۸B دلار وام برای کمک به تقویت صنایع ایران اختصاص داده شده است

0

دولت ۳۰۰ تریلیون ریال (۸ میلیارد دلار) در سال مالی جاری (مارس ۲۰۱۷-۲۰۱۸) به رشد بخش تولیدی ایران، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنایع، معدن و تجارت اختصاص داده است. گفت.

این اقدام در ادامه سیاست دولت اتخاذ شده در سال گذشته (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) برای اعطای ۴.۵ میلیارد دلار تسهیلات برای کمک به تکمیل کارخانه‌های در حال ساخت و حمایت از شرکت‌های با عملکرد ضعیف برای مقابله با رکود طولانی مدت در بخش تولید ایران است. .

وی افزود: امسال علاوه بر حمایت از طرح‌های صنعتی جدید، حمایت از اصناف و نوسازی کارخانه‌ها نیز در دستور کار قرار دارد. وی در نشست خبری روز شنبه که به مناسبت روز ملی صنعت و معدن برگزار شد، گفت: بنابراین میزان اعتبار افزایش یافته است.

این اقدام بخشی از یک طرح جامع برای تکمیل ۶۰۰۰ پروژه صنعتی ناتمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت و کمک به ۵۰۰۰ شرکت صنعتی برای نوسازی ماشین آلات خود است.

وزیر بهداشت گفت: سال گذشته به بیش از ۲۵۰۰۰ واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی وام اعطا شد. این تسهیلات به حفظ و افزایش مشاغل، تولید و صادرات کمک کرد.

سهم قابل توجهی از وام ها به شرکت های کوچک و متوسط ​​اعطا شد که حدود ۹۶ درصد از کسب و کارهای مجاز ایرانی را تشکیل می دهند.

به گفته وزیر، این وام ها به اکثر شرکت های کوچک و متوسط ​​کمک کرد تا از رکود سال گذشته خارج شوند و در عین حال به ایجاد ۷۰۰۰ شغل کمک کرد.

حدود ۸۸۰۰۰ واحد تولیدی در ۹۹۲ شهرک صنعتی در سراسر ایران فعال هستند که ۴۲ درصد از کل اشتغال در بخش صنعت را تشکیل می دهند.

نعمت زاده افزود: از آگوست ۲۰۱۳ که رئیس جمهور حسن روحانی روی کار آمد، ۲۰۰۰۰ طرح صنعتی جدید راه اندازی شده است.

وی گفت: ۷۰۰ تریلیون ریال (۱۸.۶ میلیارد دلار) در این پروژه ها سرمایه گذاری شد که منجر به ایجاد ۳۰۰ هزار شغل شد.

به گفته وزیر، بیش از ۷ میلیارد دلار پروژه از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حال انجام است که بخشی از پروژه های سرمایه گذاری خارجی ۸.۸ میلیارد دلاری شناسایی شده در دولت روحانی است.

> خداحافظی با رکود

محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته گفت که رکود طولانی مدتی که بخش صنعت ایران را درگیر کرده است، اکنون به گذشته تبدیل شده است.

وی با استناد به گزارش اخیر بانک مرکزی ایران که رشد بخش صنعت داخلی را در سال گذشته (اسفند ۹۵-۱۳۹۵) ۶.۹ درصد اعلام کرده است و همچنین گزارش دیگری از مرکز آمار ایران که نشان می‌دهد این بخش ۶.۵ درصد رشد داشته است، اشاره کرد. در مدت مشابه نسبت به سال قبل.

CBI و SCI هر دو آمار دوره‌ای از اقتصاد ایران منتشر می‌کنند، اما داده‌های این دو نهاد اغلب متفاوت است، زیرا از سال‌های پایه متفاوتی برای محاسبه داده‌های خود استفاده می‌کنند.

