یک قدرت در حال ظهور در صنعت پوشاک ، پوشاک

0

ایران سابقه طولانی و موفقی در تولید منسوجات داشته است. کشور خلیج فارس یکی از صادرکنندگان برتر منسوجات و ابریشم در جهان به اروپا، آسیا و سایر نقاط جهان بود. اولین کارخانه نساجی ایران بیش از یک قرن پیش در پایتخت تهران تأسیس شد.

صنعت نساجی ایران بیشتر به صنعت فرش خود که شامل تولید فرش ماشینی و دستبافت و پتو می باشد، شهرت دارد. با این حال، در پستی که اخیراً در Stitch Diary – وبلاگی اختصاص داده شده به صنعت نساجی – توسط نویسنده آن Mausmi منتشر شده است، تولید محلی محصولات نساجی مانند الیاف، نخ و پارچه و غیره برای برآوردن نیازهای روزافزون صنعت نساجی و پوشاک ناکافی است. آمباستا. در زیر متن کامل آمده است:

رفع محدودیت های تجارت بین المللی

تحریم‌های تجاری یکی از بالقوه‌ترین تهدیدهایی است که بر اقتصاد ایران و سرمایه‌گذاری خارجی تأثیر می‌گذارد. ماهیت تحریم ها به میزان و نوسانات آن بستگی دارد.

پس از امضای توافق هسته ای، جهان به تجارت با ایران چشم دوخته است. لغو تحریم های تجاری بین المللی منجر به رونق تجارت منطقه ای در صنعت نساجی خواهد شد.

برای رونق تجارت، ایران نیاز به حمایت بزرگ شرکای تجاری برای بهبود بافت، طراحی و چاپ پارچه دارد تا به کشوری آینده‌دار در زمینه تجارت تبدیل شود.

ایران تلاش زیادی برای افزایش رقابت پذیری صنعت انجام داده است. هدف آن از سرگیری واردات پارچه از کشورهای تولید کننده بهترین مواد با کیفیت است.

این کشور بسیار مشتاق است که از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در زمینه ماشین آلات جدید استقبال کند. این امر همچنین منجر به افزایش و توسعه فرآیند تولید برای ایران خواهد شد.

به عنوان مثال: TK Chemical Corp، یک گروه تولید کننده اسپندکس در ژاپن، پس از افزایش شدید صادرات آن از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵، در سال ۲۰۱۶ با موفقیت رابطه بلندمدت با ایران برقرار کرد. این شرکت همچنین قصد دارد با بسیاری از شرکت های داخلی سرمایه گذاری مشترک ایجاد کند تا گسترش یابد. کسب و کار آنها.

پتانسیل های بازار ایران

در گذشته نه چندان دور، تولید داخلی منسوجات و پوشاک در ایران نسبتاً محدود بوده است. با این وجود، پتانسیل عظیمی در ایران برای ظهور به عنوان قطب نساجی و پوشاک آینده وجود دارد.

ایران حدود ۲ میلیارد دلار بازار نساجی و پوشاک دارد که رقم بسیار بالایی است. کارخانه های متعددی در ایران وجود دارد که در زمینه تولید انواع پارچه های مرغوب برای صادرات به اروپا تخصص دارند. در زیر برخی از عواملی که ثابت می کند ایران می تواند به عنوان یک کشور نوظهور در زمینه تجارت نساجی و پوشاک تبدیل شود، آورده شده است.

• ایران در طول سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱.۵ میلیارد دلار منسوجات الیاف مصنوعی از کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، ترکیه، آلمان و غیره وارد کرده است.

• صادرات نساجی و پوشاک ایران در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶ با رشد ۸.۱ درصدی همراه بوده است. ٪ و ۱۸.۴٪ رشد سالانه از نظر حجم و ارزش، به ترتیب.

• ایران در بخش پوشاک نیز عملکرد خوبی داشت. این کشور ۳۸۰۰ تن اقلام پوشاک به ارزش ۴۶.۲ میلیون دلار صادر کرد که در مقایسه با دوره مالی قبلی ۲.۶ درصد از نظر حجم و ۳.۹ درصد افزایش داشت.

• برنامه چشم انداز ۲۰۲۵ ایران، نساجی و پوشاک را به عنوان یکی از صنایع بالقوه برای توسعه معرفی کرده است. این طرح اساساً بر نیاز به پیشرفت های تکنولوژیکی و بهبود بهره وری تأکید دارد.

