۳ درصد سوخت مصرفی نیروگاهها مازوت است/ ۲۰ درصد نیروگاههای کشور راندمان پایینی دارند

0
به نقل از ایلنا:

ناصر اسکندی در نشست حاشیه ای بیست و سومین نمایشگاه بین المللی با بیان اینکه امسال شرایط خوبی در حوزه تامین سوخت نیروگاهی داشته ایم، اظهار داشت: امسال ۹۳ درصد سوخت مصرفی گاز طبیعی، ۴ درصد گازوییل و ۳ درصد سوخت مصرفی مازوت نیز فقط در نیروگاههای بخاری مصرف می شود.

وی با بیان اینکه ما موفق به ساخت تجهیزات هایتک نیروگاهی شده ایم، گفت: امسال باید ۱۱۰ هزار مگاوات تعمیرات انجام شود تاکنون فصل تعمیرات از شهریور تا اردیبهشت بود اما امسال به دلیل ماندگاری دما تعمیرات را از مهر آغاز کردیم و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: اکنون ۴۰ هزار مگاوات در حال تعمیر است.

وی در ادامه از صدور مجوز لازم برای جایگزینی نیروگاه فرسوده بعثت در پایتخت خبر داد و گفت: نیروگاه بعثت در داخل شهر تهران قرار دارد، بنابراین جایگزینی آن باید به سرعت انجام شود.

وی ادامه‌داد: نیروگاه جایگزین نیروگاه بعثت مشخص شده و به زودی کار جایگزینی انجام خواهد شد. دو راهبرد درباره نیروگاه های فرسوده دنبال می شود که یکی افزایش بازدهی است.

اسکندری گفت: اکنون نیروگاهی داریم که بالای ۶۴ سال عمر دارد، اما در طول سال ها نسبت به تعویض قطعات آن اقدام شده و بازدهی افزایش یافته است.

وی، سیاست اصلی را بهره برداری از نیروگاه های با بازدهی بالا برشمرد و گفت: اکنون ۲۰ درصد نیروگاه کشور فرسوده اند و در نوبت نوسازی قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۴ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه های حرارتی تولید می شود، میزان آمادگی نیروگاه های حرارتی برای تابستان امسال را بالای ۹۹ درصد عنوان کرد و گفت: این عدد در جهان بالای ۹۵ درصد است که در ایران یک رکورد محسوب می شود.

اسکندری خاطرنشان‌کرد: از سال ۹۵ تاکنون ۸۲۵ هزار قطعه نیروگاهی توسط متخصصان داخلی ساخت شده است.

معاون راهبری تولید برق حرارتی گفت: اکنون بالای ۹۱ درصد قطعات نیروگاهی ساخت داخل است.

وی بیان‌داشت: ۶۲۲ واحد تولید برق در قالب ۱۳۴ نیروگاه در کشور فعالیت دارند.

وی میزان بازدهی فعلی نیروگاه های کشور را ۳۹.۲۶ درصد عنوان کرد و گفت: این میزان بازدهی مطلوب است.

اسکندری، افزایش ظرفیت نیروگاه ها را یکی از اقدام های مورد تاکید دانست و افزود: تا کنون بیش از پنج‌هزار و ۷۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی اضافه شده است.

معاون راهبری تولید برق حرارتی ادامه‌داد: بیش از ۲ هزار مگاوات هم رفع محدودیت انجام شده است و با این اوصاف، در مجموع از ابتدای دولت سیزدهم هفت‌هزار و ۷۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است.

وی با بیان اینکه ۱۱ نیروگاه به خطوط لوله سوخت مایع متصل می شوند ، گفت: سیاست اصلی ما استفاده از گاز در نیروگاه‌ها است اما با این حال ذخیره سازی سوخت مایع نیز انجام شده است.

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.