و استفاده از ارزهای ملی در تجارت دو طرفه، و … نیز مورد بحث قرار گرفت.

داده های گمرک جمهوری اسلامی ایران در مورد تجارت غیرنفتی ایران و روسیه طی سال های ۲۰۰۵-۲۰۱۵ نشان می دهد که تجارت متقابل در سال ایران منتهی به مارس ۲۰۰۹ به اوج خود رسیده است. این رقم برای دو سال متوالی پس از تشدید تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده روند نزولی را آغاز کرد. درباره ایران در سال ۲۰۱۰.

علیرغم بازگشت مجدد تجارت در سال ایران منتهی به مارس ۲۰۱۴، این رقم در دوران دولت رئیس جمهور حسن روحانی کاهش یافت.

آخرین آمار IRICA نشان می دهد که تجارت غیرنفتی دوجانبه طی هفت ماه منتهی به ۲۱ اکتبر ۵۰ درصد افزایش یافته است که دلیل آن افزایش واردات از روسیه است.

ایران طی هفت ماهه امسال ۱۵۰ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۸۶.۵ میلیون دلار به روسیه صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش ارزش داشت. مکمل های غذایی، میوه و سبزی، کشمش، خرما، رب گوجه فرنگی، پسته، فرش، پتروشیمی و سیمان از عمده ترین کالاهای صادراتی بودند.

این در حالی است که ۸۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار از کشور همسایه خزری وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳۵ درصد افزایش ارزش داشت. عمده واردات شامل دستگاه های الکترونیکی، غلات، علوفه ذرت، چوب، کاغذ و وسایل نقلیه بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.