گام های کوچک بورس در مسیر نزولی

0

نگاهی به معاملات امروز بورس نشان می‌دهد، همچنان سهام شرکت‌های کوچک بازار از استقبال بیشتری برخوردار است. همین موضوع سبب شد تا در پایان معاملات بورس امروز شاخص هم‌وزن اندکی افزایش ارتفاع دهد.

 معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت روز گذشته خود رفتار کرد و اندکی کاهش ارتفاع داد. به طوری که در پایان معاملات امروز، شاخص کل با کاهش حداقلی ۸۴۸ واحد که معادل ۰.۰۴ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و ۵۳ هزار واحدی ایستاد.

البته مسیر معاملات سهم‌های کوچک بازار با شاخص کل یکسان نبود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن در روز جاری رشد لاک‌پشتی داشت. به این ترتیب میانگین هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز هزار و ۹۳۳ واحد که معادل ۰.۲۸ درصد این شاخص است افزایش ارتفاع داد و به سطح ۷۰۱ هزار و ۲۶ واحدی رسید. به این ترتیب شاخص هم‌وزن پس از گذشت بیشتر از یک ماه به تراز ۷۰۰ هزار واحدی خود بازگشت.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را سه هزار و ۹۲۴ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از تعادل در ورود و خروج پول دارد. چرا که شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود تنها ۶ میلیارد تومانی پول به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز، سه سهم تپکو، کترام و وساخت بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، وساخت و تپکو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

سیلام با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، چنوپا نیز با افت پنج درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های غمایه، حآفرین و توریل تعلق گرفت. همچنین سهم‌های فاخر، چدن و وتجارت نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای کمند، تصمیم و سپیدما خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های فنرژی، سلار و گنگین رقم خورد. همچنین وتجارت در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد تابا بود.

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.