Antics Musk Stock Tesla

0

چند روز پس از اینکه رئیس تسلا با رد کردن کامل سؤالات انتقادی دو تحلیلگر به عنوان «کسالت‌کننده» وال استریت را شوکه کرد، ایلان ماسک روز جمعه گفت که نادیده گرفتن سؤالات از نظر من «احمقانه است».

توهین ماسک و امتناع او حتی از پاسخ دادن به سؤالات قانونی، یکی از عجیب‌ترین کنفرانس‌های درآمد شرکتی را در خاطرات اخیر ایجاد کرد. CNN گزارش داد که عملکرد عجیب و غریب باعث سقوط سهام تسلا شد و ۲.۸ میلیارد دلار از ارزش بازار آن و ۶۳۲ میلیون دلار از سهام شخصی ماسک پاک شد.

ماسک یک روز بعد در توییتی نوشت: «باید به سؤالات آنها پاسخ می دادم، زنده. با این حال، مدیر عامل تسلا همچنین از این تماس دفاع کرد که ممکن است سؤالات بیشتری را در مورد نحوه مدیریت این وضعیت ایجاد کند، که همچنان نتایج واقعی شرکت را تحت الشعاع قرار می دهد.

ماسک اظهار داشت که دلیل رد سؤالات این بود که تحلیلگران رتبه‌بندی «خرید» سهام تسلا را نداشتند. اما این دلیلی نیست که تماس را به یک وبلاگ نویس از یوتیوب برای ده ها سوال که ۲۳ دقیقه طول می کشد، واگذار کنیم، کاری که ماسک انجام داد.

ماسک در توییتی نوشت: «دو پرسشگری که من در تماس Q1 نادیده گرفتم، تحلیلگران طرف فروش هستند که تز فروشندگان کوتاه مدت را نمایندگی می کنند، نه سرمایه گذاران».

او درست است که تحلیلگران را «سمت فروش» می‌خواند، به این معنی که آنها از شرکت‌های کارگزاری می‌آیند، که وقتی مشتریان سهام معامله می‌کنند، کارمزد دریافت می‌کنند. و ماسک دقیقاً خاطرنشان کرد که تسلا مورد علاقه فروشندگان کوتاه مدت است که با سهام شرط بندی می کنند. بر اساس FactSet، تسلا بیشترین فروش سهام در نزدک ۱۰۰ را دارد.

یک مشکل: در حالی که تعداد قابل توجهی از تحلیلگران وال استریت رتبه‌بندی «فروش» را در تسلا دارند، آن‌هایی که ماسک نادیده می‌گرفت این رتبه‌بندی را ندارند. هم تونی ساکوناگی از برنشتاین و هم جوزف اسپاک از RBC معادل رتبه‌بندی «خنثی» در تسلا هستند.

حتی اگر آنها به مشتریان توصیه کردند که از سهام آشفته تسلا دوری کنند، دلیل خوبی برای رد کردن کامل سؤالات آنها نخواهد بود.

نه برای Faint Hearts

سهام تسلا از زمان اوج خود در سپتامبر ۲۶ درصد کاهش یافته است. واضح است که فروشندگان کوتاه مدت تنها افرادی نیستند که در مورد وضعیت مالی نامطمئن شرکت سوال دارند.

مشکل دیگر: تحلیلگران وال استریت از شرکت‌های کارگزاری طرف فروش به دلیل عدم تمایل به اعمال رتبه‌بندی «فروش» در سهام بدنام هستند. شرکت‌های کارگزاری می‌ترسند که این رتبه‌بندی‌های منفی باعث خشم شرکت‌ها شود و مشتریانشان را به هزینه دسترسی ویژه به مدیران برسانند.

خود ماسک در تماس روز چهارشنبه اذعان کرد که سهام تسلا برای افراد ضعیف نیست.

ماسک گفت: «من اینجا نیستم تا شما را متقاعد کنم که سهام ما را بخرید. “اگر نوسانات ترسناک است آن را نخرید.”

و مدیرعامل تسلا به سوال یکی از بزرگترین خرس‌های تسلا در وال استریت پاسخ داد: دیوید تامبرینو، تحلیلگر گلدمن ساکس. در واقع، ماسک به سه سوال جداگانه از تامبرینو در مورد مدل ۳ و مدل Y پاسخ داد.

روز بعد، تحلیلگر گلدمن ساکس رتبه «فروش» خود را در تسلا تکرار کرد و هشدار داد که سهام ممکن است ۳۰% دیگر سقوط کند.

جدایی نابهنگام  

تصمیم ماسک برای مبارزه با وال استریت به نظر بی‌موقع است. تسلا برای تامین مالی بلندپروازی های بزرگ خود به بازارهای سرمایه متکی است و بسیاری معتقدند که این شرکت آنقدر پول نقد سوزانده است که به زودی باید به وال استریت مراجعه کند. تحلیلگران انتظار دارند که تسلا به زودی نیاز به افزایش ۲ میلیارد دلاری با فروش سهام یا بدهی اضافی داشته باشد.

این کار ممکن است در چند روز گذشته پیچیده شود. شاید تا زمانی که تسلا به پول بیشتری نیاز داشته باشد، شیطنت های ماسک فراموش شود یا حداقل به عنوان ایلان پذیرفته شود که الون است.

افرایم لوی، تحلیلگر CFRA Researach، روز پنجشنبه به مشتریان نوشت: «ما رویکرد آقای ماسک را در برخی مواقع بدون فیلتر به عنوان بخشی از بهایی که باید برای نبوغ رویایی ایلان پرداخت شود، در نظر می گیریم.

لوی اضافه کرد که اگرچه مدیریت تسلا باید “به طور عمومی منضبط تر باشد”، اما نکته کلیدی برای سهام این است که آیا تسلا می تواند تولید مدل ۳، خودروی الکتریکی انبوه خود را افزایش دهد.

تند روی منتقدان

در این میان، ماسک از زبان خشنی که روز چهارشنبه در این تماس استفاده کرد، کنار نمی رود. در حالی که ماسک اذعان داشت که با نادیده گرفتن سوالات اشتباه کرده است، او همچنین انتقاد خود را از تحلیلگران تقویت کرد.

او توضیح داد که سوال ساکوناگی برنشتاین “سر استخوان” بود زیرا این موضوع قبلاً در نامه سهامداران پوشش داده شده بود.

ماسک در ادامه به اسپک RBC توهین کرد و گفت که سوالی «بیهوده» درباره تقاضا برای مدل ۳ تسلا – که به راحتی مهم‌ترین وسیله نقلیه این شرکت است – پرسیده است. ماسک توضیح داد که مدل ۳ در حال حاضر حدود نیم میلیون رزرو داشته است، “علیرغم عدم تبلیغات و عدم وجود خودرو در نمایشگاه.”

ماسک با یک گلوله جدایی و هشداری به منتقدانش به پرونده خود پایان داد. او در توییتی نوشت: “اوه و اوه سوختن کوتاه قرن به زودی”، پیش‌بینی این که سهام بالاتر خواهد رفت. “شعله افکن ها باید به موقع وارد شوند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.