۱ ETF ارز در خط لوله

0

انتظار می رود هفته آینده ، معاون رئیس سازمان اوراق بهادار و مبادله ، علی سعدی ، اعلام کند که اولین صندوق مبدل ارزی در بازار سرمایه ایران جریان خواهد یافت.

دیگر نیازی به ورود به بازار فارکس فیزیکی برای سرمایه گذاری روی ارزها نیست. تمام کارهایی که باید انجام شود خرید سهام در ETF ارزی خارجی است که نوسانات ارزی را ردیابی می کند و بازده سرمایه گذاری ها را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. ”

یکی از اهداف راه‌اندازی ETFهای ارزی، در میان دیگران، ممکن است جلوگیری از شوک‌های بازار ارز در طول کسری عرضه باشد. این کار را می توان با گسترش سبد آنها فراتر از خرید ارزها با سرمایه گذاری در کالاهای صادراتی و شرکت های صادرات محور که از نوسانات فارکس سود می برند، انجام داد.

ما در این هفته جلسات زیادی داشته ایم و توافقاتی بین بانک مرکزی ایران و سئو در حال انجام است. نگرانی‌های نظارتی تا پایان هفته برطرف خواهد شد و ما انتظار داریم که برای راه‌اندازی ETF مجوز رسمی داشته باشیم.

ETF های ارزی با هدف تکرار حرکات در ارز در بازار ارز با نگه داشتن ارزها مستقیم یا از طریق ابزارهای بدهی کوتاه مدت با ارزش ارز ، روی یک ارز واحد یا یک سبد ارز سرمایه گذاری می کنند.

ETF های ارزی به طور گسترده توسط سرمایه گذاران که مایل به قرار گرفتن در معرض بازار ارز هستند و ترجیح می دهند وارد آینده یا بازار فارکس نشوند.

با محبوبیت روزافزون ETF ها ، سرمایه گذاران برای استفاده از نوسانات بین ارزها ، ETF های ارز تجارت بسیار آسان و نسبتاً ارزان قیمت را بسیار آسان و نسبتاً ارزان دانستند. ETF های ارزی را می توان برای ردیابی بیشتر ارزهای بین المللی ، از جمله دلار آمریکا و کانادا ، یورو ، پوند انگلیس و ین ژاپنی خریداری کرد.

دو ارز حاکم بر بازار ارز ایران دلار آمریکا و یورو هستند. اولی ارز رسمی است که برای معاملات ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد و دومی به دلیل محدودیت های مربوط به تحریم در استفاده از ارز ایالات متحده ، ارز مورد نظر بخش خصوصی است.

سعیدی اشاره ای نکرد که ETF ایران به چه ارز یا ارزهایی تعلق خواهد گرفت.

به نظر می رسد که این سئو قصد دارد سرمایه گذاران را به دور از بازار فیزیکی فارکس ، که این روزها به دلیل افزایش خطرات سیاسی ، فعالیت های زیادی را به خود جلب می کند ، به بازار سرمایه که همیشه نیاز به منابع تازه نقدینگی دارد ، جذب کند.

این امر ریسک معاملات فارکس را نسبتاً کاهش می‌دهد و گزینه‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه فراهم می‌کند تا پول خود را در آن قرار دهند.

انتظار می رود ETF با توجه به افزایش مسیر در بسیاری از سهام صادرات گرا مانند فلزات پایه در پشت در حال رشد قیمت کالاها و ارزهای کاهش دهنده ، به خوبی کرایه کند.

USD، یورو زوم ریال گذشته

یورو در سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) تاکنون ۱۶.۶۸ درصد در برابر ریال افزایش داشته و در روز چهارشنبه به ۴۷۹۸۰ ریال رسیده است. این ارز از پایان سه ماهه اول (۲۱ ژوئن) شروع به رشد کرد و به نظر می رسد مسیر رو به جلو در حال حاضر بدون مانع است.

دلار آمریکا تا ماه گذشته با افزایش اندک روند نسبتا متعادلی را حفظ کرد. با این حال، ارزش دلار در برابر ریال در ۲۳ سپتامبر شروع به افزایش ۳.۸۲ درصدی کرد و در ۱۰ اکتبر به ۴۰,۴۱۰ ریال ختم شد.

این سنبله بیشتر به دلیل اضطراب بازار نسبت به تهدیدهای رئیس جمهور دونالد ترامپ برای بازپرداخت قرارداد هسته ای بود که سرانجام خنک شد و شروع به ریزش کرد ، زیرا مهلت ۱۵ اکتبر برای صدور گواهینامه ایالات متحده از انطباق ایران با JCPOA نزدیکتر شد و نشت نشان داد که این معامله در اینجا است. حداقل فعلا بمونم این ارز از روز یکشنبه رشد خود را از سر گرفته است.

در مجموع، دلار آمریکا از ۲۱ مارس در مجموع ۷.۲ درصد در برابر ریال افزایش یافته و به ۴۰۲۱۰ ریال رسیده است.

سهام فلزات پایه در حال افزایش

سهام فلزی پایه از اوایل تابستان چیز جدیدی در ایران بوده است ، زیرا قیمت های جهانی به دلیل اقدامات جدید زیست محیطی چین به منظور تجزیه صنایع آلاینده ، علائم بهبود را نشان می دهد.

سود تولیدکنندگان که بیشتر آنها صادرکننده هستند، با بهبود قیمت ها و همسو شدن با ریال ضعیف، از پیش بینی ها فراتر رفت.

اکنون شاخص فلزات اساسی بورس اوراق بهادار تهران در آستانه عبور از بالاترین رکورد تاریخی خود یعنی ۴۶۹۷۵ است که در ۶ ژانویه ۲۰۱۴ به ثبت رسیده است. این شاخص از پایین‌ترین رقم تاریخ ژانویه ۲۰۱۶ یعنی ۱۹۴۳۹ با رشد بیش از ۱۳۸ درصدی تا پایان سال، فاصله زیادی را طی کرده است. اکنون.

این شاخص معاملات چهارشنبه را در ۴۶۴۱۷.۴۰ بسته و رشد روزانه ۰.۶۴% را ثبت کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.