• ایران از مواد اولیه، امکانات تولیدی و نیروی کار ارزان برخوردار است که به عنوان یک جاذبه برای کشورهای خارجی عمل می کند. ایران دارای پتانسیل بکر عظیمی است که می تواند برای بسیاری از سرمایه گذاران خارجی مفید باشد.

• برخی از ملیت‌ها، از جمله ایتالیایی‌ها، شیفته فرهنگ ایرانی هستند زیرا اساتید دانشگاه در کلاس‌های خود فرهنگ و سنت‌های ایران را ستایش و ترویج می‌کنند.

مزایا برای سایر کشورها

• با چشم پوشی ایران به عادی سازی تجارت با سایر کشورها، سایر کشورها پتانسیل عظیمی را مشاهده می کنند. شرکت های هنگ کنگ ممکن است فرصت های بهتری برای تامین ماشین آلات، پارچه ها و سایر اقلام جانبی پیدا کنند.

• در بین کشورهای اروپایی، ایتالیا از نظر صادرات پوشاک به ایران پیشتاز است و محصولات ایتالیایی ۵۲ درصد از اقلام صادراتی پوشاک اروپایی به این کشور را به خود اختصاص داده است. فرانسه از این نظر رتبه چهارم را دارد.

• سهم بازار هند حدود ۴ ٪ است و از این رو بازار ایران دامنه قابل توجهی را برای صادرکنندگان هندی ارائه می دهد. علاوه بر این، توافق بین هند و ایران برای تسهیل تجارت ۱۰۰ درصدی بر حسب روپیه، فرصت های گسترده ای را برای صادرات محصولات هندی به ایران از جمله منسوجات، پوشاک و غیره باز کرده است.

• بنگلادش همچنین برای صادرات فیبر چسبناک و نخ جوت وارد تماس با ایران شد.

مراحل تقویت صنعت داخلی

صنعت نساجی و پوشاک ایران حدود ۹،۸۱۸ واحد فعال دارد که ۱۱ ٪ از کل نهادهای صنعتی این کشور را تشکیل می دهد. این واحدها بیش از ۲.۹ میلیون شغل مستقیم ایجاد کرده اند که ۱۳ ٪ از کل مشاغل صنعتی در ایران را تشکیل می دهد.

این کشور قصد دارد با هدف محدود کردن صادرات و تقویت تولید داخلی ، یک شهر صنعتی جدید پوشاک را راه اندازی کند. دستور کار اصلی این است که قیمت لباس های ایران رقابتی تر شود. این مؤسسه می تواند برای کشور بسیار مفید باشد ، زیرا منجر به افزایش کیفیت می شود و به کاهش هزینه های تولید کمک می کند.

در مقاله‌ای که اخیراً در فیبر تو مد منتشر شده، به علی یزدانی (رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) اشاره شده است: «بخش خصوصی ایران مسئولیت توسعه فضاهای تولیدی و تجاری را بر عهده دارد و بخش دولتی زیرساخت‌های خود را توسعه خواهد داد. حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر مربع مساحت به هر یک از خدمات و واحد تولید اختصاص داده شده است. نزدیک به ۳۰ تریلیون ریال (۷۹۱.۱۳۹ میلیون دلار) برای توسعه فضایی به مساحت ۱ میلیون متر مربع سرمایه گذاری خواهد شد.

این به وضوح پتانسیلی را که دولت ایران در بخش نساجی و پوشاک به کار می‌برد تا فضای خود را در بازار جهانی ایجاد کند، نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

از گذشته نزدیک، ایران شاهد کاهش تدریجی تعرفه ها از ۳۰۰ درصد در دوران تحریم به ۵۵ درصد فعلی بوده است. تعرفه های بالا باعث شده بود که واردات «غیر رسمی» بیش از ۱۰ برابر حجم واردات «رسمی» باشد. از این رو، انجمن های تجاری با دولت برای کاهش عوارض واردات به سطوح بین المللی همکاری کرده اند.

ایران پتانسیل های زیادی برای تبدیل شدن به یک مرکز مد در جهان دارد، زیرا تولیدکنندگان پارچه می توانند پارچه های منحصر به فردی را با طرح های سنتی و بدیع تولید کنند. این کشور همچنین با استفاده از طرح‌های ایرانی-اسلامی متفاوت و پیچیده‌تر در مقایسه با لباس‌های غربی، قادر به تولید لباس‌های ظریف است.

اگرچه ایران در مقایسه با سایر بازارهای بالقوه بازار کوچکی است، اما در آینده نزدیک زمینه رشد وجود دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.