۱۲۷ ٪ افزایش صادرات به غنا

0

معاون امور عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران در ۱۰ ماه منتهی به ۳۰ دی ماه بیش از ۶ میلیون دلار کالا به غنا صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷ درصد افزایش داشته است.

مهرداد فلاح همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صادرات عمدتاً شامل گچ، قیر، روغن موتور، کاغذ فلوتینگ نیمه شیمیایی، گچ و مبلمان چوبی بوده است.

صادرات ایران به غنا در سال گذشته منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۷ با ۱۷۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲.۳ میلیون دلار رسید.

ششمین جلسه کمیسیون اقتصادی ایران و غنا که در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ نوامبر در آکرا برگزار شد، به ریاست محمود حجتی وزیر کشاورزی ایران و آلن جان کییرماتن وزیر تجارت و صنعت غنا برگزار شد.

سه تفاهم نامه در زمینه همکاری در خدمات فنی و مهندسی در زمینه ژئوماتیک، همکاری های ورزشی و آموزشی و برون سپاری کشاورزی توسط دو طرف امضا شد.

این دو طرف توافق کردند که غنا ۶۰۰۰ هکتار را به ایران اختصاص می دهد تا طرح “Beyond Borders” را دنبال کند.

این طرح شامل عمل خرید ، اجاره یا اجاره زمین های زراعی برای کشت محصولات کشاورزی در کشور دیگر است. این محصولات بعداً به ایران وارد می شوند ، یا در عوض به سایر مقصد ها صادر می شوند. این فرآیند که به عنوان برون سپاری کشاورزی نیز شناخته می شود، با هدف تضمین امنیت غذایی و تقویت تولید کشاورزی انجام می شود.

وزارت کشاورزی ایران در حال حاضر از زمین های خارج از کشور برای کشت برنج، ذرت و دانه های روغنی استفاده می کند که تولید داخلی آن کفاف نیاز داخلی را نمی دهد.

ایران برون سپاری کشاورزی را در چندین کشور منطقه از جمله روسیه، اوکراین، قزاقستان و تاجیکستان انجام می دهد. این کشورها علاوه بر شرایط آب و هوایی مناسب و زراعی، هزینه آبیاری پایینی نیز ارائه می دهند.

همچنین توافق شد که ایران یک کارخانه سیمان و یک خط تولید تراکتور در این کشور غرب آفریقا راه اندازی کند.

Kyerematen گفت که ایران می تواند در ساخت حداقل ۱۰۰ پارک صنعتی در غنا مشارکت کند، زیرا کشورش قصد دارد ۲۰۰ پارک از این قبیل راه اندازی کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.