۵ تلاش برای فروش سهام ESCO با شکست مواجه می شود

0

سازمان خصوصی سازی برای پنجمین بار موفق به جذب خریدار برای سهام شرکت ذوب آهن اصفهان نشد.

۵.۵۵ میلیارد سهم به ارزش ۴.۷ تریلیون ریال (۱۲.۵۳ میلیون دلار) در اول ژوئیه در فرابورس ایران فرابورس عرضه شد. اگرچه کاهش قابل توجه ۱۸۹۹ ریالی در قیمت پایه به ۸۵۰ ریال داشت، اما به نظر می رسید که سهام همچنان بیش از حد ارزش گذاری شده است. معامله گران به دلیل وضعیت مالی تیره ESCO.

بر اساس گزارش بورس پرس، اولین بار در فوریه ۲۰۱۶ با ۳۵ درصد سهام عرضه شد، پس از آن پیشنهاد ۷۳ درصد در ژوئن، ۱۶.۷۵ درصد در نوامبر و ۱۶.۷۵ درصد دیگر در ماه بعد ارائه شد.

با این حال، IPO قصد ندارد تسلیم شود. به گزارش ایرنا، به گفته جعفر سبحانی مشاور رئیس IPO، این سازمان به زودی قیمت را تعدیل کرده و سهام را مجدداً عرضه خواهد کرد.

اصرار بر فروش سهام به این دلیل است که حداقل ۱۶.۷۵ درصد از سهام ESCO متعلق به صندوق بازنشستگی ملی صنعت فولاد باید برای تسویه بدهی صندوق به دولت فروخته شود. بقیه سهام شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، IPO و سایر دارندگان است.

قدیمی ترین فولادساز ایران، شرکت ذوب آهن اصفهان، در حال حاضر عمیقاً بدهکار است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط ESCO، این فولادساز مستقر در اصفهان تا ۲۱ مارس ۶۹.۴ تریلیون ریال (۱.۸۵ میلیارد دلار) بدهی داشته است. این رقم در واقع حدود ۱۳ تریلیون ریال بیشتر از ارزش دارایی های غیرجاری ESCO است.

>

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.