گندم هندی برای افغانستان وارد بندر چاباهار می شود

0

اولین محموله گندم هند که به افغانستان ارسال می شود صبح چهارشنبه وارد بندر چابهار در جنوب شرقی ایران شد.

این اولین محموله از شش محموله گندم (در مجموع ۱۳۰ هزار تن) است که پس از امضای موافقتنامه سه جانبه ایجاد کریدور حمل و نقل و ترانزیتی بین المللی توسط نارندرا مودی، نخست وزیر هند، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و از طریق چابهار از هند از طریق چابهار به افغانستان می رود. رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی در تهران در ماه می ۲۰۱۶.

به گزارش ایرنا، در مراسم استقبال از ورود کشتی بهشاد خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از بندر کاندلا در غرب هند، مقامات سه کشور از جمله سفرای هند و افغانستان در تهران، به ترتیب سوراب کومار و نصیر احمد نور، حضور داشتند. .

سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند به همراه صلاح الدین ربانی و محمد جواد ظریف همتایان ایرانی و افغان خود از طریق یک کنفرانس ویدئویی مشترک حضور داشتند تا روز یکشنبه به طور تشریفاتی این محموله از هند را به نمایش بگذارند.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرد: “این محموله بخشی از تعهد دولت هند برای تامین ۱.۱ میلیون تن گندم برای مردم افغانستان به صورت بلاعوض است.”

به گفته مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی، حمل و نقل مستقیم کالا از بندر کاندلا به چابهار باعث صرفه جویی ۷۵۰ دلاری در هر کانتینر ۴۰ فوتی و کاهش یک روزه در زمان حمل و نقل و هزینه های حمل و نقل از بندر می شود. چابهار به کندلا نیز برای هر کانتینر ۴۰ فوتی ۵۰۰ دلار کاهش می یابد.

نخست‌وزیر هند در توییتر نوشت که راه‌اندازی این مسیر تجاری «فصل جدیدی را در همکاری و اتصال منطقه‌ای نشان می‌دهد».

مسیر ترانزیتی چابهار برای بهبود ارتباط تجاری محصور در خشکی افغانستان با هند و سایر کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا در نظر گرفته شده است. همچنین به هند کمک می کند تا از طریق افغانستان و دور زدن پاکستان به بازارهای آسیای مرکزی و اروپا دسترسی پیدا کند.

اسلام‌آباد در حال حاضر به کامیون‌های افغانستان اجازه می‌دهد تا کالاها را از طریق پاکستان فقط تا واگه (یک ایست بازرسی در سمت پاکستان در مرز) و نه تا عطاری (یک ایست بازرسی در سمت هندی مرز) حمل کنند.

کالاها باید از کامیون‌هایی که از افغانستان می‌آیند در واگه تخلیه شوند و دوباره روی وسایل نقلیه دیگر بارگیری شوند تا به عطاری و در نهایت به هند آورده شوند.

سپس کامیون های افغان خالی به افغانستان باز می گردند، زیرا اجازه حمل کالا از هند را ندارند.

اسلام آباد بارها درخواست های دهلی نو و کابل مبنی بر اجازه تجارت دو طرفه بدون دردسر بین افغانستان و هند از طریق پاکستان را رد کرده است.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در سفر سه‌شنبه گذشته خود به دهلی نو هشدار داد که اگر اسلام‌آباد همچنان از دسترسی کارآفرینان کشورش به هند و سایر بخش‌های جنوب آسیا جلوگیری کند، دولت او نیز تلافی‌جویانه خواهد کرد و ترانزیت تاجران پاکستان از طریق افغانستان را خواهد بست. به آسیای مرکزی.

در ماه ژوئن، هند و افغانستان یک دهلیز حمل و نقل هوایی اختصاصی را راه اندازی کردند تا تجارت دوجانبه را تقویت کنند تا از تنگناهای ایجاد شده توسط پاکستان در ارتباط زمینی بین آسیای مرکزی و جنوبی جلوگیری کند.

بندر چابهار، واقع در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوب شرقی ایران، بندری است که برای هند بسیار مفید است. خارج از خلیج فارس قرار دارد و از سواحل غربی هند قابل دسترسی است. این تنها بندر اقیانوسی ایران است.

طبق قرارداد سه جانبه حمل و نقل و ترانزیت، صادرکنندگان هندی مجاز به استفاده از بندر چابهار و دسترسی به بازارهای افغانستان از طریق زاهدان خواهند بود.

دهلی نو سال گذشته با تامین و عملیاتی سازی اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار از سوی بانک EXIM برای توسعه بندر چابهار موافقت کرد.

هند با سرمایه گذاری ۸۵.۲۱ میلیون دلاری و هزینه درآمد سالانه ۲۲.۹۵ میلیون دلار با اجاره ۱۰ ساله، دو اسکله در بندر چابهار را در فاز اول تجهیز و راه اندازی خواهد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.