۲۰۲۳، سال اخراج

0

کارلین پوتمن از هیوستون، تگزاس بیش از دو دهه در AIG کار کرد. اوایل امسال کارش را از دست داد. او ویران شده بود.

اما این نوشته برای ماه‌ها روی دیوار بود زیرا شرکت تلاش می‌کرد هزینه‌ها را کاهش دهد.

پاتمن به الجزیره انگلیسی گفت: «مهم نیست چقدر کار داشتیم، با استخوان‌های خالی کار می‌کردیم.

در اواخر سال گذشته، غول بیمه اعلام کرد که صدها کارمند از جمله Putman را اخراج خواهد کرد.

پاتمن گفت: «وقتی به هیئت مدیره گزارش می‌دهید، تعداد کارمندان کمتری می‌توانید نشان دهید که برای آنها بهتر به نظر می‌رسد.

در سال ۲۰۲۲، پیتر زافینو از AIG پردرآمدترین مدیرعامل در کل بخش بیمه اموال و تلفات. او در سال گذشته بیش از ۷۵ میلیون دلار درآمد داشت – که بیشتر آن از طریق کمک های بلاعوض تامین شد.

طبق داده های گردآوری شده توسط شرکت تحقیقاتی Equilar، Zafino سومین مدیر عامل پردرآمد از نظر درآمد در کل آمریکای شرکتی است.

AIG هیچ تعهد عمومی نسبت به روسای ارشد خود نداشته است که در میان اخراج‌ها دستمزد خود را کاهش دهند. AIG به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخ نداد.

AIG هنوز بیانیه نیابتی خود را صادر نکرده است – سندی که یک شرکت هنگام درخواست رأی سهامداران قبل از جلسه سالانه سهامداران منتشر می کند و شامل غرامت اجرایی برای سال است. آخرین مورد AIG در ماه مارس بود. مانند اکثر شرکت های سهامی عام، نسخه بعدی را در نیمه اول سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد کرد.

شرکت‌های دیگر به درخواست‌های الجزیره پاسخ دادند، اما گفتند که غرامت اجرایی هنوز فاش نشده است. به عنوان مثال، T-Mobile گفت که جزئیات بسته غرامت مدیر عامل مایک سیورت را در ماه آوریل منتشر خواهد کرد، همانطور که Pfizer، Morgan Stanley، Ford، GoDaddy و بسیاری دیگر.

در حالی که شرکت‌های آمریکایی در مورد اخراج‌ها سریع عمل می‌کردند، اجماع در مورد غرامت مدیران باید مشخص شود، که نشان می‌دهد ممکن است افزایش یابد. این پیامی متفاوت درباره وضعیت اقتصاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ارسال می کند.

اخراج زیاد در میان رکورد رشد شغل

a sign for Zoom Video Communications ahead of the company's Nasdaq IPO in New York
اخراج‌ها در بخش‌های فناوری و سایر بخش‌ها علیرغم رشد بی سابقه شغل [پرونده: Mark Lennihan/Reuters]

در ژانویه، Salesforce تقریباً ۱۰ درصد< /a> نیروی کار آن. مدیرعامل مارک بنیوف شرایط اقتصادی را مقصر دانست.

این اخراج با وجود رشد بی سابقه مشاغل در ایالات متحده رخ داد. در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایالات متحده ۴.۵ میلیون شغل ایجاد کرد که دومین شغل در ۴۰ سال گذشته است. بدون احتساب این ماه، که اطلاعاتی برای آن هنوز در دسترس نیست، اقتصاد بیش از ۲.۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۳ ایجاد کرد.

در ماه اکتبر، کاخ سفید از کاهش ۶۰ درصدی تورم از زمان اوج خود در ژوئن ۲۰۲۲ خبر داد.

به طور همزمان، Salesforce درآمد ۸.۲ میلیارد دلاری در سه ماهه اول گزارش کرده است.