صالحی نیا گفت: بخش صنعتی ایران در سال های ۱۳-۱۳۹۱ و ۱۳۹۲-۱۳۹۲ به ترتیب ۱۰.۵ درصد و ۱.۷ درصد کاهش یافته است. این بخش در سال ۱۵-۲۰۱۴ ۷.۶ درصد رشد کرد، اما دوباره رشد منفی ۰.۳ درصدی را در سال ۱۶-۲۰۱۵ ثبت کرد.

وی افزود: این بخش در چهار فصل سال مالی گذشته به ترتیب ۲.۲، ۴.۴، ۶.۸ درصد و ۱۲.۱ درصد رشد داشته است که روند صعودی ثابتی را نشان می دهد.

رکورد رشد قوی سال گذشته عمدتاً به رشد قابل توجه ۳۷ درصدی در بخش خودروسازی نسبت داده می‌شود.

داده های غیر رسمی نشان می دهد که مجموع تولید خودرو در دوره ۱۲ ماهه به ۱.۲۵ میلیون رسیده است.

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اعلام کرد، خودروسازان درصدد تولید سالانه ۳ میلیون دستگاه در ۸ سال آینده هستند که ۳۰ درصد آن صادر می شود.

تولید فولاد و محصولات پتروشیمی نیز در سال گذشته ارقام امیدوارکننده ای را در بحبوحه رشد تقاضای خارج از کشور و کاهش محدودیت های مرتبط با هسته ای به ثبت رساند.

ایران در سال گذشته ۵۰.۶۱ میلیون تن پتروشیمی تولید کرد که ۲۰.۳ میلیون تن آن صادر شد که رکورد جدیدی در محموله های خروجی است. ظرفیت اسمی تولید به ۶۱.۹ میلیون تن رسید، زیرا ظرفیت تولید ۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت. تولید واقعی نیز با ۹ درصد افزایش سالانه به ۵۰.۶ میلیون تن رسید.

فولادسازان ایرانی در سال گذشته ۱۸ میلیون و ۴۶۰ هزار تن محصولات نیمه تمام تولید کردند که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد رشد داشت. بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، آنها همچنین در مدت مشابه ۱۸.۱۵ میلیون تن محصول نهایی تولید کردند که نشان دهنده افزایش ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گزارش داد که صادرات محصولات نیمه تمام و تمام فولادی به ۶.۶۹ میلیون تن به ارزش ۲.۶۹ میلیارد دلار در این دوره رسید که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۹ درصد و ۰.۳ درصد افزایش داشته است.

با این حال، در نتیجه کندی مداوم در بخش ساخت و ساز ایران، صنعت سیمان در سال گذشته با کاهش ۵.۷ درصدی نسبت به سال قبل، در زمره بدترین صنایع قرار گرفت.

بر اساس گزارش CBI، ساخت و ساز تنها بخشی بود که در سال گذشته با رشد منفی ۱۳.۱ درصدی مواجه شد.

بخش مسکن ایران از سال ۲۰۱۲ در رکود بوده است و برآوردها نشانه‌های کمی از بهبود را نشان می‌دهد.

این چالش برای دولت باقی می ماند تا بخش ساخت و ساز را برای تولید تقاضا تشویق کند که می تواند صنایع مرتبط با ساخت و ساز مانند فولاد، سیمان و کاشی را بیشتر تقویت کند.

بر اساس گزارش CBI، ایران در سال گذشته ۱۲.۵ درصد رشد داشته است که بیشتر ناشی از افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای آن در ژانویه ۲۰۱۶ پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی ماه‌ها قبل است.

>

رشد تولید ناخالص داخلی، بدون در نظر گرفتن تولید نفت، به ۳.۳ درصد رسید، CBI با اشاره به اینکه بخش نفت در سال گذشته رشد چشمگیر ۶۱.۶ درصدی را ثبت کرد.

کارشناسان معتقدند نرخ رشد بالا در سال جاری چالش برانگیز خواهد بود، زیرا شاخص های نفت قبلاً به سطوح قبل از تحریم ها رسیده اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.