۵ دلیل ریزش بورس و خروج پول حقیقی از بازار سهام

0

به گزارش ایران اکونومیست، بورس تهران همانطور که انتظار می‌رفت، در دومین روز از سومین هفته شهریور‌ مسیری متعادل و منفی را سپری کرد و شاهد کاهش ارتفاع نه چندان قدرتمندی در نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای بودیم، فشار فروش ابتدایی در معاملات امروز از بازار سهام از اواسط بازار با افزایش تقاضا کاسته شد‌ اما در نهایت شاخص‌های بورس بازدهی منفی ثبت کردند.

برخی از کارشناسان دلیل افت بازار طی معاملات دیروز و امروز را شناسایی سود پس از کسب بازدهی‌های کوتاه‌مدت می‌دانند و برخی نیز از واکنش بازار به مقاومت‌های تکنیکالی سخن می‌گویند.

البته برخی دیگر فعالان بازار سرمایه، عرضه اولیه نخستین صندوق سرمایه‌گذاری تخصصی صنعت خودرو را یکی از عوامل رشد عرضه در بازار می‌دانند. برخی نیز به عوامل بنیادی بازار و ریسک‌های سیستماتیک توجه دارند. رشد قیمت در بازارهای موازی نیز از عوامل خروج پول از بازار سرمایه هستند.

* چرا بورس ریزشی شد؟

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌‌و‌گو با ایران اکونومیست، درباره روند بورس گفت: فرموله شدن نرخ خوراک و تغییر ارز پایه محصولات پتروشیمی‌ها، ثبات قیمت دلار در بازار آزاد، صعود مقطعی قیمت نفت برنت به بالای ۹۰ دلار، برخی خبرهای مثبت برای گروه خودرویی و بسیاری موارد دیگر موجب شده است که بورس تهران شرایط به مراتب بهتری را نسبت به هفته‌های گذشته داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما همچنان وجود برخی ابهامات، رکود حاکم بر بازارها و تلاش‌های سیاستگذار برای کنترل تورم و تداوم سیاست‌های انقباضی، منجر به روندی کم‌رمق در بازار سهام خواهد شد.

وی افزود: سهامداران از هر فرصتی برای خروج از بازار استفاده می کنند و همین موضوع نیز دلیل ریزش بورس پس از ده روز رشد بوده است.

* ادامه روزگار بی رمق و ناامیدکننده بورس

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس ۵ هزار و ۹۵۸ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۶۵۰ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۲۸ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۲ هزار و ۱۲۳ واحد در رقم ۷۱۴ هزار و ۶۹۱ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۳ دهم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز با افت ۶۰ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۴۱۹ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با کاهش ۱۶۰ واحدی به سطح ۱۲۷ هزار و ۶۶۸ واحد رسید.

* کاهش ۶۷ درصدی خروج  پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۴۱۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز گذشته افت ۶۷ درصدی داشته است. 

امروز نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان)، تاصیکو (سرمایه گذاری صدر تامین) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وخارزم (سرمایه گذاری خوارزمی)، شستان (پتروشیمی گلستان) و وپست (پست بانک) اختصاص داشت.

* افت ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۹ هزار و ۷۷۹ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۷۶۷ میلیارد تومان بود که ۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۹ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در دو هفته اخیر است.

* کاهش ارزش صف های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت ۲۳۹ نماد و تعداد نماد های منفی ۵۴۷ نماد بوده است. حدود ۷۰ درصد نماد ها سرخ پوش بودند.

در جریان معاملات یکشنبه، ۵۷ نماد صف خرید داشتند و ۵۲ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۵۶ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۵۹ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۶ درصدی به ۵۶۰ میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود ۲۱.۴ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۲۴.۴ میلیون تومان بود. همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی  در حدود ۲۴.۷ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۱۲.۸ میلیون تومان  بود.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.