۱۰۰ میلیون دلار کالای صادراتی از جزیره قشم در سال گذشته

0

حدود ۴۰ هزار تن محصول به ارزش ۱۰۱ میلیون دلار در سال گذشته (اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۳۹۹) از جزیره قشم صادر شده است.
علی همایونی رئیس کل گمرک قشم گفت: در سال گذشته بالغ بر ۴۰ هزار تن انواع مختلف کالا از جزیره قشم صادر شده است. به گزارش فارس، صادرات محصولات از جزیره قشم انجام شد.
وی افزود: ۲۰ هزار و ۴۴۶ تن محصول به ارزش ۳۱ میلیون دلار از این جزیره وارد شد. بلژیک، ایتالیا، هلند، چین، ترکیه، امارات و آلمان.
جزیره قشم در ساحل جنوبی کرانه خلیج فارس ایران قرار دارد. این شهر با شهرهای بندری بندرعباس و بندر خمیر هر دو در استان هرمزگان همجوار است. با وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع، جمعیت کمی حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر ساکن تمام وقت دارد.
حسن روحانی رئیس جمهور چندین پروژه را از طریق ویدئو کنفرانس در مناطق آزاد تجاری ارس، اروند، چابهار و قشم و همچنین در مناطق ویژه اقتصادی افتتاح کرد. مناطق پیام و سلفچگان به ارزش ۶۲ هزار میلیارد ریال (۲۷۷ میلیون دلار) روز پنجشنبه. 
این پروژه ها شامل واحدهای تولید پارچه کائولن، کارخانجات تولید روغن و شکلات پخت و پز، کارخانه تولید محصولات سلولزی، کارخانه سرامیک، کارخانه لوازم الکترونیکی، کارخانه فرآوری مواد غذایی، واحدهای پوشاک، کارخانه های شوینده، واحدهای کشاورزی تخصصی مانند سبزیجات، شیلات، گل می باشد. و دامداری ها و طرح های عمرانی به گزارش ایرنا.
مجمع تشخیص مصلحت نظام که مرجع قدرتمند حل و فصل اختلافات مجلس و شورای نگهبان است، اخیرا با ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی موافقت کرد. 
شورای نگهبان یک نهاد ناظر است که از مطابقت قوانین با قانون اساسی و شرع اطمینان می دهد.
به گفته حمیدرضا مومنی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی، هفت FTZ جدید شامل مهران در غرب استان ایلام، سیستان در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان، بانه مریوان در شمال غربی استان کردستان، بوشهر در جنوب استان بوشهر، قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه، اردبیل در شمال غرب استان اردبیل و در اردبیل پرو. شمال شرق استان گلستان.
اعضای شورا همچنین با ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی به نام های لار و فسا در استان فارس، ابرکوه و میبد در استان یزد، زنجان در استان زنجان، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد موافقت کردند. سرو در استان آذربایجان غربی، خواف و قوچان در استان خراسان رضوی، خرم آباد در استان لرستان، تاکستان در استان قزوین، شاهین شهر در استان اصفهان و ساوجبلاغ در استان البرز.
لایحه جدید ایجاد FTZ تصویب شده بود. به گزارش ایرنا، ایران در حال حاضر دارای هفت منطقه آزاد تجاری و صنعتی به نام‌های کیش، قشم، چابهار است. تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، انزلی، ارس، اروند و ماکو در سال مالی ۹۱-۲۰۲۰ به ۱۰.۱۵ میلیارد دلار رسیده است.
صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ترتیب ۸۵۴ میلیون دلار و بیش از ۱۳ میلیارد دلار در دوره مورد بررسی بوده است.
«ویروس کرونا در سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۰ بر تجارت در این مناطق تأثیر گذاشته و باعث کاهش ۱۰ درصدی شده است. به گزارش ایرنا، احمد جمالی همچنین گفت: تراز تجاری مناطق آزاد به ۱۵۴ میلیون دلار و مناطق ویژه اقتصادی به ۱۰ میلیارد دلار در سال مالی گذشته رسیده است. در این دوره به ۱۴۵.۷ میلیون تن به ارزش ۷۳ میلیارد دلار که صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴.۲۵ میلیارد دلار و واردات ۳۴.۴ میلیون تن به ارزش ۳۸.۴ میلیارد دلار بوده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.