“مدیرعامل اغلب برای اخراج‌ها پاداش دریافت می‌کنند، زیرا وال استریت آن را نشانه‌ای از این می‌داند که مدیر اجرایی اقدامات سختی را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که شرکت پست و ضعیف است، بنابراین اغلب پس از اخراج، شاهد افزایش قیمت سهام خود خواهند بود. سارا اندرسون، مدیر پروژه اقتصاد جهانی در موسسه مطالعات سیاست، به الجزیره گفت.

او افزود: “در چنین شرایطی، سهامداران به هیچ وجه نمی‌توانند از رئیس مدیرعامل درخواست کنند یا حتی پاداش‌های خود را کاهش دهند، زیرا سهامداران از زمانی که قیمت سهام بالا می‌رود، خوشحال می‌شوند.”

در نامه‌ای به کارکنان، بنیوف تا حدی گفت: “ما افراد زیادی را استخدام کردیم که منجر به این رکود اقتصادی شد که اکنون با آن مواجه هستیم، و من مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرم.”

با این حال، تحلیلگرانی مانند دن ایوز از Wedbush، نتایج اولین Q1 Salesforce را “شاهکار” نامیدند. به گفته داده های مشابه.

Salesforce بیش از ۳۰۰۰ شغل از زمان کاهش اخیر اضافه کرده است. بنیوف متعهد نشد که دستمزد را کاهش دهد. Salesforce به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخ نداد.

طبق گفته Layoffs.fyi – پلتفرمی که اخراج‌های صنعت فناوری را ردیابی می‌کند – علی‌رغم بادهای منفی در اقتصاد ایالات متحده طی دو سال گذشته، بیش از ۲۶۰۰۰۰ اخراج در این بخش وجود داشته است.

طبق گزارشی از چلنجر، گری و کریسمس، تقریباً ۲۰۰۰۰ اخراج در صنعت رسانه در سال ۲۰۲۳. همان گزارش کاهش بخش خرده فروشی را نشان داد. ۷۸۰۰۰ شغل و صنعت مراقبت های بهداشتی تقریباً ۵۷۰۰۰ شغل را کاهش داد.

کاهش حقوق همیشه نجیب نیست

<شکل id = "Attachment_894799" aria-describedby = "caption-attachment-894799" class = "wp-caption aligncenter">

مدیر عامل گوگل، ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، گفت که او تصمیمی نخواهد گرفت پاداش امسال [پرونده: Cathal McNaughton/Reuters]

علیرغم بیکاری هزاران نفر در سال جاری، به ندرت مدیران سی سوئیت دستمزد خود را کاهش می دهند. الجزیره بیش از ۹۰ شرکت را در چندین صنعت ارزیابی کرد تا ببیند چه کسی در سال گذشته کاهش دستمزد را به صورت عمومی انتخاب کرده است.

چندین شرکت اعلام کردند که مدیران اجرایی آن دستمزدها را کاهش خواهند داد. در ماه فوریه، Twillio اعلام کرد، مدیرعامل خود، جف لاوسون، تقریباً ۵۰ درصد از دستمزد خود را کاهش خواهد داد. Micron Tech اعلام کرد که مدیر عامل آن تقریباً ۲۰ درصد از حقوق خود را کاهش خواهد داد. دیوید سولومون از گلدمن ساکس اعلام کرد که دستمزد خود را نیز کاهش خواهد داد. ساندار پیچای از Alphabet گفت که امسال پاداشی دریافت نخواهد کرد.

اینکه چقدر معنادار هستند، متفاوت است. به عنوان مثال، اعلام Pichai تنها پس از افزایش غرامت بزرگ برای سال ۲۰۲۲ است. طبق داده های Equilar، این افزایش ۳,۴۷۴ درصدی نسبت به سال قبل بود.

