گرمای بی‌سابقه و تثبیت ساعت رسمی ۲ عامل فشار بر شبکه برق در تابستان ۱۴۰۲

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چهارمین کارگاه بررسی ابعاد برنامه تامین برق صنایع کشور با حضور جمعی از استادان دانشگاه و کارشناسان حوزه انرژی و صنعت برگزار شد، این نشست با سخنرانی اساتید دانشگاه آغاز شد و در پایان شرکت‌کنندگان پرسش‌های خود را طرح کردند.

در ابتدای این‌نشست، سعید حریری کارشناس حوزه اقتصادی با اشاره اهمیت مسئله برق اظهارداشت: جمهوری اسلامی از بدو تاسیس تامین برق پایدار ارزان به عنوان یک عنصر رفاهی بنا کرده و امروز نزدیک به ۱۰۰ درصد شهرها و روستاهای ایران به برق متصل هستند و عملا زندگی خود را بر پایه برق بنا کردند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بسیار از کشورهای توسعه‌یافته شاخص برقرسانی مشابه ما ندارند، گفت: تامین جریان برق پایدار در این‌سال‌ها سبب شد تا زندگی مردم وابستگی شدیدی به برق پیدا کند و همین مسئله حساسیت قطعی برق را بالا برد.

وی افزود: تجربه سال ۱۴۰۰ نشان داد که عدم تامین برق تا چه اندازه بر نارضایتی مردم اثرگذار است و باید این تجربه با دقت بررسی شود.

حریری عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ به دلیل عدم توسعه واحدهای نیروگاهی، تاخیر در تعمیرات، برنامه‌ریزی نامناسب از واحدهای برقابی و سایر دلایل با قطعی برق گسترده مواجه شدیم.

وی ادامه داد: تقریبا در صنایع کشور برق قطع بود و ضررهای سنگینی به صنایع انرژی‌بَر وارد شد و در بخش خانگی هم شاهد جداول خاموشی و قطعی‌های ۸ ساعته بودیم که این رویه از اردیبهشت ماه تا انتهای شهریور در ۶ مرحله تکرار شد.

این کارشناس اقتصادی بیان‌ کرد: با این حساسیت بالا برق خانگی باید در اولویت هر دولت باشد و این جریان پایدار تامین شود.

وی افزود: البته این مسئله منافی مدیریت مصرف نیست و تجربه اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی برق نشان‌داد، کاهش مصرف برق خانگی امری شدنی است که در تابستان سال گذشته به دست آمد.

حریری گفت: در سال جاری تجربه موفق پاداش صرفه‌جویی با گستره بیشتری اجرایی شد اما گرمای بی‌سابقه در کنار تثبیت ساعت رسمی که اقدامی غلط بود سبب شد تا کاهش مصرف برق خانگی اتفاق نیفتد و شاهد ۳ درصد رشد مصرف برق خانگی باشیم که البته نصف افزایش متوسط ۱۰ ساله است.

این کارشناس انرژی با اشاره به طرح اجرا شده تابلوی گواهی صرفه‌جویی برق گفت: ایجاد ظرفیت مازاد و فروش این میزان برق به صنایع از سوی بخش خانگی اقدام موثری بود که به پایداری برق بخش صنعت ختم شد و زمینه رکوردشکنی برق صنایع را پدید آورد‌.

در ادامه این‌ نشست، سید دانیال آل‌هاشم استاد دانشگاه و کارشناس حوزه انرژی با اشاره به لزوم تغییر نگاه در مسئله برق گفت: سعی کردیم در سه نشست قبلی مسئله برق را از یک صنعت در محدودیت خارج کنیم‌ ظرفیت این صنعت را به طور کامل منعکس کنیم.

این کارشناس حوزه انرژی با بیان ظرفیت‌های شبکه برق گفت: در منطقه ایران بیشترین ظرفیت تولید انرژی برق را در کنار یک شبکه قدرتمند و گسترده در اختیار دارد اما استفاده از این ظرفیت تناسبی با پتانسیل‌های موجود ندارد.

وی افزود: به این گزاره مشکلات کشورهای منطقه‌ای ما از جمله پاکستان را اضافه کنید که کسری حساب جارس ناشی از نبود انرژس دارند.

آل هاشم‌ گفت: عقل سلیم حکم‌ می‌کند این ظرفیت به عنوان یک‌ مزیت اساسی به کار گرفته شود تا از این طریق زمینه نقش‌آفرینی ایران در جهان پر رنگ تر شود.

وی ادامه داد: متاسفانه فضای حاکم‌بر افکار عمومی و رسانه‌ها به گونه‌ای پیش رفته که حرف از صادرات برق عین به‌کارگیری الفاظ رکیک است و رسانه به بدترین شکل با این مسئله برخورد می‌کند.

آل هاشم گفت: این در حالیست که رسانه ما باید مطالبه تبادل بیشتر انرژی را داشته باشد تا ظرفیت شبکه برق به طرز شگفت‌انگیزی توسعه پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: چین از آنسوی جهان آمده تا برای پاکستان نیروگاه بسازد و مسئله انرژی این‌کشور را حل کنید اما ایران چنین اقدامی نمی‌‌کند.

این استاد دانشگاه گفت: در قالب یک نقشه جامع بلنو مدت تحت یک‌ایده برای تبدیل برق ایران‌ به یک‌ مزیت برای دستگاه دیپلماسی اگر خط اعتباری بانکی اختصاص بدهیم برد کرده‌ایم.

وی افزود: امروز تغییر راهبردی نظامات بین‌الملی و تحول در این‌حوزه بر کسی پوشیده نیست و برق می‌تواند رکن اساسی و بازگری مهم در ارتقای جایگاه ایران تحت این‌ تحول رقم بزند.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.