کمیسیون ایران و روسیه با ۹ مو به پایان می رسد

0

در سیزدهمین اجلاس کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه که روز سه شنبه در تهران برگزار شد، ایران و روسیه ۹ یادداشت تفاهم در زمینه های اقتصاد، حمل و نقل، توسعه تجارت، بانکداری و گاز امضا کردند. /p>

به گزارش خبرگزاری مهر، این تفاهم نامه ها با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه که ریاست مشترک این مراسم را بر عهده داشتند، امضا شد.

تفاهم نامه ای بین آژانس بیمه صادرات روسیه، EXIAR و بخش خصوصی ایران و تفاهم نامه دیگری بین سازمان ملی استاندارد ایران و آژانس فدرال مقررات فنی و مترولوژی روسیه امضا شد.

گازپروم نفت، زیرمجموعه غول گازی روسی گازپروم، یک شرکت سهامی عام بزرگ، قرارداد همکاری با شرکت ملی گاز ایران امضا کرد. سند دیگری با هدف توسعه بیشتر نقشه راه صنعتی ایران و روسیه بین وزارتخانه های صنعت دو کشور امضا شد.

دو تفاهم نامه دیگر در مورد تامین مالی پروژه های نیروگاه حرارتی ایران و برق رسانی به پروژه ریلی گرمسار-ساری-گرگان-اینچه برون به ارزش ۱.۲ میلیارد یورو به امضا رسید. بر اساس توافق اولیه صورت گرفته در نوامبر گذشته، لکوموتیوهای برقی راه آهن در داخل ایران و با همکاری شرکت های ایرانی تولید خواهند شد.

اتاق های بازرگانی ایران و روسیه و همچنین کمیته بازرگانی ایران و روسیه نیز در این مراسم تفاهم نامه هایی امضا کردند.

نهمین تفاهم نامه در مورد نتیجه گیری کمیسیون مشترک امضا شد.

نواک گفت: تجارت دوجانبه ایران و روسیه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته واعظی، دو طرف متعهد شدند بر اساس نقشه راهی که در روز پایانی طراحی شد، تجارت دوجانبه را به نرخ بلندپروازانه ۴۰ میلیارد دلار در سال برسانند.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ایران در هفت ماهه منتهی به ۳۱ مهرماه ۱۵۰ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۸۶.۵ میلیون دلار به روسیه صادر کرده است که از نظر ارزشی ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

مکمل‌های غذایی، میوه‌ها و سبزیجات، کشمش، خرما، رب گوجه‌فرنگی، پسته، فرش، پتروشیمی و سیمان از عمده‌ترین کالاهای صادراتی بودند.

در این مدت ۸۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار از روسیه به ایران وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳۵ درصد افزایش ارزش داشت. واردات عمدتاً شامل وسایل الکترونیکی، غلات، علوفه ذرت، چوب، کاغذ و وسایل نقلیه بود.

همایش توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دوجانبه در حاشیه کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران برگزار شد که در آن ۳۰۰ بازرگان روسی به نمایندگی از ۱۸۰ شرکت در مورد تقویت تجارت دوجانبه، حمایت از پروژه های مشترک و صادرات غیرنفتی و توسعه کشور گفتگو کردند. همکاری صنعتی، بانکی، انرژی، فنی و علمی با همتایان ایرانی خود.

نشست قبلی کمیسیون مشترک در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ در مسکو برگزار شد که در آن چندین توافق نامه در زمینه همکاری های انرژی، دریایی و بانکی امضا شد.

حدود ۲۸۰ سازمان و شرکت روسی و ۶۰ نماینده بخش دولتی و خصوصی ایران در حاشیه کمیسیون مشترک از ۱۰ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ جلساتی را برگزار کردند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.