قابل توجه ترین برش در Zoom Communications بود. مدیر عامل آن، اریک یوان، اوایل سال جاری پس از اینکه اعلام کرد در میان اخراج کارکنان غول کنفرانس ویدئویی که محبوبیت این برنامه در زندگی روزمره در طول همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش یافت، ۹۸ درصد از حقوق خود را کاهش خواهد داد، خبرساز شد. او مسئولیت استخدام بیش از حد را بر عهده گرفت.

کاهش حقوق برای مدیران همیشه کار آسانی نیست زیرا ممکن است شرکت را ضعیف جلوه دهد و در نتیجه بر قیمت سهام آن تأثیر بگذارد. شرکت‌های سهامی عام از طریق مفهومی به نام سهام‌دار در اختیار سهامداران خود هستند. برتری و اگر مدیران تصمیماتی بگیرند که به نفع سهامداران آن نیست، شرکت ها می توانند مورد شکایت قرار گیرند.

اما کاهش حقوق همیشه آنقدر سیاه و سفید نیست که کمپین های روابط عمومی به نظر می رسد.

اینتل به عنوان مثال گفت که “به طور موقت حقوق پایه مدیرعامل و NEOs ما را به ترتیب ۲۵% و ۱۵% کاهش می دهد، با پاداش های هدف ۲۰۲۳ بر اساس حقوق ترکیبی جدید (ماه های خاص با حقوق قبلی و ماه های خاص با حقوق کاهش یافته) “، در جدیدترین بیانیه پروکسی آن.

اما کارشناسان پیشنهاد کرده اند که همیشه آنطور که به نظر می رسد نجیب نیست.

«آنچه که آنها [مدیرعامل به طور گسترده‌تر] کاهش می‌دهند چیزی است که ما باید بدانیم. هاریکومار سانکاران، پروفسور امور مالی در دانشگاه ایالتی نیومکزیکو، به الجزیره گفت: «اگر آنها در حال کاهش حقوق هستند، این واقعاً مهم‌ترین است، این واضح‌ترین چیزی است که مردم می‌بینند.»

در مورد اینتل، غول فناوری پاداش‌های نقدی را برای مدیر عامل خود، پت گلسینگر، قطع کرد. با این حال، غول فناوری مستقر در سیلیکون ولی نقش سهام خود را در بسته جبران خسارت اجرایی خود افزایش داد.

اندرسون گفت: «بسیاری از مدیران با سر و صدای زیاد اعلام کردند که دستمزدی دریافت نمی‌کنند، اما وقتی به غرامت کلی نگاه کردیم، به اندازه سال قبل بود.

«فقط اگر کاهش معنی‌داری در جبران کل آنها باشد، بهتر از هیچ است. اگر این صرفاً از لحاظ کاهش اندک در دستمزد پایه باشد، آنها با دستمزد مبتنی بر سهام خود مانند راهزنان رفتار خواهند کرد.”

طبق آخرین پروکسی شرکت، غرامت مدیر عامل از ۱۱.۶ میلیون دلار گذشت که ۸.۸ میلیون دلار آن در جوایز سهام بود.

اینتل همچنین تعهد جبران خسارت خود را برای تمرکز بیشتر بر پرداخت “در معرض خطر” متمرکز کرد. بیانیه نیابتی آن استدلال می‌کند که «ارتباط پرداخت به ازای عملکرد ما را تقویت می‌کند، همسویی بیشتر با منافع بلندمدت سهامداران فراهم می‌کند، و نیازهای کاهش هزینه‌های شرکت ما را با توجه به ادامه باد مخالف اقتصاد کلان که با آن مواجه هستیم، برآورده می‌کند».

سانکاران گفت: «اگر شرکت‌ها بگویند که کمک‌های بلاعوض سهام را برای دو سال آینده نمی‌پذیرند، این یک بیانیه قابل توجه خواهد بود.

گفته شد، نحوه انتخاب مدیران عامل برای جبران خسارات خود، در نهایت، وضعیت فزاینده مالی را برای صدها هزار کارگر آمریکایی که امسال شغل خود را از دست دادند، تغییر نمی‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.