یک چهارم از جمعیت ایران در ۸ شهر زندگی می کنند

0

بر اساس آخرین سرشماری ملی نفوس و مسکن در سال گذشته (منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶) تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم و اهواز شهرهای ایران با بیش از یک میلیون نفر جمعیت هستند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تهران با ۸.۶۹ میلیون نفر جمعیت، ۱۴.۷ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد.

در مجموع ۳ میلیون نفر در مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان خراسان رضوی زندگی می کردند. جمعیت اصفهان ۱.۹۶ میلیون، کرج ۱.۵۹ میلیون، شیراز ۱.۵۶ میلیون، تبریز ۱.۵۵ میلیون، قم ۱.۲ میلیون و اهواز ۱.۱۸ میلیون نفر بوده است.

آخرین سرشماری جمعیت ایران را بیش از ۷۹.۹۲ میلیون نفر نشان می دهد که در مقایسه با رقم قبلی که در سرشماری سال ۱۲-۱۳۹۰ ثبت شده بود، حدود ۴.۷۷ میلیون نفر بیشتر است.

آمارهای سرشماری قبلی نشان می‌دهد که ۸.۱۵ میلیون نفر در تهران، ۲.۷۴ میلیون نفر در مشهد، ۱.۷۵ میلیون نفر در اصفهان، ۱.۶۱ میلیون نفر در کرج، ۱.۴۹ میلیون نفر در تبریز، ۱.۴۶ میلیون نفر در شیراز، ۱.۱۱ میلیون نفر در اهواز و ۱.۰۷ میلیون نفر در قم زندگی می‌کنند. >

نزدیک به ۳۵.۱ درصد از جمعیت شهری ایران در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در این هشت شهر زندگی می کردند در حالی که پنج سال قبل از آن ۳۶.۲ درصد بود. در مجموع ۲۵.۸٪ یا نزدیک به یک چهارم از جمعیت کشور در سال ۱۲-۲۰۱۱ در این شهرها زندگی می کردند.

نسبت جمعیت ساکن در کلانشهرهای ایران در سال گذشته به ۲۶ درصد افزایش یافت.

تهران به تنهایی ۴۱.۹ درصد از جمعیت شهری کشور را در خود جای داده است و پس از آن مشهد (۱۴.۵ درصد) و اصفهان (۹.۴ درصد) قرار دارند.

کم جمعیت ترین شهرهای ایران در سال ۱۳۹۵ سومار در استان کرمانشاه با ۱۸۰ نفر بوده است. بالاوه در ایلام با ۲۶۴ نفر و گزنک در مازندران با ۳۱۹ نفر.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.