گسترش پیوندهای تهران-داوها به همکاری بانکی وابسته است

0

در حالی که شکاف قطر با ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی عمیق‌تر می‌شود و این امارت غنی از گاز به ایران نزدیک‌تر می‌شود، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت هرگونه توسعه روابط بین تهران و دوحه منوط خواهد بود. با همکاری بانکی.

«موانع بانکی قطر برای بانک‌های ایرانی همچنان پابرجاست و اگر این کشور می‌خواهد با ایران با توجه به تحولات اخیر همکاری کند، باید روابط بانکی با تهران را به وضعیت سابق خود [قبل از تحریم‌ها] بازگرداند، زیرا توافق هسته‌ای اجرایی شده و وام‌دهندگان ایرانی. محمد لاهوتی به ایبنا گفت.

بحران منطقه ای پس از آن شروع شد که ائتلافی متشکل از امارات، مصر و بحرین به رهبری عربستان سعودی روابط دیپلماتیک و همچنین کلیه ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی را با قطر از دوشنبه گذشته قطع کرد.

به گفته لاهوتی، واقعیت این است که در پی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک در ژانویه ۲۰۱۶، «قطر هیچ گشایش جدیدی در روابط بانکی خود با ایران ایجاد نکرده است» که بخشی از آن به این دلیل است که کشورهای منطقه خلیج فارس کمتر مشتاق بازگرداندن روابط اقتصادی خود با ایران به سطح قبل از تحریم هستند.

این مقام مسئول با اشاره به سیاست‌های تعدادی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، گفت: این بی اراده‌ای ناشی از مسائل سیاسی است و پس از برجام، روابط بانکی ایران و قطر را با مشکل مواجه کرده است و دلیل تقریباً صفر شدن ایران است. روابط بانکی خبرنگاری با کشور عربی.

لاهوتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها بانک صادرات ایران در قطر فعال است، اما بانک‌های قطری با آن تجارت و معامله ندارند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد اینکه چرا بانک ها تمایلی به برقراری ارتباط با همتایان ایرانی خود ندارند، گفت: دلایل زیادی وجود دارد، از جمله وضعیت ایران در گروه ویژه اقدام مالی و «سیاست های منطقه ای کشورهای حوزه خلیج فارس». >

ژوئن گذشته، FATF بین‌المللی، نهادی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده و موظف به تدوین مقرراتی برای مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، اقدامات متقابل فعال علیه ایران را به حالت تعلیق درآورد اما حذف این کشور از لیست سیاه خود را منوط به اقدامات سال آینده خود کرد.

با نزدیک‌تر شدن نشست‌های مهم بعدی آن در ۱۸ تا ۲۱ ژوئن برای ایران، تصمیم FATF ممکن است چشم‌اندازهای آینده را ایجاد کند یا آن را از بین ببرد.

با این حال، این مقام می‌گوید نحوه نگاه بانک‌های بین‌المللی به همتایان ایرانی خود از منظر هزینه‌ها و سود، عامل تعیین‌کننده در روابط یا عدم وجود آن است.

تجارت ناچیز

لاهوتی توضیح داد که تعامل تجاری دوحه با تهران کم است که در مقایسه با تجارت گسترده آن با آمریکا و کشورهای اروپایی کمرنگ است. بنابراین، به جای ریسک جریمه های احتمالی از سوی دولت ایالات متحده، که در گذشته به تعدادی از بانک های شناخته شده بین المللی مانند BNP Parbias، ING و Commerzbank AG سیلی زده شده است، “قطر ترجیح می دهد بازارهای خود را حفظ کند و بانک های خود را در معرض خطر قرار ندهد. “.

به گفته این مقام مسئول، تجارت تهران – دوحه در بهترین حالت خود بالغ بر ۱۸۰ میلیون دلار است که حدود ۳۰ میلیون دلار آن سهم صادرات قطر به ایران است.

وی افزود: در نتیجه این حجم ناچیز تجارت، دولت های دو کشور پیگیر برقراری روابط بانکی نبوده و توجهی به آن نکرده اند.

پس از محاصره، ایران چهار محموله مواد غذایی با استفاده از هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ ایران ایر از فرودگاه های تهران و شیراز به قطر ارسال کرده و به پروازهای این کشور اجازه داده است که از حریم هوایی ایران عبور کنند.

همانطور که لاهوتی خاطرنشان می کند، عادی سازی روابط بانکی و تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی توسط قطر یک «ضرورت» برای روابط تجاری گسترده تر با تهران است.

به گفته وی، در صورت برقراری روابط بانکی، امور مالی، گشایش خطوط اعتباری و به کارگیری آنها مفید خواهد بود و «با توجه به فعالیت‌های عمرانی گسترده در قطر، دو کشور می‌توانند در زمینه خدمات فنی و مهندسی همکاری خوبی داشته باشند».

این مقام مسئول که یکی از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز هست، در پاسخ به این سوال که آیا مشکلی برای بیمه صادرات به قطر وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه حجم تجارت بسیار کم بوده، توجه چندانی به کالاها نشده است. بیمه.

با این حال لاهوتی در پایان خاطرنشان کرد: با رفع مشکلات بانکی، موضوع بیمه به صورت خودکار حل می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.