۱ میلیارد دلار صادرات از E. Azarbaijan در ۱۰ ماه

0

یک مقام مسئول در گمرک استان گفت: طی ۱۰ ماه منتهی به ۳۰ دی ماه در مجموع ۱.۲۶ میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد دلار از استان آذربایجان شرقی صادر شده است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر عباس زاده افزود: این میزان تناژ و ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۸ و ۲۰ درصد رشد داشته است.

محصولات پلاستیکی، میوه‌ها، سوخت‌ها، روغن‌های معدنی و فرآورده‌های جانبی آن‌ها، فرآورده‌های حاصل از غلات شامل آرد، نشاسته، حبه قند، شکر، شیرینی، ماشین‌آلات، کاکائو، شیشه و محصولات شیشه‌ای و فولاد عمده‌ترین کالاهای صادراتی از شمال غرب استان بود. در طول ۱۰ ماه.

کالاهای صادراتی به ۱۰۱ کشور از جمله عراق، ترکیه، گرجستان، افغانستان، ارمنستان، ایتالیا، پاکستان، روسیه، ایتالیا، بلغارستان و آذربایجان ارسال شد.

عباس زاده خاطرنشان کرد: این استان طی دوره مورد بررسی ۴۰۸ هزار و ۷۲۱ تن کالا به ارزش ۸۷۲ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار وارد کرد که از نظر حجم و ارزش به ترتیب ۶ درصد و ۹ درصد کاهش داشته است.

واردات عمدتاً شامل ماشین آلات و قطعات مکانیکی، چوب، زیور آلات چوبی، زغال چوب، تنباکو، کاغذ، مقوا، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی، گوشت، مواد پلاستیکی و الیاف مصنوعی بود. آنها از ۸۹ کشور، از جمله ترکیه، آلمان، چین، ایتالیا، گرجستان، ارمنستان، ژاپن، سوئد و کره جنوبی آمده اند.

استان آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های صنعتی ایران است که واحدهای تولیدی در زمینه‌های مختلف از جمله قالی‌بافی، صنایع دستی، صنایع شیشه‌سازی، کاغذسازی، فولادسازی، پالایشگاه نفت، صنایع خودرو و قطعات خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی را در خود جای داده است. و همچنین صنایع چرم و کفش.

این استان همچنین یکی از غنی ترین مناطق ایران از نظر مواد معدنی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.