۱۳ ٪ از مشاغل صنعتی ایجاد شده توسط صنعت نساجی

0

در حال حاضر ۹۸۱۸ واحد صنعتی با مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت در صنایع نساجی و پوشاک ایران فعال هستند که ۱۱ درصد از کل واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند.

این واحدها بیش از ۲۹۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کرده اند که ۱۳ درصد از کل مشاغل صنعتی در ایران را تشکیل می دهد.

به گزارش پایگاه خبری شاتا، افسانه محرابی، مدیرکل نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارقام فوق را گزارش کرده است.

صنعت نساجی و پوشاک یکی از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع جهان است که توانسته جایگاه قوی صنعتی، اقتصادی و اجتماعی را از نظر اشتغال‌زایی، درآمد و ارزش افزوده بالا در اکثر کشورها به دست آورد. از جمله اقتصادهای پیشرفته.

این صنعت سهم عمده‌ای در توسعه تولیدات صنعتی، اشتغال‌زایی و صادرات کشور دارد و نقش مهمی در پیشرفت آن کشورها دارد.

صادرات جهانی صنعت نساجی و پوشاک، بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار در سال، ۶.۵ درصد از صادرات صنعتی جهان و ۴.۵ درصد از کل صادرات جهان را تشکیل می دهد.

صادرات سالانه ۸۵۰ میلیون دلاری صنعت نساجی و پوشاک ایران (به استثنای فرش دستباف) سهم ۰.۱ درصدی در بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است.

با احتساب فرش دستباف، این رقم در سال گذشته ایران (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۶) بیش از ۱.۲ میلیارد دلار بوده است.

علیرضا حائری، رئیس سابق انجمن صنایع نساجی ایران گفت: صادرات نساجی به تنهایی در سال گذشته بیش از ۶۲۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته است.

کفپوش نساجی با سهم ۴۵ درصدی (حدود ۲۸۰ میلیون دلار) در صدر فهرست صادرات این بخش قرار گرفت.

به گفته محرابی، ایران سی و ششمین صادرکننده بزرگ محصولات نساجی و نودمین صادرکننده پوشاک در جهان است.

با در نظر گرفتن محصولات نساجی و پوشاک، این رتبه در رتبه ۵۹ قرار دارد.

در زمینه واردات نیز سال گذشته بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار محصولات نساجی به ایران وارد شده است. با در نظر گرفتن تجهیزات و ماشین آلات مربوطه، این رقم به ۱.۹ میلیارد دلار می رسد.

عمده واردات پارچه ها به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار تا ۷۰ درصد بیشتر از سال قبل بود. دیگر محصولات عمده وارداتی فیبر (۴۴۰ میلیون دلار) و نخ (۳۰۰ میلیون دلار) بود.

علاوه بر این، واردات پارچه‌های مشکی مورد استفاده برای تولید چادر (پارچه‌های تمام تن که بسیاری از زنان ایرانی می‌پوشند) با ۷۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۲۵ میلیون دلار رسید.

حائری گفت: ارزش واردات فوق فقط مربوط به واردات قانونی است.

برای رسیدن به یک رقم واقعی تر از میزان کل واردات، باید ۲ تا ۳ میلیارد دلار دیگر به واردات غیرقانونی اضافه شود که مجموع محصولات نساجی را در سال گذشته به ۴ تا ۵ میلیارد دلار می رساند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.