کنسروسازی از ضایعات کشاورزی سرمایه گذاری می کند

0

بیشتر مردم با چند محصول کمپوت یا کنسرو به عیادت بیماران می روند، در حالی که صنعت کنسرو در ابتدا برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی و تغذیه مردم در مواقع بحرانی مانند جنگ یا زلزله راه اندازی شد.

روزنامه فرصت امروز نوشت: سرمایه گذاری در این بخش نه تنها می تواند هزاران تن فرآورده های کشاورزی و گوشتی را از ضایعات نجات دهد، بلکه به کسب ارز حاصل از واردات نیز کمک می کند.

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، ایران سالانه بیش از ۱۰۰ تن محصول کشاورزی تولید می‌کند که ۲۰ تا ۳۰ درصد آن ضایعات می‌شود. محمد میررضوی، رئیس سندیکای صنعت کنسرو گفت: این مقدار می تواند میلیون ها نفر را سیر کند و زیان بزرگی محسوب می شود.

سالانه بیش از ۶ میلیون تن گوجه فرنگی برای تولید ۱ میلیون تن رب گوجه فرنگی استفاده می شود. حدود ۴۰۰۰۰۰ تن از آن در کشور مصرف می شود و ۶۰۰۰۰۰ تن به صورت بسته بندی یا عمده صادر می شود.

به گفته میررضوی، در صورت رعایت اصول اقتصادی و استفاده از ماشین آلات مدرن، بیش از ۳۰ درصد ارزش افزوده حاصل می شود.

ناصر محمدزاده مدیر تولید شرکت فرآورده های غذایی اروم آدا گفت: صنعت کنسرو کمترین وابستگی را به فناوری خارجی دارد زیرا ماشین آلات مورد نیاز و قوطی های فلزی در داخل تولید می شود.

مواد خام کشاورزی در کشور موجود است، در حالی که برای برخی محصولات دیگر نیاز به واردات است.

او گفت: «برای کنسرو ماهی تن، ماهی از غنا، هند و کره جنوبی وارد می‌شود.

رضا فرد مدیرعامل شرکت رب گوجه فرنگی نازچین می گوید: صنایع غذایی از جمله بخش هایی است که بیشترین اشتغال را ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه هر کارخانه کنسروسازی حداقل به ۳۰ کارگر نیاز دارد و با توجه به تعداد کارخانه ها، در مجموع ۸۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند، گفت: کنسروهای ایرانی کیفیت قابل قبولی دارد و به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، مرکزی صادر می شود. آسیا، روسیه و در برخی موارد، کانادا و ایالات متحده.

فرد با اشاره به سفارش خرید رب گوجه فرنگی به صورت عمده از ایران، گفت: این اقدام از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، زیرا تولیدکنندگان را از ارزش افزوده بالقوه ای که می تواند از طریق بسته بندی مناسب تولید کند، محروم می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.