گادکاری از سیگنالهایی که هند متعهد به روابط شدید است بازدید می کند

0

در مقاله ای که توسط اندیشکده اوراسیا ریویو مستقر در ایالات متحده منتشر شده، آمده است که دهلی نو باید با دولت حسن روحانی، رئیس جمهور، همکاری کند تا اطمینان حاصل کند که محرک های دوجانبه در تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور به زودی حل خواهد شد. گزیده ها در ادامه می آیند:

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، نارندرا مودی، معاون وزیر حمل‌ونقل جاده‌ای، بزرگراه‌ها و کشتیرانی را به عنوان نماینده ویژه خود برای نمایندگی هند در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، به منظور نشان دادن روشنی از اهمیت ایران در ماتریس سیاست خارجی هند، معرفی کرد. ۵ اوت.

در ایران، گادکاری تاکید کرد که زمانی که بندر چابهار در ایران، که هند در حال توسعه آن است، بهره برداری شود، دیگر نگاهی به گذشته وجود نخواهد داشت زیرا دروازه ای به سوی فرصت های طلایی خواهد بود.

با این حال، سرعت آهسته این پروژه ایرانی‌ها را عصبانی کرده است که نشان داده‌اند علیرغم توسعه این پروژه توسط هند، این پروژه منحصر به این کشور نخواهد بود و ممکن است پاکستان و چین نیز برای مشارکت دعوت شوند.

برای هند، این امر سود استراتژیک بندر چابهار را تضعیف می کند، که به عنوان پاسخ هند به بندر گوادر در پاکستان تلقی می شود و به هند اجازه می دهد پاکستان را دور بزند و مسیری را برای افغانستان محصور در خشکی باز کند.

بنابراین سفر گادکاری به موقع است زیرا بر تعهد هند به پروژه چابهار تاکید کرد. گادکاری گفت که عملیاتی شدن بندر پروژه های زیرساختی را تسریع نمی کند، بلکه یک “وضعیت برد-برد” برای ملت ها خواهد بود، زیرا رونق فوق العاده ای به تجارت می دهد و فرصت های گسترده ای را برای سرمایه گذاران فراهم می کند.

گادکاری گفت: چابهار نه تنها روابط ایران و هند را تقویت می‌کند، بلکه به افغانستان و سپس روسیه نزدیک‌تر خواهیم شد… می‌توانیم به روسیه کالا صادر کنیم. این یک مسیر مستقیم خواهد بود.”

این سفر همچنین سیگنال مهمی است مبنی بر اینکه هند علیرغم یک سری شکست‌های اخیر، همچنان به روابط قوی با ایران متعهد است.

آنچه باید برای دهلی نو و تهران نگران کننده باشد، کاهش روابط اقتصادی بین دو کشور در ماه های اخیر است.

به نظر می رسد ایران عجله ای برای تصمیم گیری در مورد قرارداد اکتشاف گاز در میدان فراساحلی فرزاد B خود با ONGC ویدش ندارد و هند نیز تصمیم گرفته است تا حجم نفت خام ایران را که در سال جاری خریداری می کند، کاهش دهد تا در انتظار تصمیم گیری در مورد … قرارداد.

پیشنهادهایی مبنی بر امضای توافق اولیه با غول روسی گازپروم برای میدان گازی توسط ایران مطرح شده است. برای هند، که در اوج انزوای جهانی خود در کنار ایران ایستاده بود، این قطعاً تلخ است.

دهلی نو باید با دولت روحانی در تهران همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که محرک های دوجانبه در تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور به زودی حل خواهد شد. به هر حال، مسائل بسیار زیادی وجود دارد، از جمله آینده افغانستان، که نیاز به هماهنگی بیشتر بین این دو دارد. دیدار گادکاری نشانگر مهمی در این راستا است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.